استیضاح برای پیشگیری

بهرام پارسایی*
استیضاح برای پیشگیری
مسئولیت‌پذیری آن است که در قبال کمکاری و یا عدم مدیریت صحیح شخص پاسخگو باشد و تاوان مسئولیت خود را نیز بپذیرد.
يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب: ۹۰۱۶
Share
اسکان نيوز: سانحه هواپیمای تهران-یاسوج اولین حادثه هوایی نبود نیست و با ادامه این روند آخرین مورد نخواهد بود. دلایل متعدد؛ گله‌ها و شکایت‌های زیادی مطرح شد که به موجب آن جمعی از نمایندگان با درخواست برکناری وزیر راه، طرح استیضاح را تقدیم هیات رئیسه مجلس کردند. این درخواست استیضاح اکنون به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع داده شده است. در این خصوص تنها بحث وزیر راه مطرح نبود بلکه عملکرد وزیر رفاه هم مطرح است که هم نامه‌ای به رئیس‌جمهور تقدیم شد و هم درخواست استیضاح ایشان تقدیم هیات رئیسه مجلس شده است.

در واقع مجلس بسیار مصمم است تا به عنوان نمایندگان ملت، مطالبات ملت را پیگیری کنند. بعد نظارتی هم ایجاب می‌کند تا این مساله با جدیت و خارج از گرایشات سیاسی پیگیری شود. البته درخصوص وضعیت ناوگان هوایی این مساله غیر قابل انکار است که تحریم‌ها تاثیرات زیادی بر ناوگان هوایی ما داشته‌اند. اما پس از برجام راه‌هایی در این خصوص گشوده شد تا اقدامات مفیدی در این باره صورت پذیرد. کما اینکه چندین فروند هواپیمای ایرباس خریداری و وارد کشور شد اما مساله اصلی این است که اگر تحریم‌ها ادامه داشت و برجام هم پیش نمی‌آمد، دلیلی وجود ندارد که افرادی با جان مردم بازی کنند.

وقتی می‌شود با صراحت و شفافیت با مردم سخن گفت و اعلام نمود که این هواپیماها با توجه به طول عمر و ساعات پروازشان و با توجه به وضعیت تحریم‌ها و صدها مشکل دیگر، صلاح نیست از استفاده شود و باید این هواپیماها از رده خارج کرد. به طور قطع مردم حاضر نیستند به هر دلیلی جان خود را به خطر بیندازند و اگر بدانند که این هواپیماها از ایمنی کافی برخوردار نیستند هرگز حاضر نباید از این هواپیماها استفاده کنند. اما واقعیت را پنهان کنیم و همه کم‌کاری‌ها را به حساب تحریم بگذاریم حتی اگر اینگونه درنظر بگیریم که ما درگیر تحریم صددرصدی هستیم، دلیل نمی‌شود که برای منافع خود جان انسان‌ها را به خطر بیندازیم.

پرونده فرودگاه‌های کشور از چندی پیش در پی تاخیرات و شکایات متعدد از مارکتینگ و دیگر مسائلی که در این حوزه مطرح بود، در کمیسیون اصل نود حال رسیدگی است. همه شکایت‌هایی که کمیسیون اصل نود ارجاع داده شوند این کمیسیون موظف به رسیدگی به این شکایت است. موارد تخلف شرکت آسمان نیز اکنون به موارد قبلی تخلفات در حوزه شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها اضافه شده است.

تخلفات قبلی که به کمیسیون اصل نود ارجاع شده بود، به دلیل تعدد پرونده‌های موجود در این کمیسیون، در نوبت رسیدگی قرار داشت که با حادثه پیش‌آمده، پرونده شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها در اولویت رسیدگی قرار گرفته است. در حال حاضر مشکل ما پیدا کردن مقصر نیست بلکه عدم مسؤلیت‌پذیری در بین برخی از مسؤلان است. به طور قطع کم‌کاری یا عدم احساس مسئولیت در یکی از بخش‌ها باعث بروز سانحه هوایی اخیر شده است. حوادث و سوانحی مانند سانحه هوایی اخیر، حادثه نفتکش سانچی و یا حوادث خطوط ریلی کشور زنجیره‌ای از حوادث ناگوارند که در اثر عدم احساس مسئولیت توسط عده‌ای صورت گرفته که باید پاسخگو باشند.

اگر آمار تلفات را با دقت بررسی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که روزانه تعداد زیادی از شهروندان به دلیل غیراستاندارد بودن جاده‌ها و نا ایمن بودن خودروها و یا حتی در اثر آلودگی ناشی از خودروهای غیراستاندارد، جان خود را از دست می‌دهند که شاید تعداشان بیش از تلفات سانحه هوایی باشد اما به دلیل پراکندگی این تلفات متاسفانه این فاجعه به صورت امری طبیعی درآمده و نسبت به آن حساسیت نشان نمی‌دهیم. اما باید فرهنگ مسؤلیت‌پذیری در کشور نهادینه شود تا اگر کسی مسئولیتی را پذیرفت، درک کند که مسئولیت تنها حفظ پست و مقام نیست.

مسئولیت‌پذیری آن است که در قبال کمکاری و یا عدم مدیریت صحیح شخص پاسخگو باشد و تاوان مسئولیت خود را نیز بپذیرد. متاسفانه پس از حادثه اخیر ما هیچ واکنشی از شرکت هواپیمایی آسمان، سازمان هواپیمایی کشور و یا شرکت فرودگاه‌ها ندیده‌ایم و هیچ شخص یا مسئول مربوطه‌ای واکنش جدی به این حادثه نشان نداده است و این حکایت از آن دارد که روحیه مسئولیت‌پذیری در کشور ما روزبه‌روز کمرنگ‌تر می‌شود.

باید در پی این باشیم که فرهنگ مسئولیت‌پذیری را در کشور نهادینه کنیم تا مدیران و مسئولان فارغ از جذابیت‌های شغلی احساس مسئولیت کنند و در قبال کم‌کاری‌ها و نواقص سازمان‌های مربوطه از خود واکنش نشان دهند و حداقل عذرخواهی کنند. نمایندگان مجلس با تمام توان و اختیارات قانونی خود این حوادث اخیر را پیگیری خواهند کرد و ازآنجایی که حوادثی همچون سانحه هوایی اخیر، مبحثی تخصصی و فنی است، با کمک متخصصان و خلبانان و همچنین کارشناسان خبره در این خصوص جلساتی را خواهند داشت تا بعد از این شاهد چنین حوادث دلخراشی نباشیم.

* سخنگوی فراکسیون امید مجلس
 
مرجع: آرمان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.