درباره حواشی همایش بانوان شاغل شهرداری

بچه ها و خردسالان مظلوممان نقشی در انتقادهای بزرگسالانه و طناب‌کشی‌های سیاسی ندارند

الهام فخاری*
بچه ها و خردسالان مظلوممان نقشی در انتقادهای بزرگسالانه و طناب‌کشی‌های سیاسی ندارند
برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا(س) در برج میلاد که با رقص چند کودک همراه شد حواشی‌ را برای شهردار به‌همراه داشت در همین خصوص یادداشتی الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران نوشته است
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب: ۹۱۸۹
Share
اسکان نيوز: اخیرا ماجرای برگزاری همایش بزرگ بانوان شاغل شهرداری که با موسیقی سنتی و حرکات موزون دختران خردسال همراه بوده تبدیل به یک مناقشه در تریبون های خاص کشوری و البته ورود مقامات بلند پایه قضایی به مسئله شده است. همایشی که به نظر می رسد به دلیل داشتن عنوان شهرداری و حضور شخص نجفی -شهردار تهران- در آن، کارش بدین جا رسیده است. حتی عده ای پای بیگانگان و برنامه ریزی سرویس های جاسوسی را به این موضوع وارد و اظهارات تندی نسبت به برگزاری چنین مراسمی در کشور کرده اند . 

دراینباره توجه به چند نکته لازم است ، نخست اینکه برگزارکنندگان و شهرداری دراینباره توضیحات لازم را داده اند و به خردسال بودن کسانی که دراین بخش خاص از برنامه حضور داشتند اشاره و تاکید کرده اند که موضوع به شکلی که برخی رسانه ها یا شخصیت های سیاسی مطرح می کنند، نبوده است. با این همه انتقادهایی وجود دارد.

فکر می کنم خوب است به نکته‌ای اشاره کنم. در تصاویر دیدار مقام معظم رهبری با فرزندان خردسال شهدا، برخی دختران خردسال با موی باز و پیراهن دخترانه با ایشان گفتگو کرده و برخی با روسری و چادر، و همگی مورد لطف و محبت قرار گرفتند؛ شاید به زعم برخی حتی ترجیح می بود که خردسال هم حجاب کامل بپوشد ولی رویکرد رهبری نظام متناسب به سن کودک ملایم و محبت‌آمیز بوده است.

دوم اینکه به‌ یاد بیاوریم شهر آنقدر مشکل دارد و اسیر مسائل مختلف است که بهتر است اگر نقدی هست بیش و پیش از همه برای حل و فصل مسائل اصلی و مشکلات جدی این شهر باشد.

در تهران ده‌ها دختر خردسال در شرایط فقر و اعتیاد والدین و یا برخی بی هویت رسمی در تاریکی‌های شهر سال‌هاست نفس می‌کشند خرید و فروش می‌شوند و کسی آنها را نمی بیند، این شرایط شهر را به فرسودگی اجتماعی دچار کرده است. از سویی تلاش کنیم وقتی انتقادی نسبت به فرایند، برنامه یا طرحی وجود دارد نحوه بیان و چگونگی طرح آن لطمه به انسجام اجتماعی و امیدی که مردم فارغ از گرایش های سیاسی برای بهبود مشترک در شهر دارند نزند. 

هر برنامه ای ممکن است دارای کاستی هایی و گاهی کاستی جدی باشد. نقد را به گونه ای مطرح کنیم که آن کاستی برطرف شود وگرنه وقتی بخواهیم با جملات ، الفاظ و اقداماتی تند ، در فضایی تند و آتشین نقد یا تنبیه کنیم مطمئنا اصلاح و بهبود آن کاستی ها هم در فرایندی دشوار پیش خواهد رفت . 

می‌توان به جای این نگاه تنبیهی، ماجرای اخیر را از زاویه دید بچه ها و خردسالان مظلوممان که اساسا نقشی در انتقاد های بزرگسالانه و طناب کشی های سیاسی ندارند ولی اجرا و تصویر آنها مساله‌ساز شده نگاه کنیم. همان بچه های خردسالی که در فضای کودکانه شان اکنون با این واکنش های تند مواجه شده اند . این فضا برای آن ها چه حسی ایجاد می کند و چگونه روحیه کودکی و معصومیت آن ها را تحت الشعاع قرار می دهد؟ دختری که با این سن و سال با تهدیدهای اینچنینی از بزرگترین تریبون ها مواجه می شود چه تحلیلی از جامعه خود خواهد داشت؟ می‌توان به برکت زادروز فاطمه زهرا (س) این نقد و بحث را روادارانه‌تر دنبال کرد، از شوک یا تنش اجتماعی پیشگیری نمود و مراقبت کرد که شایبه مسائل سیاسی، دلنگرانی و آشوب بر ذهن ها پدید نیاید. نقد جدی لزوما خشن نیست و منتقدان بخش‌هایی از جامعه ما هستند. همه کمک کنیم تا فضای آرام‌تری برای نقد صریح، محکم و جدی، فراهم کنیم ...

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.