بخشنامه آموزش و پرورش در کوچ اجباری از تلگرام

مهدی بهلولی*
بخشنامه آموزش و پرورش در کوچ اجباری از تلگرام
بخشنامه وزارت آموزش و پرورش استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات و اطلاع‌رسانی ممنوع کرده است در همین زمینه مهدی بهلولی،آموزگار و کنشگر صنفی یادداشتی را با عنوان کوچ اجباری از تلگرام در اختیار اسکان نیوز قرار داده است که در ادامه می‌خوانید
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب: ۹۷۰۸
Share
 اسکان نيوز: هیچ گمانی نیست که افکار عمومی،از فیلتر کردن تلگرام، قانع نشده است. نگاهی گذرا به اعتراض هایی که این روزها در فضای مجازی به فیلتر کردن تلگرام می شود و همچنین انتقادهایی که از دوست و همکار و آشنا در جهان واقعی شنیده می شود، درستی این ادعا را نشان می دهد.

فکر نمی کنم این ادعا که درصد چشمگیری از مردم ما، خواستار فیلترنشدن تلگرام هستند و  تصمیم فیلتر را بر خلاف اصول مردم‌ سالاری می دانند ادعایی گزاف باشد. معترضان البته طیف گسترده ای را تشکیل می دهند؛ از مردم کوچه و بازار گرفته تا برخی روشنفکران و اندیشه وران گستره های گوناگون اجتماع. بخش چشمگیری از فرهنگیان نیز خواستار فیلتر نشدن تلگرام می باشند. این نگارنده تاکنون- در فضای مجازی و حقیقی- حتی یک همکار فرهنگی را ندیده ام که موافق فیلتر کردن تلگرام باشد.

با این وجود اما جالب است بدانیم که وزارت خانه آموزش و پرورش- تا آنجا که این نگارنده می داند نخستین و شاید تنهاترین وزارت خانه ای باشد که تاکنون به طور رسمی فرمان "کوچ از تلگرام" را صادر و رسانه ای کرده است : " وزارت آموزش و پرورش در حوزه کوچ پیام رسانهای خارجی به داخلی بخشنامه صادر کرد." ( ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی) ناگفته پیداست که این فرمان، در چارچوب کارهای رسمی است. یعنی آموزش و پرورش از کارگزاران وزارتی و منطقه ای خود خواسته است که گروه هایی که برای مدیران و آموزگاران تشکیل داده اند و در آنها به خبررسانی می‌پردازند را از تلگرام حذف و به پیام رسان داخلی سروش منتقل کنند.

نخستین پرسشی که به ذهن می رسد این است که اگر کوچ اجباری از تلگرام، تصمیمی در هیات دولت بوده و همه وزرات خانه ها و سازمان های دولتی ملزم به اجرای آن شده اند چرا تاکنون آموزش و پرورش آن را اجرا کرده است و خبری از دیگر وزارت خانه ها نیست؟ و اگر تصمیم هیات دولت نبوده و در خود وزارت خانه گرفته شده،چرا فرادستان آموزش و پرورش، در این کار چالش برانگیز، پیشگام شده اند؟ و آیا در زمینه های دیگر و جاهایی که پای حق و حقوق فرهنگیان به میان می آید نیز اینچنین جلودارند و در عمل به سرعت واکنش نشان می دهند؟ و آیا در گرفتن این تصمیم، کوچک ترین نظرسنجی از آموزگاران و مدیران مدرسه ای و منطقه ای خود کرده اند که دریابند چه درصدی از آنها با این کار مخالفند و چه درصدی موافق؟

 مشکلات پیام رسان های داخلی هر چه باشد واقعیت این است که میزان اقبال عمومی به آنها، در سنجش با تلگرام، بسیار کمتر است. فرمان کوچ از تلگرام، به فاصله هر چه بیشتر وزارت خانه آموزش و پرورش و بدنه آموزش می انجامد. این که آموزگار،دانش آموز و خانواده دانش آموز،فرمانی را بشنود که دلیلی محکم بر درستی آن نمی بیند اما وزارت خانه آموزش و پرورش،بدون گفت و گو با آنها و بدون ارائه دلیل و توجیهی مناسب،بر آن تاکید دارد و در اجرای آن،از دیگر وزارت خانه ها و سازمان ها نیز پیشی می گیرد، بی گمان به فضای دستوری آموزش و پرورش متمرکز ما می افزاید.

و این در حالی است که همگی، و از آن میان رییس جمهور حسن روحانی، مدت هاست که دارند از گسترش فضای گفت و گو در آموزش و پرورش سخن می گویند. بی گمان بحث فیلتر کردن تلگرام،در بسیاری از کلاس های درسی ما- به ویژه در سطح متوسطه اول و دوم- به میان می آید و دانش آموزان از آموزگاران خود درباره درستی یا نادرستی آن می پرسند. امیدوارم اگر آموزگاری دیدگاه انتقادی خود را مطرح کرد، فرادستان آموزش و پرورش،همانگونه که در فیلتر کردن تلگرام پیشگام هستند در دفاع از حق آزادی بیان آموزگار خود نیز پیشگام باشند.

*آموزگار و کنشگر صنفی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.