حمیدرضا جلایی‌پور عنوان کرد:

«محبوبيت تلگرام» از بي‌اعتمادي به صداوسيماست

«محبوبيت تلگرام» از بي‌اعتمادي به صداوسيماست
حميدرضا جلائي‌پور فعال سياسي و از اعضای اصلی انجمن جامعه‌شناسی گفت: شرایط داخلی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی شرایط مناسبی برای تصمیم‌گیری‌های راهبردی است و بهترین موقع برای پر کردن شکاف دولایه به نفع لایه دولت رسمی برای مهار ابرچالش‌هاست.
پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب: ۹۷۶۶
Share
اسکان نيوز:  جلائی‌پور طی یادداشتی با هشدار نسبت به آینده سیاست داخلی و سیاست خارجی ایران نوشت: این روزها هرچه نوشته‌های کارشناسان امورسیاسی و روابط بین‌الملل را می‌خوانیم اجمالا نتیجه این است که بعید است برجام «فرو بریزد»، ولی از آن مهم‌تر و خطیرتر تحریم‌هاست که به صورت نوشته و نانوشته دارد تشدید می‌شود و بقول ‌روزنامه‌نگاران به‌جای اینکه برجام برود این «اقتصاد» ایران است که دارد می‌رود.

راه حل سياسي

 باز این روزها هرچه بحث‌های اقتصاددانان با گرایشات مختلف را می‌خوانیم اجمالا یکی از نتایج‌ مشترک این است که عبور از وضعیت فعلی و بحرانی اقتصادی به وضعیت رونق و پایدار اقتصادی، فقط راه‌حل اقتصادی ندارد و به راه‌حل اساسی‌ سیاسی (هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی) نیاز دارد.‌

 «منظور از راه‌حل سیاسی چیست؟» یکی از راه‌حل‌های اساسی سیاسی این است که شکاف بین دولایه اصلی نظام سیاسی در ایران را به نفع اولی سامان یابد. لایه اول لایه بیرونی نظام سیاسی یا دولت رسمی‌ است که مشروعیت آن متکی بر رای مردم است و به افکار عمومی پاسخگوست، ولی در امور کلیدی و مربوط به منافع ملی قدرت عمل ندارد. لایه دوم لایه درونی و دولت موازی است که از قدرت موثر برخوردار است و حرف آخر را در توزیع منابع کشور و تعیین سیاست‌های اصلی می‌زند، ولی در برابر اقداماتش در پیشگاه افکار عمومی پاسخگو نیست. دولت موازی بیشتر جهت‌گیری‌های ایدئولوژیک را بر جهت‌گیری‌های مبتنی بر منافع‌ ملی ترجیح می‌دهد. وجود این شکاف یکی از عوامل ناکارآمدی نظام‌ اقتصادی و یکی از عوامل گسترش رانت‌خواری، فساد و اخیرا گسترش ناامیدی از آینده است.

سياست متوازن

توجه کنیم کاهش شکاف بین دو لایه نظام‌سیاسی به معنای آن نیست که مشکلات جامعه سریع حل خواهد شد بلکه به معنای این است با کاهش شکاف مذکور گشایش سیاسی و رابطه مردم با نظام‌ سیاسی بهبود می‌یابد و به‌جای رشد ناامیدی، امید به آینده و اعتماد افزایش می‌یابد و این امید مهم‌ترین سرمایه ملی برای رویارویی با ابرچالش‌های کشور است.

علامت‌های کاهش شکاف بین دولایه حکومت در کجاست؟ حداقل به چهار علامت می‌توان اشاره کرد. علامت اول در ظهور سیاست خارجی «متوازن» است. سیاست‌خارجی متوازن بدین معناست که در صحنه‌سیاست خارجی باید بتوانیم به طور همزمان و با وزن برابر با چین، اروپا، ترکیه، مصر، عربستان و... تعامل و رقابت داشته باشد.

بي‌اعتمادي مردم

 مجری اصلی سیاست خارجی متوازن وزارت‌ خارجه جمهوری اسلامی است نه نهادهای دیگر. علامت دوم کاهش میان دولایه، تغییر در سیاست‌های اصلی صداسیماست. در شرایط فعلی برنامه‌های سیاسی صداوسیما در جهت تقویت انسجام و اعتماد ملی نیست بلکه ابزار دست دولت موازی است.

 اینکه می‌بینیم پیام‌رسان تلگرام به وسیله اصلی ارتباطی و خبری مردم (در اندازه چهل میلیون) تبدیل شده یکی از علل آن بی‌اعتمادی مردم به صداوسیماست و علامت سوم انجام اصلاحات قضائی است.

 علامت چهارم حذف نظارت‌های سلیقه‌ای است. نتیجه این شایسته‌گریزی، ناکارآمد و آلودگی به رانت و فساد است.

بهترين زمان تصميم‌گيري

چرا نیروهای سیاسی در داخل کشور از راه حل سیاسی در ایران صحبت می‌کنند؟ یکی از این نیروها اصلاح‌طلبان هستند که در بیست سال گذشته دنبال کاهش شکاف فوق به نفع دولت رسمی در نظام سیاسی بوده‌اند که همچنان دولت موازی در برابر آن مقاومت می‌کند. نیروی دوم تقابل‌گرایان و حافظان دولت موازی و دولت پنهان هستند. این نیرو هم از راه حل اساسی سیاسی دفاع می‌کند و راه حلش این است که شکاف در بین دولایه در نظام سیاسی را به نفع لایه دولت موازی تمام کنند. ظریف اینکه بعضی از آنها بی‌احتیاطی هم می‌کنند و صریح حرف می‌زنند و برای حل ابر چالش‌های ایران از حکومت نظامیان سخن می‌گویند.

به نظر می‌رسد هم اکنون شرایط داخلی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی در مجموع در شرایط مناسب برای تصمیم‌گیری‌های راهبردی است و بهترین موقع برای پر کردن شکاف دولایه به نفع لایه رسمی برای مهار ابرچالش‌هاست و نزدیک شدن به پیشنهاد تقابل‌گرایان یعنی یک ضربه‌ کاری دیگر به ایران. زیرا نظامی‌گری عریان هم نظام سیاسی را فشلتر می‌کند (مثل دوره احمدی‌نژاد که در آن نظامیان فعال مایشاء شدند و کشور زیر فشار قطعنامه‌های شورای امنیت رفت) و هم مردم ایران را به آینده ناامیدتر می‌کند و ضربه‌ای از این بزرگتر به ایران وجود ندارد.
مرجع: آرمان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.