معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی گلستان در گفت وگو با اسکان نیوز:

پارکینگ "پارک جنگلی النگ دره" مجوز ندارد!

پارکینگ "پارک جنگلی النگ دره" مجوز ندارد!
درحالی که شورای شهر گرگان اعلام کرده که قرار است دو روز در هفته تردد خودرو در مسیر "پارک جنگلی النگ دره" را ممنوع اعلام کند و عملیات "آماده سازی پارکینگ ورودی" را در این پارک جنگلی نیز آغاز کرده است مسوولان منابع طبیعی گلستان از این عملیات و طرح اظهار بی اطلاعی کرده و از آن خبر ندارند. اما افکار عمومی مرکز استان گلستان که به شدت نسبت به تخریب جنگل های هیرکانی حومه شهر حساس است نسبت به آن واکنش های تندی داشته و در تماس های مکرر با خبرنگار اسکان نیوز خواهان پیگیری موضوع است.
دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۹
کد مطلب: ۱۰۰۶۶
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: سیدهاشم موسوی نژاد معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی گلستان به اسکان نيوز گفت که از ماجرای آماده سازی پارکینگ النگ دره کاملا بی خبر است و موضوع را اولین بار است که از زبان خبرنگار اسکان می شنود. در همین حال اما در صحن علنی شورای اسلامی شهر گرگان که در روز شنبه تشکیل شد اجرای طرح فوق اعلام شده و همچنین تصویر و خبری کوتاه از عملیات آماده سازی آن نیز بر روی کانال تلگرامی شهرداری گرگان قرار گرفته است.

هر چند بر اساس بند ج ماده 147 قانون برنامه پنجم توسعه کشور، مدیریت، احداث، نگهداري، توسعه و بهره برداري پارک هاي جنگلی و مراتع قابل درختکاري، نهالستان هاي متروکه و اراضی واقع در کاربری هاي سبز و کمربند سبز شهرها را در محدوده و حریم شهرها با حفظ مالکیت دولت و کاربري طبق طرح مورد توافق شهرداري و سازمان مذکور بدون دریافت حقوق مالکانه به شهرداري مربوطه به منظور توسعه فضاي سبز و استفاده بهینه واگذار شده است؛ اما همچنان که بر حفظ مالکیت و کاربری تاکید شده تمام عملیات و دخل وتصرف ها در این محدوده باید با نظر سازمان مالک یعنی سازمان جنگل هامراتع و آبخیزداری باشد.
 
طرحی نامعلوم و بی مطالعه

روز گذشته سازمان سیما-منظر وفضای سبز شهرداری گرگان با انتشار یک تصویر بر روی کانال تلگرامی خود، خبر از تلاش مشترک معاونت زیربنایی و سازمان سیماومنظر برای آماده سازی پارکینگ ورودی پارک جنگلی النگ دره داد.

این طرح مهم که قرار است در قلب یکی از منحصر به فردترین پارک های جنگلی کشور اجرا شود نه تنها مصوبه مشخصی در شورا ندارد، بلکه هیچ توضیحی از چگونگی و چرایی طرح از سوی شورای اسلامی شهر گرگان و شهرداری این شهر ارائه نشده است.

همچنین دیروز در جلسه علنی دیروز، ابراهیم جرجانی رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر گرگان نیز تنها با بیان این جمله که "النگ دره در تعدادی از روزهای هفته قرار است پیاده رو شود" به مباحث دیگری از جمله ایجاد آبشار صخره ای، پیگیری مجدانه در به سرانجام رسیدن پروژه های مهم توریستی و گردشگری نظیر تله کابین، شهربازی مدرن، هتل پنج ستاره، موج های آبی و غیره با رعایت حفظ جنگل ها و محیط زیست خبر داد. او نه از مختصات طرح سخنی به میان آورد و نه از اهدافی که قرار است طرح نامبرده برای آنها اجرایی شود.

موج هجوم به پارک های جنگلی "النگ دره" و "ناهارخوران" که بخشی از رویشگاه های هیرکانی بازمانده از عصر سوم زمین شناسی هستند و علاوه بر آن، هویت سرزمین تاریخی "استرآباد" به حساب می آیند مدت هاست که در شهرداری گرگان راه افتاده است؛ به گونه ای که صدای بسیاری از شهروندان گرگانی را در آورده که "گرگان، فقط ناهارخوران نیست" که شهرداری بخش بزرگی از خدماتش را در آن نقطه متمرکز کرده و به دیگر نقاط شهر توجهی ندارد. این توجه باعث افزایش بار ترافیکی جنوب گرگان که به جنگل متصل می شود شده که بار سنگینی را بر دوش طبیعت منطقه گذاشته است.  

از سوی دیگر مدت زیادی است که "کمیته زیست شهری" شورای شهر مرکز گلستان برچیده شده و همان نیم نگاه اندک و ضعیفی که به طور صوری، بر طرح ها و لوایح از بعد زیست محیطی وجود داشت دیگر به چشم نمی خورد. به گونه ای که طرح ها و لوایح یک شبه و پس از جرقه زدن و حتی قبل از اینکه بتوان عنوان "طرح" را بر آنها اطلاق کرد در اذهان اعضای شورا و یا مدیران شهرداری گرگان، اعلام می شوند و بدون مطالعه، تحقیق و ارزیابی اثرات آن بر محیط زیست شهری و طبیعی، به اجرا درمی آیند؛ آنهم برای شهری مانند گرگان که در قلب یک اکوسیستم شکننده قرار گرفته و با انواع مشکلات از جمله سیل، ریزگرد و کم آبی دست وپنجه نرم می کند هر حرکت نسنجیده و طرح بی مطالعه، می تواند مشکلات بی راه حلی را برای شهروندان ایجاد کند.

از سوی دیگر ورود خودروها به پارک های جنگلی النگ دره و ناهارخوران و ردپای اکولوژیکی که بر جای می گذارند در سال های اخیر بسیار لجام گسیخته شده و چنین طرحی در صورت کمک کارشناسان محیط زیست می تواند آثاری مطلوب بر جای بگذارد؛ البته اگر شهرداری و شورای شهر گرگان، اهمیتی به نظرات تخصصی در این حوزه بدهند و از دانشگاهیان و فعالان آن کمک بگیرند.
 
عضو شورا: هدف، جذب گردشگر است

حسین ربیعی عضو شورای اسلامی شهر گرگان به اسکان نيوز گفت:« چند طرح برای جنگل النگدره مطرح شده است. یکی طرحی است  که ما گفتیم بیاییم یک ایستگاهی درست کنیم. ایستگاه آخر مقر منابع طبیعی که میدان وسیعی است که می شود درشکه یا دوچرخه گذاشت تا مردم بتوانند بقیه مسیر را به جای ماشین با این وسایل تردد کنند و آنهایی هم که می خواهند پیاده بروند. طرح دیگر این بود که تا خود ایستگاه چوب آسفالت شود و مسیری که قبلا رفت وبرگشت می رفتیم، نصفه ش را برای رفتن و نیم دیگرش را برای برگشتن بگذاریم. ولی هنوز به جمع بندی مشخصی نرسیده ایم.»

حسین ربیعی در پاسخ به این سوال اسکان نيوز که "اگر قرار است مسیر جدید به پارک جنگلی النگدره آسفالت شود راه جدیدی برای رفتن مسافران به دل جنگل و تخریب بیشتر است"  گفت:« بالاخر برای بازگشت مسیر جدید باید فکری کرد. اما الان دیگر ایستگاهی تا پاسگاه باز نخواهد شد و از آنجا نیز به جاده بالا خواهد رفت. برگشت از پاسگاه به پایین را می خواهند برای درشکه و دوچرخه آزاد بگذارند.»

او تاکید کرد که در جهت جذب گردشگر و حفظ جنگل ها و استفاده درست از فضای طبیعی "پارک جنگلی النگدره" قرار است در آنجا تغییراتی انجام گیرد و فعلا تردد ماشین ها در دو سه روز هفته به داخل پارک جنگلی النگ دره ممنوع شود.
 

 
معاون جنگل منابع طبیعی: مجوز نداده ایم!

 مسوولان اداره کل منابع طبیعی گلستان که در سوابق خود تجربه ایستادگی های جدی را در برابر متقاضیان دولتی و قدرتمند ندارند و با بسیاری از تقاضاهایی که به انواع رانت های قدرت و ثروت متصل باشد به سرعت اعلام موافقت می کنند. موافقت با استقرار تله کابین در جنگل هیرکانی ناهارخوران تنها یک نمونه از سیاهه طولانی این مجوزهاست.

سیدهاشم موسوی نژاد معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی گلستان در گفت وگوی تلفنی با اسکان نيوز ضمن اظهار بی اطلاعی از چنین طرحی با شگفت زدگی اعلام کرد که هر گونه کار در پارک جنگلی النگ دره بدون هماهنگی با اداره کل منابع طبیعی گلستان ممنوع است.

او گفت:« ما تا این لحظه هیچ مجوزی برای آنها صادر نکرده ایم و تا زمانی که طرح آنها به ما داده نشود و در کمیته فنی درباره آن ارزیابی و رای گیری نشود و مجوز نهایی را کمیته فنی ندهد هرگونه عملیات اجرایی در آن نقطه کاملا غیرقانونی است و شهرداری نمی تواند چنین عملیات بدون مجوزی را آغاز کند. در محدوده پارک جنگلی النگ دره این کار غیرمصوب است و قانونی نیست. تا زمانی که چهارچوب های کار مشخص نباشد و مصوب نشود نمی توانند کاری را در آنجا انجام بدهند.»

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی گلستان در ادامه تاکید کرد:« حتی منابع طبیعی هم نمی تواند بدون نظر کمیته فنی اجازه این کار را بدهد؛ بلکه باید ابتدا مشاور، مطالعات خود را در قالب یک طرح، به ما تحویل دهند؛ سپس طرح، در کمیته فنی اداره کل بررسی و ارزیابی شود. سپس تصمیم گیری شود که تا امروز چنین پروسه ای اساسا انجام نگرفته است.»


چند سال است که مسوولان استان گلستان و مرکز آن مصرانه در صدد تقویت صنعت گردشگری و جذب گردشگر به استان هستند. آنها انواع واقسام طرح های مختلف را برای این منظور در شورا طرح کرده و یا از تریبون های عمومی بر آن صحه می گذارند. طرح هایی که غالبا نه مطالعه ای درباره آنها وجود دارد و نه ارزیابی تخصصی. اما نکته مهمی که غالبا در این میان فراموش می شود توجه به حفظ جنگل و رویشگاه های طبیعی به عنوان زمینه و بستر اصلی جذب گردشگر به استان است.

آنها اغلب فراموش می کنند که در صورتی که جنگل های هیرکانی را در شمال کشور از دست بدهیم پدیده قابل توجهی برای ورود گردشگر به این خطه وجود ندارد. بر این اساس هر گونه دخل و تصرف بدون لحاظ نظرات کارشناسی در حوزه های محیط زیست و منابع طبیعی می تواند باعث آسیب های جدی بر پیکره طبیعت منطقه و در نتیجه صنعت گردشگری  شمال ایران باشد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.