آسفالت جاده جنگلی دوبرار انجام نخواهد شد

شهرداری: برای پارکینگ النگ دره مجوز داریم!

برخی مدیران منابع طبیعی در هنگام اجرای طرح در محل حضور داشتند!
شهرداری: برای پارکینگ النگ دره مجوز داریم!
پس از انتشار گزارش ساخت پارکینگ برای طرح پیاده راه امن النگ دره و ادعای معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی گلستان که «احداث این پارکینگ غیرقانونی است و مجوزی برای ان صادر نشده» حالا رییس سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گرگان می گوید « نه تنها معاون امور جنگل از موضوع خبر دارد؛ بلکه مسوولان منابع طبیعی نیز در هنگام اجرای طرح، در محل حاضر بوده اند.»
سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۹
کد مطلب: ۱۰۰۹۵
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: رییس کمیسیون فرهنگی-اجتماعی و ورزشی شورای شهر گرگان در آخرین جلسه علنی این شورا در روز شنبه همین هفته، اعلام کرد که ورود خودرو برای 3 روز هفته به پارک جنگلی النگ دره ممنوع است و جاده این پارک در روزهای زوج، به پیاده راه امن برای شهروندان تبدیل می شود و به جای آن از لاین برگشت و جاده جنگلی دوبرار برای خودروها استفاده خواهد شد. عملیات احداث پارکینگ نیز در همان روز توسط شهرداری گرگان انجام و اطلاع رسانی شد.

این‌روزها شهروندان گرگانی بیش از هر زمان دیگر نگران طرح هایی هستند که بدون پشتوانه و ارزیابی علمی و تخصصی و تنها با پیشنهادهای خلق الساعه برخی اعضا مصوب می شوند و جنگل های ناب هیرکانی را در جنوب مرکز استان گلستان تحت الشعاع قرار می دهند.

هجوم پروژه های عمرانی در جنگل های ناهارخوران و النگ دره گرگان که جنگل های چندمیلیون ساله باستانی و در حال ثبت جهانی هستند همچنان ادامه دارد و در جدیدترین برنامه، شورا اعلام کرده که می خواهد برای جذب گردشگر آبشار صخره ای در ناهارخوران احداث کند.

شهروندان گرگانی اما در عین حال که با توسعه شهر موافق و همراهند نگران آسیب بیشتر به منابع طبیعی و اکوسیستم جنگلی آن هستند. مخصوصا در سال های اخیر که مرکز گلستان به دلیل تخریب جنگل و مرتع در بالادست با سیل دست وپنجه نرم می کند و اخیرا نیز پدیده ریزگرد به آن اضافه شده است.

آنها می پرسند چرا برنامه های توسعه شهری توسط شهرداری ها بدون طرح اجرا می شود و چه نهادی قرار است نظارت بر عملکرد شهرداری ها در حوزه محیط زیست را در شهرهای حاشیه جنگل، به انجام برساند؟ قطعا برنامه ای که قرار است در دل پارک های جنگلی اجرا شود باید طرح داشته باشد و طرح آن توسط متخصصان مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

با اینهمه به نظر می رسد طرح ایجادپیاده راه امن اگر از نظرات متخصصان و کمیته ای محیط زیستی در شورای شهر گرگان بهره گرفته شود منافعی درازمدت برای جنگل های هیرکانی در بر خواد داشت. به شرطی که هماهنگی بین نهاد شورا و شهرداری با دو متولی جنگل یعنی اداره کل منابع طبیعی و اداره کل حفاظت محیط زیست بیشتر شود. هماهنگی که به نظر می رسد امروز وجود نداشته و یا بسیار اندک است.

مصوبه کتابچه پارک

رییس سازمان سیما، منظروفضای سبز شهرداری گرگان درباره احداث پارکینگ در ورودی پارک جنگلی النگ دره گفت:« بر اساس کتابچه مصوب پارک جنگلی النگ دره که مکان پارکینگ در آن تعیین شده بود، به احداث پارکینگ مبادرت کرده ایم. علاوه بر اینکه مسوولان منابع طبعی در جریان هستند سرجنگلبان و رییس اداره گرگان نیز از محل فوق بازدید داشته اند. النگ دره دیگر توان این همه خودرو را ندارد و در حال نابودی است و باید برای برای آن کاری انجام می شد.»

یحیی ستوده نیا رییس سازمان سیما، منظروفضای سبز شهرداری گرگان در گفت وگو با اسکان نيوز افزود:« این پارک، کتابچه مصوب دارد و در این کتابچه، همین مکان به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شده است. آقای موسوی نژاد در جریان هستند؛ آقای امیرخانی رییس منابع طبیعی شهر گرگان و آقای سیدمهدی حسینی سرجنگلبان گرگان نیز از مکان فوق بازدید داشته اند و آن را دیده اند. ما خودمان می دانیم کاشت و نگهداری یک درخت چقدر سخت است و در این عملیات، حتی یک درختچه هم آسیب نخواهد دید. ضمنا اگر نیاز به قطع بود کمیته مصوب نمی کرد که آنجا به عنوان پارکینگ تعیین بشود.»

او با تاکید بر ضرورت حفاظت پارک جنگلی النگ دره که یکی از مناطق پرتردد و توریستی است گفت:« اگر این کار انجام نشود و شهروندان همچنان با خودرو در پارک جنگلی النگ دره تردد کنند فضای رفت به دلیل استفاده بیش از ظرفیت اکولوژیکی پارک، نابود می شود و ادامه این روند می تواند آسیب های جبران ناپذیری از جمله از دست رفتن این منطقه گردشگری زیبا را برای ما به ارمغان بیاورد.»

ستوده نیا در شرح وضعیت اکولوژیک نگران کننده النگ دره گفت:« بر اساس کتابچه طرح، ما اجازه استفاده از 165 روز سال از پارک جنگلی النگ دره را داریم؛ آنهم روزی 2100 نفر. در حالی که در روزهای تعطیل گاه تا 5 هزار خودرو نیز در پارک النگ دره تردد دارند که این چندین برابر ظرفیت اکولوژیکی آن است. بر این اساس اگر تدابیری اندیشیده نشود قطع به یقین شاهد نابودی اکولوژیکی آن پارک خواهیم بود.»

رییس سازمان سیما، منظروفضای سبز شهرداری گرگان درباره مکان پارکینگ در حال احداث النگ دره به اسکان گفت:« مکان پارکینگ، در ورودی پارک جنگلی النگ دره، بر سر دو راهی است که یک راه به سمت جاده خاکی و به سمت ایستگاه چوب میرود. دقیقا همان مکان قطعه زمینی است که در کتابچه طرح، زمین خلع ید شده ای فاقد هر گونه پوشش گیاهی و تحت عنوان منابع ملی بوده که تحت عنوان پارکینگ و ساختمان اداری در نظر گرفته بودند که مصوبه کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی گلستان را نیز دارد.»

ستوده نیا گفت:« همان زمان که بر اساس بند ج ماده 147 قانون پنجم برنامه توسعه، مدیریت پارک های جنگلی حریم شهر و به شهرداری ها سپرده شد این قطعه زمین هم در آن کتابچه به شهرداری گرگان واگذار شد؛ اما چون در آنزمان ضرورتی برای اجرای آن نبود و مردم با خودرو تردد می کردند این قطعه زمین هم به همان شکل باقی بود.»

او افزود:« همزمان با واگذاری مدیریت عرصه های جنگلی حریم شهرها به شهرداری ها، کتابچه طرح نیز تهیه شده و مشخص است که در کجا قرار است چه اتفاقی بیفتد. منتها طرح های اجراییش و ابعاد و مواد مورد استفاده در پروژه، باید مطالعه شده و با کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی هماهنگ شود و مجوز آن گرفته شود که این کار نیز همواره انجام می شود.»

نظرسنجی از شهروندان

رییس سازمان سیما، منظروفضای سبز شهرداری گرگان در ادامه گفت:« پیش از نوروز امسال در نظرسنجی که از شهروندان انجام شد برای ایجاد پیاده راه امن، بیشتر شهروندان با ایجاد این راه موافق بودند. همچنین در هنگام عیددیدنی که خدمت نماینده ولی فقیه در منطقه رسیدیم ایشان نیز تاکید کردند که با توجه به تردد پیاده شهروندان در النگ دره، خوب نیست که این همه خودرو در آنجا تردد کنند و جان شهروندان به خطر بیفتد. مجموعه این نکات، ما را بر آن داشت که حداقل 3 روز در هفته و روزهای زوج یعنی شنبه، دوشنبه، چهارشنبه از ساعت 6 صبح تا 6 عصر، طرح آزمایشی برای ممنوعیت ورود خودرو به داخل پارک اجرا شود. برای همین نیاز به پارکینگی هست که شهروندان خودروهای شان را در آن بگذارند. این طرح را با دوستان منابع طبیعی نیز هماهنگ کردیم و آنها نیز گفتند کتابچه طرح نیز همین کاربری را برای این زمین تعیین کرده تا شهروندان از آن استفاده کنند.»

ستوده نیا افزود:« برای تردد مردم و گردشگران در داخل پارک جنگلی النگ دره نیز تدابیری اندیشیده شده و 2 دستگاه مینی بوس، چند دستگاه ماشین برقی و چند کالسکه و اسب نیز در نظر گرفته شده است.»

رییس سازمان سیما، منظروفضای سبز شهرداری گرگان در پاسخ به پرسش خبرنگار اسکان درباره آسفالت جاده دوبرارکه باعث حساسیت و واکنش شهروندان گرگانی شده گفت:« برنامه ای برای آسفالت جاده دوبرار نداریم؛ دو دیدگاه در مرحله اول پیش بینی شد. یکی اینکه مقرر شد مسیر ورودی را کلا به روی خودروها ببندیم و خودروها از مسیر برگشت بروند داخل پارک، دور میدان النگ دره دور بزنند و از آخر میدان یک راه 50 متری که فاقد پوشش گیاهی است به خیابان ایستگاه چوب بشوند که آسفالت نیست و بعد برگردند.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.