افشانی در نشست ارائه برنامه خود برای شورای شهر

مشارکت، حاکمیت قانون، شفافیت و پاسخگویی پایه های حکمروایی خوب است

مشارکت، حاکمیت قانون، شفافیت و پاسخگویی پایه های حکمروایی خوب است
افشانی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و استاندار فارس در دولت یازدهم به عنوان یکی از 7 کاندیدای شهرداری تهران در شصتمین جلسه شورای شهر گفت: برنامه هایم را برمبنای ارتقا کیفیت زندگی، رضایتمندی شهروندان تدوین کردم.
يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب: ۱۰۱۶۶
Share
به گزارش اسکان نيوز امروز یکشنبه در آغاز شصتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران محمدعلی افشانی افزود: خوشبختانه در میان جمعی هستم که تجربه بالایی دارند و سال ها مدیر اجرایی بودند. در غیاب شورای شهر استانداران جانشین آن بودند و شهردار را انتخاب می کردند.

وی با اشاره به این که شعار من در برنامه شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر است؛ تاکید کرد: شهر زیست پذیر شهری امن و جذاب برای همه به ویژه اقشار خاص است. فراهم کننده امکان دسترسی شهروندان به سیستم های پشتیبان های زندگی است. محیط های مناسب زندگی. اقتصاد رقابتی و پایداری زیست محیطی در برنامه من مشخص شده است.

این گزینه تصدی گری شهرداری افزود: با نظام کارآمد شهر تنوع فرهنگی در شهر به وجود خواهد آمد تا شهروندان بتوانند با هم گفتگو و مفاهمه داشته باشند.

افشانی با اشاره به این که برنامه ریزی برای پایتخت باید متناسب با تمام محلات باشد و زیست شهری در قالب محلات دیده شود، گفت: باید امکان مقایسه محلات با یکدیگر وجود داشته باشد. باید محله ها با هم مقایسه شوند تا ضعف و قوت محلات مشخص شده و بر ضعف محلات سرمایه گذاری شود.

وی به اصول حکمروایی خوب شهری اشاره کرده و تاکید کرد: مشارکت، حاکمیت قانون، شفافیت و پاسخگویی پایه های حکمروایی خوب است. راهبردهای آن هم رانت زدایی و ایجاد شفافیت، فراهم کردن فرصت برای مشارکت شهروندان، توسعه فناوری نوین در ارائه خدمات اطلاع رسانی به موقع و جامع و تلاش برای برنامه و بودجه ریزی مشارکتی (در محلات و توسط مردم) است.

وی با تاکید بر بازآفرینی فرهنگ مبنا، گفت: فرهنگ به عنوان نقطه اتصال عوامل محیطی، اجتماعی و اقتصادی توسعه همچنین استفاده از ظرفیت رخدادهای فرهنگی، ورزی و هنری در مقیاس محلات باید مورد توجه قرار گیرد. تقویت فرهنگ می تواند موتور اقتصاد را هم به حرکت در آورد. در تهران یک شهر دوگانه داریم. محلات محروم و محلات برخوردار. باید این دو را بهم نزدیک کنیم و باید نگاه ویژه ای به محلات محروم داشته باشیم که به آن تبعیض مثبت می گویند.

افشانی چالش ها در حوزه معماری و شهرسازی را مورد بررسی قرار داده و افزود: وجود بافت های فرسده و ناکارآمد شهری، نازل بودن کیفیت ساخت و سازها، نادیده گرفتن حقوق شهروندی در ساخت و سازها، وجود تعارض در حریم شهر تهران با تقسیمات کشوری همجوار، تخریب باغات و اراضی شهر تهران، آشفتگی در طرح های جامع و تفضیلی با مصوبات کمیسیون ماده 5 نیز از چالش های حوزه معماری و شهرسازی است. متاسفانه کنترلی بر ساخت و سازها نیست. برای آنکه بر این حوزه نظارت داشته باشیم باید برای پروژه ها شناسنامه فنی ساختمان تهیه شود. در کنار این موارد، باید به حاشیه نشینی نگاه خاصی داشته باشیم.

افشانی با بیان این که صیانت از اراضی و باغات باید سرلوحه قرار گیرد، تاکید کرد: فضای سبز را خشک می کنند. آنچه که ما به آن سرانه می گوییم فقط به متر مکعب منتهی نمی شود بلکه باید در محلات مختلف توزیع شود.

وی علت اصلی آلودگی هوا را زیرساخت های ناقص شهر تهران دانسته و گفت: باید تکیه بر توسعه بر مترو باشد. امروز اتوبوس هایی که داریم 19هزار اتوبوس در ایران فرسوده است که 5هزار اتوبوس فرسوده در تهران وجود دارد.

افشانی به قانون پسماند و اجرا نشدن آن اشاره کرده و افزود: اقدامات اساسی در این حوزه صورت نگرفته است. دو کار بزرگ در وزارت کشور انجام دادیم. لایحه خرید تضمینی برق را به مجلس دادیم.

یک هزار میلیارد تومان در قالب بند «ن» تبصره 97 برنامه ششم به گونه ای تنظیم شده که همان روز ابلاغ آیین نامه تحویل دولت شد. ضمن آن که پساب شهری هم باید تصفیه شود و در رود درهای شمال شهر مهار شود. با مهار آب های سطحی می توان فضای سبز تهران را کاملا افزایش داد.

افشانی گفت: قرارداد 630واگن تا امضای نهایی با فاینانس خارجی نزدیک به 800میلیون یورو تدوین شده است و قرار است 630واگن ساخته شود. تنها مدیری می تواند در حوزه مسئولیت خود موفق باشد که به قوانین آن حوزه اشراف داشته باشد. امروز بهترین ارتباط ممکن بین سازمان برنامه بودجه، سازمان مالیاتی و بنده وجود دارد. بخش عظیمی از کارهای شهر هم از طریق ارتباط انجام می شود. تا کنون هم طرحی ندادم که دولت با  آن مخالف باشد. این فرصتی برای تهران است.

وی به جلسه نوسازی دولت اشاره کرده و گفت: به آقای روحانی گفتم شما که می خواهید صرفه جویی در سوخت کنید اولویت را به اتوبوس های شهری بدهید زیرا آلایندگی زیادی دارند و رضایت مردم در پشت آن وجود دارد. اتوبوس ها اولویت اول است و طبق این طرح باید 5هزار اتوبوس نوسازی شود. ما نیاز داریم بین دولت و شهرداری ارتباطی تنگاتنگ ایجاد کنیم. 33درصد مالیات ارزش افزوده به شهرداری ها تعلق دارد.

این گزینه تصدی گری شهرداری افزود: یکی از معضلات اصلی شهر، مسئله عدم همزمانی طرح شهرسازی و طرح ترافیک است. با پیگیری فراوان در کمیسیون زیربنایی تصویب شد که منبع به طور همزمان انجام شود. 30سال با این مسئله درگیر بودیم و همدیگر را نقض می کردند. ما در ساخت توسعه پایدار شهری، فقط ساخت ساختمان را می بینیم. بیش از 10سال ثروت مردم بلااستفاده می ماند در حالی که اگر آگاهی وجود داشته باشد پروژه ها یکی پس از دیگری ساخته می شود، نه همه پروژه ها را با با یکدیگر شروع کنیم و سالیان سال طول بکشد.

افشانی با بیان این که باید سیستم مدیریت کیفیت را در شهر مستقر کنیم، تاکید کرد: با این سیستم می توان کنترل کرد که هزینه ها نسبت به پیشرفت پروژه انجام شود.

وی به آسیب های اجتماعی نیز اشاره کرده و گفت: چالش های حوزه فرهنگی و اجتماعی تکدیگری، زباله گردها، کودکان کار، طلاق و... است. بنابراین باید نقش تهران را در رویدادهای فرهنگی جهانی و بین المللی تقویت کنیم، سکونت های غیررسمی تهران و حاشیه تهران را سامان دهیم و سطح مشارکت فرهنگی را هم ارتقا دهیم. این ذهنیت وجود دارد که فساد در سازمان ها و نهادهای عمومی وجود دارد. برای این که بتوانیم این ذهنیت را تغییر دهیم باید مردم کاملا مطلع باشند که در شهرداری چه می گذرد. باید نشاط را گسترش دهیم. این دو مسئله می تواند چالش های اجتماعی را کاهش دهد.

وی تاکید کرد: سهم شهرداری ها را به 50درصد ارتقا دادیم. در تمام کمیسیون های مجلس هم تصویب شده است. این یکی از راه های افزایش درآمد است که باید دنبال کنیم. دومین قدم باید هزینه پروژه ها را بررسی کنیم. ما پول کلانی در بانک توسعه اسلامی یا بانک توسعه آسیایی داریم و این منبع عظیمی است که باید به آن توجه و از تسهیلات آن استفاده کنیم.

افشانی در شهرداری چند برابر آنچه که باید نیروی انسانی دارد، افزود: بر چه اساسی ارتقا شغلی می دهیم و مدیران را انتخاب می کنیم؟ مگر دولت و شهرداری خیریه است؟ باید طوری کار کنیم که شهرداری لاغر شود اما اشتغال افزایش یابد. من در استانداری استان فارس، سعی کردم زنان در جلسات باشند و حالا دو مدیرکل قوی زن در استانداری فعالیت می کنند.

وی مدیریت بحران اشاره کرده و گفت: ایمن نبودن ساتار فیزیکی و کالبدی شهر و ساختمان های بافت فرسوده، نبود اورژانس هوایی (با وجود 10میلیون جمعیت)، کمبود فضا و امکانات مناسب برای رفع نیازهای بازماندگان پس از بحران و عدم توجه به الزامات پدافند غیرعامل در پروژه های زیرساختی از چالش های ایمنی و مدیریت بحران است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.