در نامه "ستاد حفاظت از طبیعت شاهرود" خطاب به روحانی :

معدن کاوی در شاهوار را متوقف کنید وگرنه تحصن خواهیم کرد!

معدن کاوی در شاهوار را متوقف کنید وگرنه تحصن خواهیم کرد!
در چند سال اخیر معدن کاوی در کوهستان شاهوار در مرکز کویری ایران، تخریب های فراوانی برجای گذاشت که متولیان یعنی ادارات کل منابع طبیعی و محیط زیست سمنان نیز بر این تخلف ها و تخریب ها چشم بستند. تنها در فاز نخست این فعالیت معدنی در شاهوار، بیش از 2 میلیون مترمربع مراتع درجه یک در اراضی شیبدارو مرتفع به کلی زیرورو شد و مقام اول تخریب کوهستان در کشور را نصیب استان کرد؛ دامنه تخریب حدود 10 برابر مجوزهای قانونی منابع طبیعی بود که شامل نابود شدن چندصد اصله درخت ممنوع القطع "اورس"، ریشه کن شدن حدود 4 میلیون بوته، جابه جا شدن 4 میلیون تُن خاک، تغییر مسیر 5/4 کیلومتر مسیر رودخانه و مدفون شدن چندین چشمه آب، با دپوی نخاله معدن، تنها بخش کوچکی از این خرابی هاست. حالا کنشگران جنبش محیط زیست برآنند تا "شاهوار" را از این آسیب جدی نجات دهند تا در این روزهای خشکسالی، تمد و حیات منطقه بیش از این در خطر نباشد.
دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۱
کد مطلب: ۱۰۲۱۸
Share
به گزارش اسکان نيوز ستاد حفاظت از طبیعت شاهرود، جنبش نجات شاهوار، در نامه ای خطاب به رییس جمهوری حسن روحانی از او خواستند که به علت تخریب های گسترده معدنکاو در کوه "شاهوار" و تخلف های مجری دستور توقف این فعالیت معدنی مخرب را صادر کند.

آنها تاکید کردند که تخریب شاهوار، به عنوان تنها منبع آب در فلات خشک ایران، نابودی پهنه هایی وسیع از مرکز ایران است. آنها همچنین خطاب به روحانی هشدار دادند که در صورت رسیدگی نکردن به موضوع از سوی رییس جمهور، متوسل به استفاده از ابزارهای مدنی اعتراض، مانند تجمع و تحصن خواهند شد. متن کامل نامه که از سوی ستاد حفاظت از طبیعت شاهرود به اسکان نيوز داده شد به شرح زیر است:  
 
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر روحانی
با سلام و تحیت
 1. در فلات خشک ایران، تنها منبع آب، کوه های مرتفع هستند که با ذخیره برف وجاری ساختن چشمه ها وجویبارها، تمدنی چندهزار ساله را ماوا داده اند و لذا تخریب این کوهساران مرتفع به معنای نابودی تنها منبع آب در پهنه ای از وسیع خواهد بود. بر همین مبنا، دشت شاهرود و دشت بسطام، با سابقه تمدن و سکونت 8 هزار ساله منبع آب و امکان زیستن خود را مدیون شاهوار باوقارند. بلندترین قله البرز شرقی با 3945 متر ارتفاع.

  چند سالی است معدن بوکسیتی که کارخانه آلومینیای جاجرم (در خراسان) را تغذیه می کند بی مهابا دست به تخریبی گسترده ولجام گسیخته در دامنه این زیست بومبکر زده است. معدن روبازی که تنها در فاز نخست، بیش از 2 میلیون متر مربع مراتع درجه یک در اراضی شیبدارو مرتفع را به کلی زیرورو کرده و مقام اول تخریب کوهستان در کشور را نصیب ما نموده است. کوتاهی و بی تفاوتی آشکار ادارات منابع طبیعی و محیط زیست در این فاجعه بی سابقه است. در حالی که دامنه تخریب حدود 10 برابر مجوزهای قانونی منابع طبیعی است چندصد اصله درخت ممنوع القطع "اورس" نابود شده؛ حدود 4 میلیون بوته ریشه کن شده؛ 4 میلیون تُن خاک جابه جا شده؛ 5/4 کیلومتر مسیر رودخانه تغییر داده شده و چندین چشمه آب، با دپوی نخاله معدن، مدفون شده است. همچنین سرچشمه های آب دشت بسطام وشاهرود در حال تبدیل شدن به کانون سیلاب است.

  سکوتی مرگبار، متولیان حق حیات و زیستن را فراگرفته است و هولناک آنکه طرح توسعه معدن، گستره ای حدود 20 برابر وصعت فعلی را مدنظر دارد. در همین احوال، سال گذشته، در مجتمع آلومینیای جاجرم، اختلاس چندصد میلیارد تومانی به وقع پیوست که نشانی دیگر از بنیادی نادرست داشت و اینها همه در حالی است که بحران آب، بزرگ ترین بحران کشور ما و شاهرود یکی از کم آب ترین شهرستان های ایران است.

  رییس جمهور محترم پرسش چندصد هزار نفر ساکنان شاهرود وبسطام از شما که دولت خود را زیست محیطی ترین دولت تاریخ ایران خوانده اید این است که "آیا این شیوه نابودی سرزمین و زیرساخت های حیاتی آن، با آنچه شما وعده داده بودید هماهنگ است ؟ اکثریتی عظیم از ملت بزرگ ایران به شما رای داده اند تا پاسدار این سرزمین باشید یا اینکه دولت شما، تمام دار و ندار حیاتی و چندهزار ساله این سرزمین را حراج بگذارد؟ به چه قیمتی؟ آنچه در شاهوار سترگ ما به یغما می رود سنگ و خاک نیست؛ یگانه منبع آب و مهم ترین بنیاد هستی و حیات این شهرستان است که به تاراج می رود. اعتماد و باور یک ملت به مسوولان نظام است که به تاراج می رود. نمایندگان دولت شما بر سر حیات وزندگی و نیز باور و اعتماد این مردم اعتماد کردند و همه را یکجا فروختند. در تمام این سال ها تشکل های زیست محیطی و فعالان طبیعت شهرستان شاهرود، تلاش مستمری برای پیشگیری از این فاجعه نمودند و با تمام مسوولان شهرستان واستان اتمام حجت کردند؛ دریغا که هیچ گوش شنوایی نیافتند.

  رییس جمهور محترم! اکنون ما مردم این شهرستان، به عنوان آخرین روزنه امید به شخص جنابعالی التجا آورده ایم و شما را سوگند می دهیم به حرمت حیاتف به قداست زندگی، به احترام انسان، به احترام قانون، که جلوی این فاجعه بزرگ ملی را بگیرید. از شما می خواهیم که به حرمت پیمانی که با ملت ایران بسته اید، به حرمت سوگندی که یاد کرده اید و مسوولیت سنگینی که بر دوش گرفته اید از حق حیات و زندگی ما دفاع کنید و و از شما طلب می کنیم تا مسوولان خاطی که در این ماجرا حق حیات ما و اعتبار دولت شما را با هم فروختندف مجازات و توبیخ نمایید و نشان دهید در جمهوری اسلامی، پاسخگویی هم وجود دارد.

  رییس جمهور محترم! هر روز که می گذرد ابعاد این فاجعه گسترده تر می شود. سال ها تحمل و بردباری مردم این شهرستان بی نتیجه بوده و بیش از این، وقتی برای از دست دادن نمانده است. با نهایت احترام به استحضار می رسانیم چنامچه توقف عملیات معدنکاوی به سرعت محقق نشود چاره ای نداریم جز برگزاری تجمع های اعتراضی و تحصن مدنی. مردم سرافراز شاهرود کارنامه درخشانی دارند؛ حماسه نجات جنگل ابر از چنگال جنگل خواران که با تصویب طرح احداث جاده، در دولت نهم و دهم پیگیری می شد هنوز از خاطرها نرفته است. تنها تجمع های مدنی پی در پی این مردم، جنگل ابر را نجات داد. اکنون جمعیتی ده ها برابر، آماده اند تا صدای بلند اعتراض مدنی خود را به گوش مسوولان عالی نظام برسانند. امیدواریم با درایت و حسن تدبیر جنابعالی نیازی به استفاده از حق قانونی و مدنی خود در برگزاری تجمع اعتراضی نداشته باشیم.
 
ستاد حفاظت از طبیعت شاهرود / جنبش نجات شاهوار
 
رونوشت:
 1. رییس محترم سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور
  رییس سازمان حفاظت محیط زیست
  وزیر محترم صنایع ومعادن
  وزیر محترم نیرو
  استاندار محترم سمنان

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.