ایران بهشت دلالان و واسطه گران است

یکی از مسائلی که باعث نهادینه شدن فساد در اقتصاد کشور شده، عدم شفافیت است و این مساله از مهمترین مشکلات اقتصاد ایران است.
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۴۳
کد مطلب: ۱۰۳۴۲
Share
اسکان نيوز: مهدی پازوکی، اقتصاددان با انتقاد از نظام مالیاتی کشورگفت: در ایران نسبت مالیات بر تولید ناخالص داخلی تقریبا 8 درصد است در حالی که این رقم در کشور ترکیه 20 درصد است، بنابرین می‌توان گفت ایران بهشت دلالان و واسطه گران است و اگر سیستم مالیاتی ما درست باشد این فرار مالیاتی کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: عدم شفافیت از عوامل پایین بودن نرخ رشد اقتصادی، نامناسب بودن فضای کسب و کار و جذب سرمایه گذار است بنابراین هرچه شفافیت و مبادله آزاد اطلاعات بیشتر باشد به نفع اقتصاد ملی ایران خواهد بود.

پازوکی تاکید کرد: چون تندروها شناخت کاملی از جهان ندارند پس رابطه خوبی با شفافیت هم نخواهند داشت.

این اقتصاددان در مورد عدم همکاری مناسب سیستم بانکی کشور با بانک‌های بین المللی گفت: هرچند کشور ما خود قربانی تروریسم است اما عدم شفافیت در سیستم بانکی کشور موجب شده که  کشور در لیست سیاه FATF قرار بگیرد و در پی آن مناسبات بانکی کشور با بانک‌های بین المللی تحت تاثیر قرار بگیرد.

پازوکی متذکر شد: طبق برنامه ششم توسعه دولت مکلف است حقوق و دارایی مسئولین را منتشر کند همانطور که در کشور افغانستان است و ما باید کمک کنیم که این شفافیت بر فعالیت‌های مالی و پولی، نظام بانکی و معاملات تجاری حاکم شود تا مشکلاتی مانند بیکاری که ریشه در این عدم شفافیت دارند بر طرف شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه این شفافیت به نفع اقتصاد ملی ما خواهد بود، یادآور شد: در اقتصادهای پیشرفته مانند آمریکا، در صورت مجهول بودن منشا پول ورودی به حساب، با دارنده آن برخورد می‌کنند. در حالی‌که این روند در ایران وجود ندارد و بخشی از پولشویی از طریق داشتن کارت‌های بانکی متعدد صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: بنابرین برای برپایی شفافیت در اقتصاد باید مجموعه حکومت به ویژه قوه قضاییه تمام توان خود را در این راستا به کار ببندد و باید توجه کرد که در این مسیر دیدگاه‌های سنتی نمی‌تواند در ریشه کنی عدم  شفافیت موثر باشد و باید از امکانات روز مانند آی تی استفاده کنیم.

 پازوکی با اشاره به اهمیت شفافیت گفت: ما امروز نیاز به شفافیت و آزادی اطلاعات داریم و به جز اطلاعات شخصی افراد و اطلاعات مربوط به امنیت ملی این امر باید محقق شود، مثلا در مورد موسسات غیرمجاز پولی، افراد خاطی باید سریعا محاکمه و به مردم معرفی شوند.

وی افزود: در سال‌های اخیر بانک مرکزی اقدامات مناسبی در راستای شفافیت و خروج  ایران از لیست سیاه  FATF  انجام داده است.
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.