بافت فرسوده در کوران ناهماهنگی دولت

بافت فرسوده در کوران ناهماهنگی دولت
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: با وجود آن که وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران (شرکت بازآفرینی شهری) متولی موضوع بافت فرسوده است و ستادهای بازآفرینی شهری را تشکیل داده و عملکرد قابل قبولی دارد، ترکان به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور تعیین می شود و سیاستی دیگر اتخاذ می شود.
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۵
کد مطلب: ۱۰۵۰۳
Share
محمد سالاری، در گفتگوی اختصاصی با اسکان نيوز، ضمن تأکید بر ضرورت پایبندی شهردار به تصمیمات پیشین شورا و شهرداری، خواستار اقدامات عملیاتی در زمینه ابر چالشهای شهر تهران شد.

وی با بیان این که مهم ترین این ابر چالشها را آلودگی هوا و ترافیک است، گفت: آلودگی هوا و ترافیک تهران باید از طریق توسعه حمل و نقل عمومی، نوسازی ناوگان حمل و نقل، گسترش حمل و نقل ریلی و روش های پاک، مرتفع شود.

سالاری به بافت فرسوده اشاره کرده و افزود: قرار گرفتن برنامه بافت فرسوده در چارچوب بازآفرینی شهری یک ضرورت است و باید بین دستگاه های مختلف، دولت و شهرداری هماهنگی صورت پذیرد.

در حال حاضر شاهد ناهماهنگی هایی از سوی دولت هستیم. با وجود آن که وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران (شرکت بازآفرینی شهری) متولی موضوع بافت فرسوده است و ستادهای بازآفرینی شهری را تشکیل داده و عملکرد قابل قبولی دارد، ترکان به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور تعیین می شود  و سیاستی دیگر اتخاذ می شود.

وی با اشاره به این که بافت فرسوده را نمی توان با تخریب و نوسازی کالبدی حل کرد و حفظ تعلقات، پیوندهای محلی و خاطرات جمعی اهمیت دارد، تاکید کرد:  سازمان نوسازی در دوره آتی باید دستور کار خود را منطبق با ستاد بازآفرینی شهری و برنامه بازآفرینی تعریف کند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان این که باید از فرصت تاریخی به دست آمده استفاده و در این خصوص با دولت تعامل کرد، گفت: دولت باید حمایتهای لازم را از این طرح به عمل آورد و در خصوص بسته های تشویقی جدی تر عمل کند تا سرمایه گذاران جذب حوزه بافت فرسوده شوند.

وی به حوزه شهرسازی و معماری، نیز اشاره کرده و تاکید کرد: قانونمندی به ویژه طرح جامع و تفصیلی، توجه به ایمنی ساختمانها و صیانت از بناها و بافتهای تاریخی و باغات از مهم ترین دستورکارهای شهردار منتخب هستند. در این میان نباید از ضرورت پیوست های مطالعاتی در طرح ها غافل شد چرا که باید جایگاه کارشناسی در فعالیتهای شهرداری احیاء شود.

به گفته سالاری؛ مشارکت جدی شهروندان نیز بسیار مهم است. نظرخواهی از شهروندان و گروه های مرجع در طرح های شهری و اقدامات عملیاتی در حقوق شهروندی دو رکن اساسی مشارکت مردم در مدیریت شهر است. مساله هوشمند سازی به عنوان مظهر مدرنیسم و راهکاری برای کاهش سفرهای شهری از ضرورتهایی است که شهرداری در دوره پیشین به آن اهتمام ورزید و باید تداوم یابد
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.