موسوی چلک آسیب شناس در گفتگو با اسکان نیوز؛

کلاس های آموزشی ازدواج؛ مفید یا رفع تکلیف؟

کلاس های آموزشی ازدواج؛ مفید یا رفع تکلیف؟
هر از چندی از سوی سازمان جوانان و بخش های مرتبط با این نهاد امار و اعداد و ارقامی در خصوص تعداد کارگاه هایی که برای آموزش ازدواج برگزار می شود، منتشر می شود. خبری که تاکنون صرفا به بیان تعداد شرکت کنندگان و تعداد کارگاه های برگزار شده در شهرهای مختلف پرداخته است و عنوان نکرده اساسا چه میزان این کارگاه های آموزشی مفید به فایده بوده است و در حالی که حداقل ماهی یک بار آمار بالایی از ساعت و روز و ماه و سال طلاق اعلام می شود، چه میزان از میزان طلاق که یکی از اهداف برگزاری این کارگاه هاست کاسته است.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۴۸
کد مطلب: ۱۰۷۲۳
Share
به گزارش اسکان نيوز به اعتقاد برخی کارشناسان برگزاری برنامه های این چنینی که عمدتا فرمالیته و هدررفت منابع مالی است،اثری در افزایش یا پایداری ازدواج ندارد و معضلات و مسائل زوجین فراتر از این حرفهاست. حالا بار دیگر به تازگی،مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان، از برگزاری ۳۹۰۰ کارگاه آموزشی پیش، حین و قبل از ازدواج و شرکت ۱۷۴ هزار نفر در این کارگاه‌ها خبر داده است.

سید جواد رضوی به ایسنا گفته: در بند «ج» ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه تکالیفی برای وزارت ورزش و جوانان، وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما، نظام روانشناسی و وزارت کار در زمینه برگزاری کلاس‌های قبل، حین و بعد از ازدواج و مشاوره‌های تخصصی مشخص و در همین بند اشاره شده است که این مشاوره‌ها باید تا پنج سال نخست زندگی مشترک ادامه داشته باشد. 

وی با اشاره به اینکه وزارت ورزش و جوانان بعد از انجام فعالیت در یک دوره زمانی مشخص به اندازه‌گیری اثربخشی اقداماتش می‌پردازد،عنوان کرد: اگرچه این وزارتخانه به انجام این فعالیت‌ها متعهد شده است، اما هدف اصلی توانمندتر شدن افراد با برگزاری این کارگاه‌ها و مشاوره‌هاست.

اهداف این کارگاه ها این گونه بیان شده است: این برنامه‌ها باید به روند افزایش ازدواج، کاهش طلاق و پایداری خانواده‌ها منجر شود. زمانی می‌توان اثربخشی اقدامات را اندازه‌گیری کرد که برنامه‌ای یکپارچه با رویه‌ای مناسب در همه کشور دنبال شود. یکی از کارهایی که در معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان انجام شده، این است که استانداردهایی را تعریف کرده و به همه ادارات کل ورزش و جوانان ارسال شده است.

رضوی بیان کرد: بر اساس دستورالعمل‌ها مشخص شده است که مجموع این اقدامات باید به چه شکلی انجام شود. اقدامات مربوط به مقدمات برگزاری کارگاه‌ها، شیوه اجرایی شدن آنها و حتی تهیه گزارش بعد از برگزاری کارگاه‌ها به شکل دقیقی مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، فرم‌های استاندارد یکپارچه‌ای را در این مورد طراحی کرده و به ادارات کل جوانان استان‌ها و شهرستان‌های کشور ارسال کرده است، گفت: آنچه برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد، توزیع عادلانه این امکانات است تا همه شهرستان‌های کشور از این خدمات بهره‌مند شوند. وزیر ورزش و جوانان نیز تاکید دارند تا همه کارها و فعالیت‌ها در مراکز استان‌ها تجمیع نشود و همه شهرستان‌ها تحت پوشش برنامه‌ها و فعالیت‌ها قرار گیرند. 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان، با بیان اینکه هر چند این کارگاه‌ها به اشکال مختلفی پیش از ساماندهی آنها با طرح جدید برگزار شده است،اظهار کرد: با این وجود روند برگزاری کارگاه‌ها به شکل منسجمی که امکان نظارت دقیق بر روند برگزاری آنها وجود داشته باشد تا این میزان عملی نشده بود. برگزاری این کارگاه‌ها با این شکل جدید در سراسر کشور و در سال ۹۷ محقق خواهد شد. 

او خاطرنشان کرده: در سال ۹۶ این کارگاه‌ها به شکل پراکنده برگزار می‌شدند،اما همزمان با دستورالعمل‌ها و استانداردهای جدید در سال ۹۷ هدفگذاری کمی و دقیقی صورت گرفته و بر اساس این آمار منابع و اعتبارات لازم به استان‌ها تخصیص می‌یابد.

وی در ادامه یکی از دلایل برگزاری کم کیفیت‌تر این کارگاه‌ها در شهرستان‌ها را، عدم دسترسی به مدرسان مجرب در بعضی از نقاط دور از مرکز عنوان کرد و گفت: به همین دلیل برنامه‌ای را در قالب تربیت مربی برای کارگاههای مهارت‌های زندگی طراحی کرده‌ایم و برای همه شهرستان‌ها تقسیم بندی مناسبی در حد ظرفیت حداقلی انجام داده‌ایم.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان تاکید کرد: ادارات کل شهرستان‌های کشور مکلف شده‌اند تا افراد واجد شرایط مانند داشتن مدرک کارشناسی ارشد رشته مرتبط را از هر شهرستان دو نفر، مراکز استان ۱۰ نفر و... متناسب با جمعیت، سهمیه بندی کنند.همچنین افراد معرفی شده باید از ساکنان همان شهرستان باشند تا ما از این طریق فرصتی را فراهم کنیم تا افراد در دوره‌های تربیت مربی شرکت کرده و گواهینامه حضور خود را اخذ کنند. سپس مشخصات این افراد در لیست بانک اطلاعات اداره کل وزارت ورزش و جوانان استان‌ها ثبت شده و در برگزاری کارگاه‌ها به عنوان مدرس از آنها استفاده خواهد شد. به جز این افراد، اساتید دانشگاه و مدیران مراکز مشاوره‌ای تخصصی نیز در این بانک اطلاعاتی حضور دارند. 

در همین زمینه و اینکه وضعیت خانواده و ازدواج در کشور به چه صورت است و برگزاری این کارگاه ها تا چه میزان می تواند موثر و کارا باشد، موسوی چلک آسیب شناس به "اسکان نيوز" می گوید: یکی از مهم ترین نهادهای اجتماعی نهاد خانواده است. در جوامع مختلف هم بر تشکیل آن تاکید شده است،
وقتی از خانواده صحبت می کنیم، منظورمان خانواده ای سالم، کارآمد، موثر و بانشاط در زوجین است تا بتوانند یکدیگر را تکمیل کنند.به همین دلیل امادگی ورود به زندگی جدید موضوعی اجتناب ناپذیر است.

او در ادامه بیان می کند: در گذشته به دلیل نوع خانواده ها، پررنگ بودن سنت، ارتباطات گسترده و بالا بودن رابطه های خویشاوندی این آمادگی های ازدواج در درون خود خانواده صورت می گرفت، خواسته ها و انتظارات در این سطح بالا و متفاوت نبود و در واقع زندگی کردن در آن شرایط راحت تر و آرام تر بود، اما حالا به دلایل مختلف، از جمله، تغییر ساختار خانواده، تغییر سبک زندگی، تغییر دیدگاه ها، کاهش ارتباطات و عوامل دیگر شرایطی فراهم کرده که ضرورت انتقال مهارت ها و ارزشها در جامعه و حتی در خارج از کانون های خانواده هم احساس می شود. این موضوعی است که نمی توان به راحتی نسبت به آن بی تفاوت بود و لزوم آموزش های صحیح را کنار گذاشت. به همین دلیل آموزش افراد در سن ازدواج و یا در سالهای نخست پس از ازدواج؛تبدیل به ضرورت در جامعه شده است.

موسوی تاکید می کند:شکل این آموزش ها حین و پس از ازدواج به انحای متفاوت است.از جمله:چند سازمان در نهادینه کردن آن نقش دارند.ابتدا خانواده، سپس مدرسه و محیط های آموزشی و دانشگاه،رسانه ها ،تشکل های غیر دولتی مرتبط با حوزه ازدواج و آموزشهای آن و خانواده و نهایتا دولتی ها آموزش های لازم را می دهند. همچنین مراکز مشاوره خانواده با بهره گیری از متخصصان روانشناسی،مددکاری و یا مطالعات خانواده باید خدمات تخصصی در این حوزه به مردم ارائه دهند.

همه مردم جامعه به یک نوع آموزش نیاز ندارند

این آسیب شناس در پاسخ به اینکه آیا همه مردم به یک نوع آموزش نیاز دارند،عنوان می کند: خیر. برای اثربخشی باید نیازسنجی دقیقی از نوع خواسته های مردم بین آنها صورت بگیرد.مسلما ما همه چیز را خودمان بلد نیستیم.شرکت در جلسات آموزشی مرتبط به این حوزه دانش و مهارت ما را در هر صورت برای مواجهه با مسائل متعدد افزایش می دهد.شرط آن این است که محتوای آن متناسب با نیازهای افراد و متناسب با مشکلاتی باشد که پیش روی افراد قرار می گیرد. در واقع، روش مخاطب شناسی این نوع آموزش های مربوط به ازدواج، بسیار مهم است.

موسوی چلک تصریح می کند: اینطور نیست که با یک هفته کلاس رفتن همه چیز زندگی را یاد بگیریم،بلکه باید به صورت مستمر این آموزش ها در طول زندگی ادامه پیدا کند.من معتقدم این کلاس ها سرنخ را نشان می دهند و چنانچه نیاز سنجی درست، با کیفیت و روش های جذاب برای مخاطبان طراحی شود، می تواند اثربخشی لازم را داشته باشد.

او تاکید می کند: با وجود اینکه نمی توان گفت این کلاسها تاثیرگذاری خاصی در پایدارماندن یا عدم طلاق در زوجین دارند،اما موارد متعددی از جمله: مهارتهای ارتباطی، تصمیم گیری درست،مقابله با هیجان و استرس، روانشناسی جنس مخالف، آشنایی با حقوق خود و طرف مقابل،چگونگی نه گفتن، چگونه صحبت کردن، چگونه حق خود را استیفا کردن و حق کسی را پایمال نکردن و... را می توان در این کلاس ها آموزش دید و یاد گرفت.

این کارشناس آسیبهای اجتماعی و رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در خصوص میزان کارایی کلاس هایی که تاکنون برگزار شده است، می گوید: ارزیابی کلاس ها می تواند نشان دهد چه میزان کیفیت و اثربخشی لازم را داشته است. در واقع اثربخشی این کلاس ها سنجیده نمی شود و نمی توان به درستی گفت فایده ای برای پایداری زندگی دارند.اما به طور کلی معمولا برنامه هایی که ماهیت آموزشی- پیشگیری دارند،میزان اثربخشی آن سخت است.

وی در خصوص اینکه اگر در مورد پایداری زندگی کارایی ندارد، آیا بررسی ای صورت گرفته در مورد کاهش میزان طلاق نتیجه ای داشته است یا خیر، که عنوان می کند:در مورد طلاق نمی توان شرکت در کلاس را مبنای ثبات خانوادگی قلمداد کرد یا عنوان کرد با شرکت در این کلاس ها خانواده به سامانی خواهند داشت.چون عوامل مختلفی باعث طلاق می شوند. به طور کلی، این کلاس ها آموزش مهارت های بهتر زندگی کردن را می آموزند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.