کنشگران درباره نتایج خطرآفرین"کلبه های شناور" در تالاب، هشدار دادند

تالاب استیل آستارا در خطر گردشگری بی ضابطه

اداره محیط زیست بی خبر است
تالاب استیل آستارا در خطر گردشگری بی ضابطه
بزرگ ترین کریدور مهاجرتی پرندگان مهاجر در آستارا در خطر آسیب گردشگری بی ضابطه قرار گرفت. "تالاب استیل" که همه ساله میزبان پرندگان مهاجر از شمال زمین است حالا پس از اینکه توسط کنشگران محیط زیست پاکسازی شده از سوی برخی مدیران اجرایی استان و نیز شهرداری و بدون هماهنگی با مسوولان محیط زیست این شهر، محل استقرار "کلبه های سیار" گردشگری شده است.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۲۸
کد مطلب: ۱۰۷۲۶
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: از سوی دیگر استقرار "سایت پاراگلایدر" در حوالی استیل، تالاب را در معرض آسیب های جدی قرار داده است. حالا فعالان محیط زیست نگران آلودگی صوتی، نوری، زباله و فاضلاب این طرح هستند که می تواند زیستگاه گونه های در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت را ناامن کرده و زادآوری آنان را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما مسولان محیط زیست آستارا می گویند که از موضوع بی خبرند و مجوز چنین طرح هایی از بالا صادر می شود.

مهدی نصرتی دبیر موسسه مردم نهاد "زیستمان" آستارا دراین باره به اسکان نيوز گفت:« ما با اجرای طرح های گردشگری بدون نظارت محیط زیست و رعایت استانداردها مخالفیم؛ چرا که آسیب جدی به تالاب می تواند بحران های زیستی و تنش های اجتماعی به بار آورد.»

او گفت:« تالاب استیل آستارا در زنجیره مهاجرت پرندگان، زیستگاه منحصر به فردی است که پرندگان بیشماری از جمله گونه هایی که در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت IUCN قرار دارند و در رده های  درآستانه تهدید، در معرض آسیب و در خطر انقراض طبقه بندی شده اند در آن زندگی می کنند.

این تالاب، جزو آخرین زیستگاه های باقیمانده گیلان است که تاکنون این پرندگان می توانستند با امنیت بیایند و پناه بگیرند. از جمله پلیکان خاکستری، عقاب دریایی دم سفید و اردک غواص که در فهرست قرمز IUCN قرار دارند در این تالاب زندگی می کنند و آسیب به تالاب، از دست رفتن و انقراض این گونه ها را رقم خواهد زد.»

 او تاکید کرد:« از سوی دیگر تالاب استیل، بزرگ ترین مرکز زادآوری وجوجه آوری پرندگانی مانند "باکلان بزرگ" است و از آنجا که تمام نقاط زادآوری آنها در گیلان تخریب شده، استیل، آخرین زیستگاهی است که پرنده ها می توانند در آن زادآوری کنند و اگر آنرا از دست بدهیم کل زنجیره به هم می ریزد.»

این کنشگر محیط زیست افزود:« تالاب استیل در مسیر کریدور مهاجرتی پرندگانی قرار دارد که همه ساله به خاطر سرمای هوا در فصول پاییز و زمستان از شمال اروپا و سیبری به جنوب مهاجرت می کنند؛ چرا که نزدیک ترین تالاب به استیل، دریاچه "نئور" است که در 100 کیلومتری آستارا و بین آستارا و اردبیل قرار دارد. پرنده ها به دلیل سرمای هوا و یخ زدگی سطح نئور به آنجا نمی روند و به دلیل اعتدال هوا و شرایط اقلیمی مسیر استیل را برای مهاجرت خود انتخاب می کنند. اگر استیل آسیب ببیند و این حلقه از زنجیره از دست برود در اصل کل زنجیره مهاجرتی پرنده ها دچار تهدید می شود. با توجه به اینکه بسیاری از این پرنده ها در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت هستند می تواند یک آسیب بین المللی از حیات وحش به بار آورد.»

نصرتی تاکید کرد:« انتقادی که ما به این طرح داریم از دو بخش تشکیل می شود، یکی این است که به خاطر حضور انسان و شناور بودن این کلبه ها و حرکت شان و نیز آلودگی صوتی و آلودگی نوری، زباله و تخلیه فاضلاب آنها، زیستگاه پرندگان و موجودات زنده را به شدت مورد تهدید قرار می دهد. مساله دوم، تنش های اجتماعی بر سر آب است.
 
جنگ آب و تنش های اجتماعی 

علاوه بر تمام این مشکلات، آگاهان بر این باورند که طرح گردشگری بی ضابطه تالاب استیل، تنش های اجتماعی در منطقه را به شدت دامن می زند و با کاهش آب تالاب، بر میزان و کیفیت آبی که به کشاورزان اختصاص داده می شود تاثیر می گذارد.

نصرتی در اینباره به اسکان نيوز می گوید:« تالاب استیل، محل ذخیره آب صدها هکتار زمین کشاورزی روستای "عباس آباد" آستارا است که هم اکنون نیز آب آن نسبت به سال های گذشته بسیار کم شده و به همین دلیل، امسال کشاورزان دچار مشکلات بسیاری برای آبیاری اراضی شان شده اند.

تابستان ها چون آب را به سمت شالیزارها باز می کنند آب تالاب استیل کم می شود و تقریبا بخشی از مساحت آن خشک می شود؛ چرا که ارتفاع تالاب بسیار کم است. امسال هم هنوز تابستان نیامده،  آنقدر آب تالاب کم شده که برای افزایش آن، آب یک رودخانه را پمپاژ می کنند تا آب به حدی برسد که بخشی از نیازهای کشاورزی را مرتفع کند؛ با این همه باز هم آب برای تمام اراضی کشاورزی کافی نیست و گاهی درگیری هایی در منطقه اتفاق می افتد. برای نمونه، خبردار شدیم که دیروز در آن منطقه و در بین اهالی عباس آباد و میرآب (تقسیم کننده آب) منطقه، هنگام تقسیم آب برای شالیزارها دعوا درگرفته است.»

 
 اولین اعتراض گروه زیستمان دقایقی بعد از افتتاح کلبه ی شناور توسط استاندار گیلان در تالاب استیل آستارا

این کنشگر محیط زیست گیلان هشدار داد:« نکته اینجاست که برای ماندن این کلبه ها در حالت شناور، باید آب، در داخل تالاب استیل حفظ شود؛ این یعنی سهمیه آب کشاورزان را باید به شدت کاهش بدهند. از آنجایی که همین الان نیز کشاورزان عصبانی هستند و منطقه دچار تنش های اجتماعی شده است، این طرح که موجب کاهش سهمیه آب کشاورزان می شود تنش های اجتماعی جدی و غیرقابل درمانی را به بار خواهد آورد.»

محیط زیست آستارا اما از این طرح اظهار بی اطلاعی کرده و گفته که روح ما نیز از این طرح خبر ندارد.

محیط زیست آستارا بیخبر است

با اینکه مسئولیت تالاب ها در قوانین صریح و شفاف، بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است؛ اما رییس اداره حفاظت محیط زیست آستارا به خبرنگار اسکان نيوز می گوید که از ماجرا خبر ندارد.

محمدرضا روشنی در پاسخ به این پرسش که "آیا طرح استقرار کلبه های شناور در تالاب استیل مجوز لازم را از سوی اداره محیط زیست آستارا داشته یا بدون مجوز و هماهنگی، کلبه ها را در آن منطقه جانمایی کرده اند می گوید:« تمام مجوزها از اداره کل گیلان اخذ می شود و ما در این موارد دخالتی نداریم.» او بعد از تکرار سوال خبرنگار اسکان از اصل موضوع اظهار بی اطلاعی می کند.»

سایت پاراگلایدر

استقرار سایت پرواز پاراگلایدر در حریم هوایی تالاب استیل همزمان با بازدید استاندار گیلان یکی دیگر از آسیب های تالاب است؛ در چند روز اخیر فیلم های بسیاری از انجام عملیات پرواز بر فراز تالاب استیل در فضای مجازی منتشر شده که هیچکس نمی داند مجوز آنرا از کجا گرفته اند.

نصرتی می گوید« تأسیس سایت پاراگلایدر بر فراز تالاب استیل، علاوه بر اینکه امنیت پرندگان این تالاب را از بین می برد، به دلیل وجود دکل و سیم های برق فشار قوی با قوانین تأسیس سایت پاراگلایدر هم در تضاد است که مسوولان باید برای آن فکری کنند.»
 
پویش نجات استیل

تالاب استیل در سال های گذشته وضعیتی نابسامان داشته و پر از زباله بود. سال گذشته گروه های مردم نهاد زیستمان و همیاران طبیعت آستارا برنامه های مکرری را برای پاکسازی دور و اطراف تالاب استیل برگزار کردند و این زیستگاه ارزشمند را از شر زباله های بیشمار نجات دادند. حالا تالاب مانند جواهری در قلب جنگل های آستارا می درخشد؛ اما حالا برخی میدان را مناسب طرح های متعدد دانسته اند و بی توجه به توان اکولوژیک تالاب و نیز قوانین محیط زیست، طرح های غیرعلمی و بی مجوزی را در آن اجرا می کنند.

دبیر موسسه مردم نهاد "زیستمان" آستارا در اینباره به اسکان نيوز گفت:« سال گذشته گروه ما پویشی را با عنوان "پویش پاکسازی رودخانه مرداب" راه انداخت که 4 ماه به درازا انجامید. ما هر هفته رودخانه مرداب را پاکسازی کردیم و توانستیم این رودخانه را به عنوان اولین رودخانه شهری بدون زباله ایران معرفی کنیم.»

"موسسه مردم نهاد زیستمان آستارا" برای این فعالیت مهم و موثر، سیزدهمین جایزه دکتر تقی ابتکار را از آن خود کرد. این جایزه یک دلیل دیگر هم داشت که نصرتی آن را بازگو کرد:« تابستان گذشته 14 تیرماه، شهرداری آستارا به دستور فرمانداری، جاده ای را در وسط تالاب کشید. این کار باعث نابودی بخشی از زیستگاه پرندگان شد و تالاب را به دو بخش تقسیم کرد که یک بخش آن به تدریج در حال خشک شدن بود.

همان زمان کمپینی را برای نجات تالاب استیل راه انداختیم و 1664 امضا جمع کردیم و موضوع را به مجلس کشاندیم. بنده به کمیسیون اصل 90 مجلس رفتم و سخنرانی کردم و موفق شدیم شهرداری آستارا را محکوم کنیم. کمیسیون اصل 90 یک اولتیماتوم 10 روزه به شهرداری آستارا داد که جاده را بردارد. طی یکماه بعد جاده خاکبرداری و برداشته شد و تالاب استیل نجات یافت. روز 29 مهرماه این اتفاق افتاد که ما این روز را به نام "تالاب استیل" نامگذاری کردیم و تصمیم داریم همه ساله، آنروز را جشن بگیریم.»

حالا یکی از معدود تالاب های باقی مانده در کشور که خشک نشده در انتظار رسیدگی مسوولان و دستگاه های نظارتی است؛ "گاوخونی" و "هامون" و "ارومیه" و "خلیج گرگان" خشک شده اند و بسیاری از تالاب ها در صف خشک شدن در ماه های گرم تابستان هستند. یکماه پیش حمید ظهرابی اعلام کرد که بیش از 80 درصد تالاب های کشور خشک شده اند. آیا وقت آن نرسیده که به قوانین محیط زیست پایبند باشیم و از بالاترین مقام های قوه مجریه در استان ها بخواهیم که قانون را زیرپا نگذارند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.