رییس اتحادیه انجمن های علمی منابع طبیعی ومحیط زیست در گفت وگو با اسکان نیوز:

تشکیلات مستقل"نظام مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست"حق و ضرورت این حوزه است

تشکیلات مستقل"نظام مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست"حق و ضرورت این حوزه است
چرا متخصصان و دانش آموختگان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست مانند دیگر مشاغل و حرفه ها از جمله "سازمان نظام پزشکی"، " سازمان نظام مهندسی ساختمان" و ... یک تشکیلات صنفی مستقل ندارد و باید تحت تشکیلاتی به نام "سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی" به مسائل و حقوق صنفی خود بپردازند؟ در حالی که مبحث "کشاورزی" و "محیط زیست" در مقوله های مختلف، هم از نظر رفتاری، تحقیقاتی و آموزشی تفاوت های بنیادی دارد.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۳۰
کد مطلب: ۱۰۷۵۲
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: کارشناسان می گویند "سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی" یکی از آن ترکیب های ناهمگونی است که شکل گرفته است و پیوند کشاورزی با منابع طبیعی، پیوند نامبارکی است که همیشه مشکلاتی بزرگی را برای منابع طبیعی کشور فراهم کرده است.

سال هاست برخی متخصصان حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به دنبال تشکیل صنفی مستقل برای این رشته ها هستند تا هم مسائل صنفی این گروه را سامان بدهند و هم در حفاظت ونگهداری از منابع ملی و طبیعی اهرمی توانا باشند.

به نظر می رسد اکنون با نزدیک شدن به انتخابات "شورای نظام مهندسی کشور و استان ها" بار دیگر این موضوع به مباحث محافل محیط زیستی تبدیل شده است.
 
 
دکتر علی سلاجقه رییس اتحادیه انجمن های علمی منابع طبیعی ومحیط زیست در گفت وگو با "اسکان نيوز" درباره تشکیل "سازمان نظام مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست" گفت: « تشکیل سازمان نظام مهندسی منابع طبیعی ومحیط زیست یک ضرورت جدی است که باید اتفاق بیفتد. تشکیل این سازمان هم برای فارغ التحصیلان و مهندسان این رشته ها ضروری است و هم می تواند در امر حفاظت و مدیریت بهتر منابع طبیعی و محیط زیست موثر باشد؛ اما فشار و لابی بخش کشاورزی باعث شده که چنین تشکیلاتی هیچگاه شکل نگیرد.»

او گفت:« « سال 1386 که من در سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری مسوولیت داشتم پیگیری هایی انجام شد که سازمان نظام مهندسی و محیط زیست راه بیفتد. اما چون باید حکم رییس سازمان را رییس جمهور بزند، متاسفانه این موضوع به جایی نرسید و این مشکل همچنان تا حال حاضر ادامه یافته و حل نشده است.»

این متخصص منابع طبیعی درباره دلایل این عدم موفقیت به اسکان گفت:« توان و نفوذ بخش کشاورزی در منابع و مراجع مختلف در کشور بسیار زیاد است، به گونه ای که در مقابل هر گونه رشد بخش منابع طبیعی و محیط زیست را می گیرد. به نوعی برخی بر این گمان هستند که منابع طبیعی از دل کشاورزی بیرون آمده است. در حالی که اینگونه نیست و سراسر کره زمین منابع طبیعی است که کشاورزی به عنوان یک کاربری مانند معدنکاوی، جاده سازی و خانه سازی آمد و در میان این مجموعه قرار گرفت. متاسفانه دوستان کشاورزی دیدگاه دیگری دارند و اجازه نمی دهند سازمان نظام مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست شکل بگیرد »

سلاجقه در ادامه تاکید کرد:« اکنون باید تمام دستگاه های اجرایی و آموزشی و تحقیقاتی و نیز سمن ها دست به دست یکدیگر داده و این سازمان را تشکیل دهند. جای این سازمان در میان سازمان ها خالی است و چون این سازمان، یک تشکیلات صنفی است و این ظرفیت را دارد که از منافع آن صنف در بخش های اجرا، آموزش و تحقیقات به نحو مطلوب دفاع کند.»
 
تقویت جایگاه محیط زیست و منابع طبیعی  

رییس اسبق سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری گفت:« اگر این تشکیلات شکل بگیرد و جایگاه مطلوب داشته باشد می تواند تقویت کننده جایگاه سازمان های "حفاظت محیط زیست" و "جنگل ها، مراتع وآبخیزداری" باشد. این تشکیلات می تواند مانند بازوی توانمندی در بحث تغییر کاربری ها، تجاوز به مجموعه منابع طبیعی و محیط زیست و افزایش سطوح کارشناسی و همچنین در مباحث اجرایی و کارشناسی و مشاوره ای به نحو مطلوب به کار آید.»

او در پاسخ به این پرسش اسکان نيوز که "چرا اجازه نمی دهند که تشکیلات صنفی کشاورزی از منابع طبیعی جدا شود و سازمان مستقل نظام مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست پدید آید" گفت:« همان نگرانی که در بحث تشکیلات سازمانی منابع طبیعی و محیط زیست وجود دارد در اینجا نیز برای آن دوستان وجود دارد.»

سلاجقه یادآوری کرد:« در سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور، رسته منابع طبیعی و محیط زیست به عنوان رسته کشاورزی تعریف شده است؛ در مسائل اجرایی نیز همین نگاه را دارند و می گویند مهندسان منابع طبیعی و محیط زیست کشور همان مهندسان کشاورزی هستند. اما اینگونه نیست و حتی از نظر عنوان نیز این ها کاملا با هم متفاوت هستند. اما دوستان کشاورزی از نفوذی که بیش از ما دارند استفاده می کنند و اجازه این موضوع را نمی دهند.»

این متخصص حوزه منابع طبیعی و محیط زیست تاکید کرد:« بخش کشاورزی کشور برای خودش نیروسازی کرده است و چهره هایی را در کشور تربیت کرده که در طراز وزیر و نماینده مجلس، از حقوق آنها دفاع می کنند. ولی متاسفانه منابع طبیعی و محیط زیست، چهره های کشوری ندارد. روسای منابع طبیعی و محیط زیست کشور کدامیک تحصیل کرده این رشته ها بوده اند که از این بخش دفاع کنند؟ متاسفانه بزرگانی بوده اند که تلاش کرده اند؛ اما چون وابسته به بخش کشاورزی بوده اند ثمره تلاش آنها شامل بخش کشاورزی شده است. ما چهره سازی نکرده ایم و نیروهای توانمند در مراجع مدیریتی کشور نیز نداریم؛ به همین دلیل بخش کشاورزی هر گونه تلاشی را به نفع خودش "وتو" می کند و اجازه شکل گیری این تشکیلات را نمی دهد.»

او همچنین گفت:« تعداد فارغ التحصیلان بخش منابع طبیعی و محیط زیست به اندازه ای هست که تشکیلات صنفی مستقل و قوی  برای آن تشکیل شود. این ظرفیت هم از نظر علمی و هم اجرایی نیز وجود دارد که من فکر می کنم اگر ما واقعا یک سازمان نظام مهندسی قوی داشته باشیم که بتوانیم به نحو مطلوب کار کند در بحث اشتغال نیز وضعیت بهتری خواهیم داشت. از سوی دیگر در صورت شکل گیری سازمان در تمام کاربری ها موثر خواهد بود و به نفع محیط زیست و منابع طبیعی نظر خواهد داد.»  

رییس اتحادیه انجمن های علمی منابع طبیعی ومحیط زیست در پایان با اعلام اینکه « ما باید نیروسازی کنیم گفت:« متخصصان منابع طبیعی و محیط زیست کشور بیایند و کاندیدای نمایندگی مجلس بشوند. ما در مجلس اکنون فراکسیون محیط زیست داریم که متاسفانه بیشتر درگیر مسائل سیاسی است. دوستان محیط زیست و منابع طبیعی باید از ظرفیت های مجلس استفاده کنند. سمن ها و اتحادیه انجمن های علمی منابع طبیعی و محیط زیست کشور کار خودشان را شروع کنند تا به کمک دستگاه اجرایی این کار پیش برود.»
 
 
 
 
   
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.