مناطق استراتژیک تولید آب در سرشاخه‌های "کارون" درمعرض خطر

فاجعه جاده سازی در "زردکوه" بختیاری فعلا متوقف است

فاجعه جاده سازی در "زردکوه" بختیاری فعلا متوقف است
احداث جاده‌ عشایری "پنبه‌کال" در یال‌های پرشیب "زردکوه" که اخیرا در دستور کار مقامات ارشد استان چهارمحال بختیاری قرار گرفته است در روزهای گذشته واکنش های متعددی را به دنبال داشت.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۰۰
کد مطلب: ۱۰۷۸۲
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: جاده ای که به گفته فعالان محیط زیست استان، به بهانه توسعه و پاسخ گویی به مطالبات جوامع محلی، غیراصولی‌ترین پروژه دولتی بدون مجوز را در کوهستان کم‌همتای زردکوه بختیاری راه اندازی کرده است. این جاده از ابتدا نیز بدون مجوزهای لازم و ارزیابی اثرات زیست محیطی و با فشار مدیران اجرایی استان آغاز شد و حالا از سوی مسوولان منابع طبیعی استان متوقف شده تا سازمان جنگل هامراتع وآبخیزداری درباره آن تصمیم بگیرد.

در این میان کنشگران محیط زیست استان چهارمحال وبختیاری مخالف ساخت جاده فوق هستند. آنها می گویند این جاده نه ضرورت چندانی برای جامعه محلی وعشایری دارد و نه توانایی حل مشکلات دسترسی‌های اندک عشایر منطقه را؛ ضمن اینکه ایمنی لازم را نخواهد داشت و با توجه به شیب‌های بسیار بالای یال‌های "زردکوه"، هرگز امکان تثبیت این جاده وجود ندارد. بر این اساس برای ترددکنندگان خطرات بسیاری را در بر خواهد داشت و علاوه بر آن فرسایش خاک و تخریب پوشش گیاهی منطقه و نیز آسیب جدی به کانون آب ساز منطقه بختیاری و زردکوه خواهد رساند.

 یکی از فعالان محیط زیستی چهارمحال وبختیاری دراین باره به "اسکان نيوز" گفت:« باورش سخت است که بپذیریم در دولتی که خود را محیط زیستی می‌داند کارگزارانش به دنبال اجرای چنین پروژه‌های فاجعه‌باری هستند که هیچگونه مطالعه، نقشه و ارزیابی زیست محیطی و مجوزی از سوی دستگاه‌های متولی ندارد. بدون شک چنین رفتاری از کارگزاران دولتی، مصداق جرم‌انگاری تخریب‌های منابع طبیعی و محیط زیست است که مورد تاکید رهبری بوده و در افکار عمومی ترویج بی‌قانونی از سوی مقامات دولتی خواهد بود!»

او تاکید کرد:«  بر اساس بررسی‌های انجام شده این منطقه از زردکوه به لحاظ زمین‌شناختی و پایداری منطقه، بسیار حساس به فرسایش و لغزش بوده که بدون شک چنین پروژه‌هایی می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را برای شهروندان به همراه داشته باشد و باعث مرگ آنها و خانواده های شان شود.»

این فعال محیط زیست با اشاره به اهمیت زردکوه در تولید آب برای ساکنان اطراف گفت:« از سوی دیگر زردکوه یکی از مناطق استراتژیک تولید آب در سرشاخه‌های "کارون" است که خوشبختانه تاکنون فاقد جاده‌های دسترسی و دارای یخچال‌های برفی و در شمار میراث‌های طبیعی ارزشمند اکولوژیکی و تنوع زیستی کشور قرار دارد. خسارت‌های زمین‌شناسی ناشی از این کوه‌تراشی و تخریب‌های ناشی از احداث جاده، اضافه بر خسارت‌های تخریب پوشش گیاهی و فرسایش خاک، سبب ناامنی و برهم‌خوردن امنیت و آرامش تنوع‌زیستی جانوری منطقه، اختلال در تولید آب در سرشاخه‌های کارون، تخریب مناظر طبیعی و دیداری منطقه، نابودی میراث‌های تاریخی و فرهنگی کهن سرزمین بختیاری و ده‌ها خسارت‌غیرقابل جبران دیگر خواهد بود.»
 
موافقان: فرافکنی نکنید!

برخی اما با این جاده سازی کاملا موافق هستند و واکنش های صورت گرفته در مقابل این جاده سازی را کارشکنی عده ای برای منفعت طلبی می دانند. آنها خطاب به منتقدان جاده سازی می گویند که بهتر است به جای کارشکنی، مطالبه مردم را درک کنند!

این دسته از موافقان، به خبرنگار اسکان نيوز گفتند که عملیات جاده پنبه کال متوقف نشده و با سرعت تمام در حال انجام است. ضمن اینکه جاده "پنبه کال" برای عشایر استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان و خوزستان، از نان شب واجب تر است و اهمیت فراوانی دارد؛ زیرا با ساخت این جاده؛ تلفات عشایر بسیار کاهش یافته و چنانچه این مسیر ساخته شود این میزان، کاهش 80 الی 90 درصدی خواهد داشت.

موافقان جاده سازی همچنین تاکید می کنند که «خوشبختانه این مسیر، دارای جنگل و مرتع نیست و هیچ گونه تخریب زیست محیطی نداشته و کاملا کارشناسی شده است و همین موضوع سبب شده تا هرچه زودتر مجوز آن صادر شود.»
 
منابع طبیعی: جاده مجوز ندارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال وبختیاری اما می گوید که جاده "پنبه کال" اصلا مجوز ندارد و از ابتدا هم بدون تایید تشکیلات منابع طبیعی آغاز شده است.

علی محمدی مقدم به اسکان نيوز گفت:« این جاده از همان ابتدا بدون مجوزهای قانونی منابع طبیعی آغاز شد؛ چرا که قبلا برای ساخت آن، درخواست داده بودند و ما مخالفت کردیم. بر همین اساس ناچار شدیم جلوی ساخت آنرا بگیریم و عملیات آنها را متوقف کنیم.»

او افزود:« اکنون درخواست مجوز جاده را به ما تحویل داده اند و ما نیز به دلیل پوشش "گَوَن" موجود در برخی از مناطق فوق، آنرا به سازمان جنگل ها فرستاده ایم تا در کمیته نظارت بر طرح های عمرانی سازمان جنگل ها بررسی شود. اگر با قوانین سازمان، مخالفت و مغایرتی نداشته باشد مجوز آن صادر خواهد شد و اگر مغایر باشد مجوز داده نمی شود.»

بیانیه فعالان محیط زیست استان

در واکنش به اصرار مدیران اجرایی استان برای احداث جاده "پنبه کال" در "زردکوه"، کنشگران محیط زیست استان با صدور بیانیه ای در بیانیه‌ای خطاب به استاندار از او خواستند که ساخت این جاده پرخسارت را متوقف کرده و جلوی جاده‌سازی غیرقانونی و بدون مجوز را بگیرد.

آنها با تاکید بر اینکه پروژه جاده پنبه کال در زردکوه "مطالعات ارزیابی محیط زیستی" نداشته و فاقد وجاهت قانونی است از مسوولان محیط زیست و منابع طبیعی و نیز مسوولان استان خواستند که صدای اعتراض آنها را بشنوند. همچنین شبکه تشکل‌های غیردولتی محیط ‌زیستی ومنابع طبیعی چهارمحال و بختیاری در اعتراض به ساخت این جاده پای این بیانیه را امضا کردند.

در بخشی از این بیانیه با تاکید بر اینکه دست‌اندازی‌های غیراصولی و مدیریت‌های ناپایدار و ناکارآمد بر کوهستان‌های کشور سبب بروز پدیده‌های نگران‌کننده‌ای مانند تخریب رویشگاه‌های طبیعی، نابودی جنگل‌ها، افزایش شدید نرخ فرسایش خاک، نابودی تنوع زیستی جانوری و کاهش شدید منابع آبی شده از مسوولان استان خواسته که بهانه توسعه و پاسخگویی به مطالبات جوامع محلی، پروژه را که فاقد هرگونه مطالعات ارزیابی زیست‌محیطی و مجوزهای قانونی بوده و با توجه به حساسیت‌های زمین‌شناختی کوهستان زردکوه، خسارت‌های زیست‌محیطی جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد متوقف کنند.

همچنین در بخش دیگری هشدار داده شده که « یادمان باشد زردکوه یکی از مناطق استراتژیک تولید آب در سرشاخه‌های کارون و زاینده‌رود و دارای یخچال‌های برفی و در شمار میراث‌های طبیعی ارزشمند اکولوژیکی و تنوع زیستی جانوری کشور قرار دارد. چگونه ممکن است در شرایطی که کشور با شدت گرفتن "بحران آب" در این سرچشمه‌ها مواجه است کارگزاران دولتی که خود را محیط ‌زیستی می‌داند به دنبال اجرای پروژه فاجعه‌باری باشند که هیچ گونه مطالعه، نقشه و ارزیابی زیست‌محیطی و مجوزی از سوی دستگاه‌های متولی ندارد! اقدامی که بنابر منویات مقام معظم رهبری از مصادیق بارز جرم‌انگاری تخریب‌ منابع طبیعی و محیط ‌زیست خواهد بود.

ازاین‌رو ما تشکل‌های غیردولتی محیط ‌زیستی استان چهارمحال و بختیاری ضمن اعلام هشدار و اعتراض شدید نسبت به این پروژه‌ فاقد مطالعه و گزارش ارزیابی، ورود هوشیارانه و جامع‌نگرانه حضرت‌عالی برای توقف کامل عملیات جاده‌سازی و جلوگیری از تخریب غیرقابل‌جبران این کوهستان استراتژیک و طی مراحل قانونی ارزیابی طرح‌های عمرانی برای این پروژه و همچنین برخورد با متخلفانی که با زیرپا گذاشتن قانون باعث تخریب منطقه و تشویش افکار عمومی شده‌اند را تقاضا داریم.

مدیرکل محیط زیست پاسخ نداد

با وجود تماس های مکرر و حتی معرفی با پیامک از سوی خبرنگار اسکان نيوز، مدیرکل محیط زیست استان چهارمحال وبختیاری پاسخ نداد. مشی که در دولت دوازدهم روحانی به سرعت در بین مدیران محیط زیست به سرعت در حال گسترش است؛ تا آنجا که اخیرا روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در جلسات این سازمان، تنها از برخی رسانه های خاص دعوت می کند.

از سوی دیگر شواهد عینی حاکی است عموما مدیران در دستگاه های متولی طبیعت، هنگامی به رسانه ها پاسخگو نیستند که اتفاقی خارج از چارچوب قانون و تحت لابی و فشارهای سیاسی در حال رخ دادن است؛ وگرنه مدیرانی که به وظایف خود عمل می کنند ترسی از پاسخگویی و شفاف سازی ندارند.

این مشی، خلاف منشور حقوق شهروندی و تمام شعارها و وعده های انتخاباتی رییس جمهور "حسن روحانی" است؛ مشیی که معاون او عیسی کلانتری نیز از ابتدای ورود خود به پردیسان بر آن پای فشرده و با رسانه ها از در استهزا و گاهی هم بی محلی و قهر درآمده است. به نظر می رسد اگر رییس قوه مجریه نتواند معاونان و مدیران خود را با اصول دولت تدبیر هماهنگ و همراه کند ادامه راه برایش با دشواری های متعددی همراه خواهد بود؛ خاصه در حوزه محیط زیست که ابرچالش ها در حال پیشروی و ریشه دواندن هستند و با هیچ کس شوخی ندارند.
 
درود بر جناب بابادی؛ ابتدا در خصوص خسارت‌های جبران‌ناپذیر زیست محیطی این جاده جای گفتگویی نیست چراکه تمامی کارشناسانی که از حداقل دانش لازم در این حوزه برخوردار هستند بخوبی از نتایج فاجعه‌بار این جاده آگاه هستند و بهتر است به جای آظهارنظرهای غیرکارشناسی و متوصل شدن به مقامات سیاسی و مذهبی اجازه دهیم کار در حوزه تخصصی خود که مسئولیت ارزیابی و صدور مجوز‌های مربوطه را دارند واگذار کنیم. بعد اینکه این جاده فاقد هرگونه مطالعه، ارزیابی زیست محیطی و مجوزهای قانونی بوده و از همین‌رو منابع طبیعی استان بنابر وظیفه ذاتی از اجرای این پروژه جلوگیری کرده است. در حال حاضر بنابر مخالفت کمیته فنی منابع طبیعی و دستور مقام قضایی عملیات جاده‌سازی در منطقه متوقف شده است.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.