مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در گفت وگو با اسکان نیوز :

حذف نام محیط زیست استان از تابلوی پارک ملی غیرعمدی بود

حذف نام محیط زیست استان از تابلوی پارک ملی غیرعمدی بود
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان درباره حذف نام اداره کل حفاظت محیط زیست این استان از تابلو پارک ملی گلستان گفت:« بر اساس قانون، تا هنگامی که پارک، اعتباراتش را در قالب "اعتبارات استانی" از ما می گیرد زیر نظر اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان کار می کند.»
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۰۸
کد مطلب: ۱۱۰۰۵
Share
امیرعبدوس در گفت وگو با اسکان نيوز گفت:« درباره اتفاقی که افتاده و نام اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان از تابلو پارک حذف شده، انشاالله که قصد وغرضی در کار نبوده باشد. از رییس پارک نیز توضیح خواستم؛ ایشان گفتند که ظاهرا در روند چاپ تابلو استباه شده است و هیچ قصد وغرضی برای کاهش اختیارات مدیریتی در کار نبوده است.»

او گفت که گزارش این رویداد را به سازمان داده است و حالا منتظر دستور سازمان حفاظت محیط زیست است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در ادامه افزود:« هیچکس نمی تواند فراتر از قانون عمل کند.
قانون نیز می گوید تا زمانی که پارک ملی گلستان اعتباراتش را از ما می گیرد و اعتبارش در قالب اعتبارات استانی تعریف شده، زیرنظر اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار دارد.»

عبدوس گفت:« البته سازمان حفاظت محیط زیست اگر تشخیص بدهد این اختیار را دارد که برای پارک، ردیف بودجه مستقل در نظر بگیرد. آنگاه پارک ملی گلستان می تواند مستقل باشد؛ اما هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است و ایجاد کردن چنین شائبه هایی احتمالا از روی ناآگاهی است و عمدی نیست.»

او در انتها تاکید کرد:« من به عنوان مدیرکل محیط زیست استان نظرم را بارها گفته ام؛ اما سازمان می تواند نظر خودش را داشته باشد و در نهایت ما نیز تابع سازمان هستیم. با این حال من فکر نمی کنم که جمیع نگاه های درون سازمان بر این اساس سوق پیدا کند که پارک ملی گلستان، مستقل شود و زیر نظر سازمان کار کند.»

 در روزهای اخیر، حذف نام اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان از تابلوی پارک ملی گلستان، حاشیه ساز شد. برخی آنرا در راستای کاهش اختیارات استان و افزایش اختیارات سازمان، با هدف ایجاد حیاط خلوت برای شکارچیان سابقه دار مناطق اطراف و استان همسایه عنوان کردند. طرحی که چندی پیش، با اجرای "مدیریت هیات امنایی" در این پارک کلید خورد و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و حتی مدیران مربوطه در بخش های طبیعی سازمان از آن اظهار بی اطلاعی کرده و یا آنرا غیرکارشناسی ذکر کردند.

این نخستین باری نیست که مهم ترین پارک ملی خاورمیانه که از نظر بسیاری از کارشناسان، از ارزشمندترین مناطق ایران است و نام استان گلستان نیز از روی آن انتخاب شده، دستخوش دست اندازی ها و حتی تجزیه طلبی قرار می گیرد. پیش از این نیز برخی افراد بانفوذ، بارها در صدد ایجاد "حیاط خلوت" امن برای خود و اطرافیان خود در پارک بوده اند؛ اما همواره با هوشمندی کارشناسان و رسانه ای شدن موضوع، تا مدتی متوقف مانده و به محاق رفته است.

 این پارک ملی، از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان "قوچ و میش اوریال" معروف است. جمعیت قوچ‌ومیش‌های این پارک ملی در دهه ۱۳۵۰ حدود ۱۵۰ هزار رأس برآورد شده‌بود که معادل نزدیک به سه‌چهارم کل جمعیت گوسفندان اوریال دنیا می‌شد.

با این همه، امروز حال این پارک و حیات وحش آن، مانند بسیاری از دیگر پارک های ملی کشور چندان رضایت بخش نیست. از یکسو جاده ترانزیت تهران-مشهد در قلب آن یک آسیب جدی است که همه ساله رخدادهای تلخی همچون آتش جنگل، تصادفات جاده ای حیات وحش و تجمیع زباله های مسافران و گردشگران در دل آن اتفاق می افتد. با اینکه انتقال بخش های جاده به بیرون پارک، مصوبه دو دولت و تاکید دولت یازدهم بوده است؛ اما این امر که از طرح های مهم کارشناسی شده ای ست که می تواند پارک را نجات بدهد همچنان به حال خود رها شده است و به دلیل عدم تامین بودجه در دستور کار قرار نگرفته است.

متخصصان می گویند اگر درباره روش های مدیریت در پارک های ملی بدون تحقیق و دقت لازم و بدون مشورت با اهل دانش و فن، تصمیم گرفته شود می تواند آسیب های جدی برای این قدیمی ترین پارک ملی ایران در پی داشته باشد. بر این اساس، خروج پارک ملی گلستان از مدیریت استان فوق با سابقه ای 50 ساله و تجربیاتی که نمی توان آنرا نادیده انگاشت می تواند از مهم ترین خطاهای جبران ناپذیر برای حیات وحش در خطر انقراض پارک ملی گلستان باشد.  
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.