تبلیغات موجب ناامنی پل های عابرپیاده برای زنان شده است

تبلیغات موجب ناامنی پل های عابرپیاده برای زنان شده است
گروه هم اندیشی زنان با انتشار و توزیع پوسترهای مبارزه با آزار خیابانی شهرت یافت. پوسترهایی که با اقبال مدیریت جدید شهری در بعضی از تاکسی ها هم نصب شده تا امنیت زنان در شهر را افزایش دهد.
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۰۲
کد مطلب: ۱۱۰۰۶
Share
غنچه قوامی از فعالان گروه هم اندیشی زنان در گفتگو با اسکان نيوز، نخستین دغدغه را ناکارآمدی فعالیتهای سرای محلات برای زنان امروز عنوان و از محدودیتهای موجود در سراها برای فعالیت فعالان زنان انتقاد می کند و می گوید: آگاه سازی زنان در سرای محلات حول سه مساله «امنیت زنان در فضاهای عمومی»، «خشونت خانگی» و «سلامت و بهداشت زنان» ضروری است اما به دلیل موانع مدیریت سراهای محلات، این آگاهی بخشی امکانپذیر نیست. شهرداری باید فضا را برای فعالیت هدفمند سرای محلات در راستای آگاه سازی زنان، بهره‌گیری از دانش و مهارت  فعالان حوزه زنان در زمینه آسیبهای اجتماعی و پروژه های مشارکتی زنان (نظیر طرح کاهش خطرپذیری فضاهای شهری برای بانوان) مهیا سازد.
 
این فعال زنان می افزاید: طبق دو پژوهش انجام شده در سالهای 1394 و 1395، بالای 90درصد زنان در تهران با آزار و اذیت در فضاهای شهری و عمومی مواجه شده اند. البته مساله ناامنی و خشونت در محلات حاشیه ای برای زنان چالش بزرگتری است. در دو جنبه فیزیک، ساخت و ساز شهری جنبه فرهنگی در مقابله با این ناامنی‌ها قابل توجه است. آموزش رانندگان اتوبوس، ایجاد سامانه برای گزارش آزارها توسط قربانیان، تولید محتوای تصویری و نصب آنها در فضای عمومی، کارگاه‌های آموزشی برای زنان و مردان و... از جمله اقدامات دیگر کشورها برای ایجاد حس امنیت در فضاهای عمومی است. بنابراین شهرداری علاوه بر ساخت و ساز شهری و رسیدگی به فضاهای بی‌دفاع و متروک باید در حوزه و بحث های دیگر نیز امنیت شهری را لحاظ کند. 
 
وی با اشاره به این که پوسترهای مبارزه با آزار خیابانی ویژه تاکسی ها طراحی شده و توسط فعالان حوزه زنان در برخی ایستگاه‌ها و تاکسی‌ها نصب شد، تاکید می کند: این پوسترها بسیار مورد استقبال راننده های تاکسی قرار گرفت. راننده های تاکسی نمی دانستند در مواردی که پیش می آید چگونه باید با آزارگر مواجه شوند. مساله این است که این گروه فعال حوزه زنان نمی توانند تمام تاکسی های تهران را پوشش داده و آگاه کنند و نقش پررنگ اجتماعی سازمان تاکسیرانی اینجا مشخص می شود.
 
به گفته قوامی علاوه بر برچیدن بساط پوسترها و بنرهای حاوی پیام‌های تبعیض‌آمیز در شهر، درصدی از بیلبوردها باید به مقابله با عادی‌سازی تبعیض و خشونت علیه زنان اختصاص داده شود.
 
وی با بیان اینکه تنها انتصاب زنان در سمت های مدیریتی کافی نیست می گوید: انتصاب زنانی با دغدغه و دانش جنسیتی اثربخشی دارد چرا که تجربه نشان داده سمتهای مشاور یا مدیرکل امور زنان تشریفاتی است و زنان در این جایگاه ها هیچ اختیار و قدرت اجرایی ندارند. مساله زنان در شهرداری جدی نیست، وقتی پوسترهای مبارزه با آزار خیابانی را پخش کردیم تنها معاونت حمل و نقل تماس گرفت و درخواست کرد که در مترو نصب شود. به نظر می‌رسد بیش از اینکه این اقدامات واقعی باشد، مقطعی و تبلیغاتی است.
 
این فعال حوزه زنان که از تدوین کنندگان بیانیه مطالبات زنان از شورای شهر است به دو مطالبه از آن بیانیه اشاره کرده و می گوید: یکی از این مطالبات مساله رفع ناامنی زنان در پل های عابر است که به دلیل وجود تبلیغات و فقدان نورپردازی، موجب ناامنی برای زنان شده است. مطالبه دیگر نیز در خصوص تأمین فضاها و امکانات مناسب برای زنان دستفروش جهت امرار معاش و ایجاد حس امنیت در آنهاست

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.