افشانی شعار مشارکت مردم را به مرحله اجرا برساند

افشانی شعار مشارکت مردم را به مرحله اجرا برساند
مدیرگروه جامعه شناسی شهر و مطالعات منطقه­­ای انجمن جامعه شناسی ایران گفت: سالهاست شعار مشارکت شهروندان داده شده اما به مرحله اجرا و عمل نرسیده است. افشانی با هماهنگی و تعامل با سازمان شهرداری های وزارت کشور می تواند مشارکت مردمی را از شعار به مرحله اجرا برساند. البته حمایت و همراهی شورای شهر از شهردار تهران لازم و ضروری است.
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۲۳
کد مطلب: ۱۱۰۳۲
Share
حسین ایمانی جاجرمی، مدیرگروه جامعه شناسی شهر و مطالعات منطقه‌­­ای انجمن جامعه شناسی ایران با ذکر اینکه دیگر امکان شهر فروشی وجود ندارد، در گفتگو با اسکان نيوز اظهار کرد: شهرداری لازم است به مسائلی چون کاهش هزینه ها، کوچک سازی سازمان، تعدیل نیروی مازاد و تأمین درآمدهای شهرداری بیندیشد.

این مدرس علوم اجتماعی دانشگاه تهران افزود: مسئولیت شهرداری در قبال  مسائل طرح جامع و طرح تفصیلی تهران و اجرای آن بسیار مهم است. ساخت و سازهای غیراصولی و خارج از طرح جامع و طرح تفصیلی نیز باید ساماندهی شود.

مدیر موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی به مسئله ایمنی شهری با توجه به موضوع پلاسکو اشاره کرده و تاکید کرد: علاوه بر فقدان ایمنی ساختمان‌ها، شاهد ضعف در مدیریت بحران و آموزش‌های امداد و نجات نیز هستیم.

این جامعه شناس شهری با بیان آنکه مسئله تهران، مسئله منطقه تهران است، مطرح نمود: مسائلی چون جمعیت شناور، مسئله حمل و نقل آنها و مدیریت مادرشهر تهران نیاز به نگرش آمایش سرزمین و توسعه منطقه­ ای دارد. با انتخاب محمدعلی افشانی و تعامل با مقیمی، استاندار تهران و حبیب الله طاهرخانی، مدیریت شرکت عمران شهرهای جدید می توان به آمایش سرزمینی و توسته منطقه ای دل بست.

ایمانی جاجرمی، با اشاره به این که مشارکت شهروندان در شهر یکی از ضرورت هاست، گفت: سالهاست شعار مشارکت شهروندان داده شده اما به مرحله اجرا و عمل نرسیده است. اکنون شورایاری ها دو مسئله دارند، نخست آنکه به بدنه اجرایی شهرداری وصل نیستند و با تأسیس شهرداری محله در سطوح سازمانی شهرداری تهران میسر می‌شود.

دوم آنکه اثرگذاری لازم را ندارند که باید به سطح شورای محلات ارتقاء یابند. افشانی با هماهنگی و تعامل با سازمان شهرداری های وزارت کشور می تواند مشارکت مردمی را از شعار به مرحله اجرا برساند. البته  حمایت و همراهی شورای شهر از شهردار تهران لازم و ضروری است. شهرداری نیز با همکاری سایر دستگاه ها در دو حوزه خدمات سالمندان و حمایت از فقرا مسئولیت اجتماعی خود را به عهده گیرد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.