رابطه افسردگی و نشاط اجتماعی/ نسل جوان خشمگین جایی را ندارد تا روحش را تازه کند

مردم ایران افسرده نیستند، بی‌حوصله‌اند
رابطه افسردگی و نشاط اجتماعی/ نسل جوان خشمگین جایی را ندارد تا روحش را تازه کند
سال‌ها می‌گذرد و ما تصور می‌کنیم همین بی‌حوصلگی‌های هر روز، خوشحال نبودن و لذت نبردن از زندگی برای همه اتفاق می‌افتد. ولی به نظر می‌رسد باید وضعیت را جدی گرفت و باید درباره افسردگی با هم حرف بزنیم.
دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۵۵
کد مطلب: ۱۱۰۸۱
Share
اسکان نيوز: شاید خیلی از ما ندانیم افسردگی بیماری است که می تواند جسم و روان انسان را دچار مشکلات زیادی کند و از این رو پرداختن و درمان این موضوع می تواند سنگ های بزرگی را از پیش پای انسان بردارد. یکی از موضوعاتی که در این رابطه باید بدانیم این است که اختلال افسردگی قابل پیشگیری و درمان است و مسائل ژنتیکی و محیطی نیز در آن دخیل هستند.

افسردگی مثل اختلالات دیگر در زمینه‌های مختلف حتی جسمی است و این امکان وجود دارد درصد زیادی از انسان‌ها آن را در دوره‌ای از زندگی تجربه کنند. این اختلال قابل پیشگیری و درمان است و بهترین کاری که می‌توانیم برای درمان آن انجام دهیم این است که وقتی علائم آن را در خود یا اطرافیان دیدیم برای درمان به موقع آن اقدام کنیم. این کار قطعا کمک می‌کند تا اختلال شدت پیدا نکند و مشکلات متعدد بعدی پیش نیاید.

مهم‌ترین راه حلی که در این موضوع وجود دارد پنهان نکردن آن است؛ کارشناسان علائم شروع افسردگی را کاهش لذت از انجام کارهایی که قبلا تاثیر مثبتی روی فرد داشته‌اند، بی‌حوصلگی، احساس خستگی زود از انجام هرکاری، تغییر کم یا زیاد در خواب و اشتها و شاد نبودن معرفی می‌کند و معتقدند مردم باید بدانند اگر این نشانه‌ها را دیدند، نترسند و نگران نباشند. درباره آن با روانشناس و کسانی که مورد اعتماد هستند صحبت کنند. همین گوش کردن می‌تواند برای فرد کمک کننده باشد.

خشونت در جامعه از عوامل مهم افسردگی

متاسفانه آمار افسردگی در ایران آنقدر بالا است که دیگر صدای مسوولین هم درآمده و هر کدام به صورت جداگانه در مورد این معضل هشدار داده اند. سال گذشته وزیر بهداشت از میزان شیوع افسردگی در ایران طی ۲۶ سال گذشته خبر داد و گفت: نرخ افسردگی در ایران دو برابر شده و براساس پیش بینی ها در سال ۲۰۳۰ بیماری افسردگی در رتبه دوم بیماری ها قرار خواهد گرفت. روز گذشته اما از زبان رییس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی آمار جدیدی ارائه شد. ایران جزو ۱۰ کشور نخست به لحاظ میزان افسردگی است.

به گفته کوروش محمدی خشونت یکی از اساسی ترین مشکلات مردم ایران است و این مورد یکی از اساسی ترین دلایل برای بروز افسردگی در ایران است. خشونت، هیجان مدیریت نشده و در واقع طغیان احساسات منفی فرد است. این نوع خشونت زمانی اتفاق می‌افتد که فرد با مجموعه‌ای از بن بست‌ها در زندگی خود مواجه شده و میزان استرس‌های وارده بر فرد از آستانه تحمل وی بیشتر می‌شود که در این صورت وجود کمترین عامل تحریکی می‌تواند، او را به این کار وادار کند. در واقع ظرفیت روانی فرد مدت‌ها قبل از بروز خشونتی با این شدت در اثر بروز استرس‌های مختلف و ناکامی‌ها در فرد پر شده تا جایی که توان مواجهه و پذیرش مساله پیش پا افتاده‌ای مثل جریمه را ندارد.

محمدی در ادامه بیان کرد:" خشونت زمانی رخ می‌دهد که فرد به یک آستانه بسیار پائین از تحمل رسیده و در مواجهه با فشاری مثل عوامل محیطی و انواع خشونت‌هایی که در جامعه وجود دارد از فرد صادر می شود. در جامعه ما در عصر حاضر عمدتا دلایل شکل‌گیری زمینه‌های خشونت علاوه بر اختلالات فردی، مجموعه‌ای از ناکامی‌های کوچک و بزرگ حاصل دوندگی‌های روزمره و تلاش‌های بی‌وقفه برای امرار معاش خانواده و حصول شرایط رفاهی و... را در بر می‌گیرد. وقتی ظرفیت اصلی و توانایی فرد در مقابله با بحران و چالش‌های پیش رو تکمیل می‌شود، دیگر امکان پذیرش استرس و فشار دیگری برای او وجود ندارد و همانند آب داخل یک کتری که دمای آن به نقطه جوش رسیده، با کمترین عامل سطحی یا فشار بیرونی قلیان می‌کند.

در زمینه تولید خشم در جامعه ما عوامل تربیتی نیز تاثیرگذارند، مسایلی از قبیل ارتباط ناموثر میان افراد خانواده، وجود تبعیض یا روش‌های اشتباه تربیتی که خانواده ها استفاده می کنند و نیز عواملی همچون فقدان یک یا هر دو والدین، اعتیاد در خانواده، مشاجرات لفظی و اختلافات بین والدین و...زمینه‌های بروز خشم هستند. در عین حال کاهش نشاط و فضای نشاط‌انگیز به علت گرایش به زندگی شهری، دوندگی‌های صبح تا شب، کاهش رفاه عمومی نیز در کنار دیگر عوامل زمینه‌های بروز خشم را در فرد تسهیل می‌کنند."

او معتقد است بخشی از خشونت مربوط به افسردگی است. آمار افسردگی که در کشورهای دنیا برآوردشده نشان می‌دهد، ایران جزو کشورهای سطح اول است، یعنی جزو ده کشور اول دنیا به لحاظ میزان افسردگی محسوب می‌شود و این در حالی‌ست که یکی از عوامل بروز خشم هم افسردگی است. آمارهای دقیقی در این زمینه وجود ندارد، زیرا ما اصولا در مقابل آمار، بررسی و مطالعات این حوزه خیلی مقاوم هستیم. در بحث طلاق، قتل، نزاع‌های دسته جمعی و افرادی که دچار اعتیاد می‌شوند و مسیرهای نا به هنجار را پیش می‌گیرند رد پای خشم دیده می‌شود. سایه خشونت بر همه زوایای زندگی ما قابل لمس است، اما آمار دقیقی وجود ندارد.

ارزش های نسل جدید متفاوت از نسل گذشته است

محمدی با اشاره به اینکه ایران جامعه خشنی نیست، بیان کرد:" به جرات می‌توان گفت که ما جامعه خشنی نیستیم، زیرا یک سری پارامترها و اهرم‌های خود کنترلی در جامعه ما هست که ریشه در اعتقادات و مسائل مذهبی مردم دارد و به نوعی کنترل‌های درونی جامعه ما محسوب می‌شوند. ضمن اینکه در ذات ایرانیان صبر و شکیبایی اهرمی بسیار قوی برای کنترل خشم بوده و هست. این عوامل باعث شده ما جامعه مان را از حرکت بسوی یک جامعه خشن حفظ کنیم، اما میزان خشنونت‌مان بالا است و این غیرقابل اجتناب است. از طرفی نباید از این مساله هم غافل شویم که نسل جدید ما با ارزش‌هایی زندگی می کند که از ارزشهای سنتی جامعه بسیار فاصله دارد و همین امر انطباق و پذیرش این نسل را با شرایط موجود با چالش مواجه کرده، اما با این وجود همچنان یک شاکله زنجیر وار از بزرگان و دو نسل قبلی ما وجود دارند که با برخورداری از عقاید مذهبی و نگاه دینی که به شرایط زندگی دارند، نقش کنترلگر را برای نسل های بعدی ایفا می‌کند."

بر اساس گفته های او زندگی شهری عمدتا دوندگی، خستگی و ناکامی برای والدین و تنهایی و افسردگی را برای فرزندان در پی دارد، در حالی که زندگی سنتی در گذشته نه چندان دور هرگز چنین نبود و خانواده‌ها در آرامش و تعامل موثر و لحظات بیشتری را در کنار یکدیگر سپری می کردند. با ورود جامعه ما به دروازه های مدرنیته، زندگی شهری و شرایط امروزی نشان می‌دهند افراد نشاط لازم برای تخلیه هیجانات و فشارهای روزمره را در اختیار ندارند به همین جهت سلامت روان‌شان همواره در معرض خطر آسیب های جدی است و خیلی زود برخی از آنها دچار آسیب‌ها و روابط ناسالم می‌شوند.

همچنین یکی از دلایلی که مردم به خصوص جوانان را به سمت افسردگی و خشم می کشاند نگاه‌های افراطی در حوزه‌های اجتماعی است که همیشه نتیجه عکس می‌دهد.این تصور که برخی فکر می‌کنند با ایجاد محدودیت در حوزه های فرهنگی و اعتقادی افراد دیندارتر می‌شوند، اشتباه است. اگر بنا به تقویت اصول تربیتی باشد باید بپذیریم که جامعه ما با چالش‌ها و بحران‌های جدی در چهار دهه اخیر مواجه بوده و با آسیب های جدی به لحاظ روحی و روانی دست و پنجه نرم کرده است و حالا زمان آن رسیده که فضاهای نشاط انگیزی برای مردم ایجاد شود. او در ادامه می گوید:" با اعمال برخی محدودیت ها نمی‌توان ادعا کرد که به جامعه ارزش تزریق می‌کنیم. آن چیزهایی که نشاط جامعه را تقویت می‌کند مثل کنسرت یا تماشای فوتبال در کافی شاپ‌ها را باید مدیریت کرد به صورتی که آسیب‌های آن به حداقل برسد نه اینکه به کلی صورت مساله را پاک کرد، چون در این صورت بروز آسیب‌های پنهان و جدید و عواقب آن بسیار شدیدتر و وخیم‌تر خواهد بود."

مردم ایران افسرده نیستند، بی حوصله اند

نظر رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران اما متفاوت است؛ او در گفتگو با اسکان نيوز با اشاره به اینکه مردم ایران جز خشمگین ترین ملت های جهان هستند اما در رابطه با افسردگی باید گفت: " بهتر است به جای واژه افسرده بگوییم مردم ایران بی حوصلگی حاد دارند. افسردگی بیماری است اما در رابطه با مردم ایران قضیه فرق دارد، مردم ایران امیدشان را از دست داده اند و هدفی برای ادامه دادن زندگی ندارند."

دکتر مصطفی اقلیما در ادامه بیان می کند:" جوانان ما هیچ انگیزه ای برای ادامه دادن ندارند. درس می خوانند، کار می کنند اما هیچ آینده روشنی برای خودشان متصور نیستند. در ازای کاری که می کنند مبلغ اندکی به عنوان حقوق دریافت می کنند که این پول همان اول خرج مایحتاجشان می شود و چیزی برای تفریح باقی نمی ماند."

او با اشاره به اینکه جامعه شکل دهنده افرادش است بیان می کند:" یک کودک وقتی به دنیا می آید نه بیماری دارد نه مشکل ساز است، این جامعه است که کودک را شکل می دهد. وقتی هیچ چیز در جای خودش نیست و شرایط به نحو احسن اجرا نمی شود باعث سرخوردگی و در نهایت خشم می شود. نسل جوان خشمگین هیچ جایی را ندارد تا روحش را تازه کند. کمترین سرگرمی و آزادی عمل از مردم گرفته شده و این خلا ها باعث می شود تا فرد به حاشیه کشانده شود و بعد به او انگ افسردگی می زنند، در صورتی که اگر بتوانیم برای مردم کشور کمی تفریح و شادی ایجاد کنیم بسیاری از مسائل و خشم ها از بین می رود. این کنار کشیدن های گروهی باعث می شود تا بی تفاوتی در کشور تکثیر شود و جامعه را به نابودی و عقبگرد می کشاند.
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.