بقای کودک آزاری، بر پنهان کاری است/ وجود صدها مورد کودک آزاری اعلام نشده در کشور

بقای کودک آزاری، بر پنهان کاری است/ وجود صدها مورد کودک آزاری اعلام نشده در کشور
تبدیل به اپیدمی شده. هفته ای نیست که خبر تجاوز و کودک آزاری در شهرهای مختلف را نشنویم. هنوز یک هفته از کودک آزاری گسترده در مدرسه ای در غرب تهران نگذشته بود که خبر آمد دختر بچه شش ساله افغان در خمینی شهر مورد تجاوز سه مرد قرار گرفت. شوک دیگری بر پیکره کودکان آسیب دیده این سرزمین. به واقع چرخه کودک آزاری و تجاوز تا کی قرار است به این شکل ادامه یابد و فقط کودک قربانی شود و با اعدام متجاوز آن هم در صورت اثبات و یا کشته شدن کودک مورد تعرض قرار گرفته، تصور کنیم در حال حل معضل هستیم؟
شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۲۲
کد مطلب: ۱۱۲۰۸
Share
به گزارش اسکان نيوز انتشار خبر تجاوز به کودک 6 ساله خمینی شهری، فارغ از اینکه هنوز متجاوزان شناسایی نشده اند و مشخص نیست چه کسانی چنین اقدام کثیف و بی شرمانه ای انجام داده اند، اما ابعاد گسترده ای از تکذیب و انکار و پنهان کاری و حواشی به همراه داشت.

پس از آنکه رئیس اورژانس اجتماعی پرده از این موضوع برداشت و آن را رسانه ای کرد، محمدجواد ابطحی نماینده تندروی این شهر در مجلس اعلام کرد: رئیس اورژانس اجتماعی به دلیل بیان این خبر باید برکنار شود و در اقدامی شگفت انگیز خطاب به بندپی رئیس سازمان بهزیستی نامه نوشت تا رئیس اورژانس اجتماعی را به دلیل انتشار خبر تجاوز چند مرد به دختر بچه شش ساله برکنار کند.

این رفتار نامناسب و انکار و اشاعه پنهان کردن کودک آزاری و تجاوز به کودکی که آن قدر کوچک است که حتی توان دفاع از خود را نداشته است،از سوی نماینده مجلس ممکلت در حالی رخ می دهد که چندی پیش از سوی بهزیستی اعلام شد پنهان کاری در خصوص کودک آزاری از سوی هر شخصی جرم است و تا شش ماه حبس دارد. آن وقت نماینده مجلس ما به دلیل انتشار خبر کودک آزاری توسط یک مقام رسمی این حوزه، می گوید چرا خبر را منتشر کردید.

فرد گوینده باید برکنار شود! با این حساب نه تنها فعلا متجاوزی مجازات نشده، بلکه کسی که اطلاع رسانی به حق کرده باید مجازات شود. اما مسئله به همین جا ختم نشد، پس از ابراز واکنش از سوی سایر نماینده های مجلس علیه اظهارات ابطحی، این بار فرماندار خمینی شهر به کل موضوع را تکذیب و اعلام کرد: هنوز تجاوز برای ما محرز نشده و چه کسی گفته چند نفر بودند؟!این نوع انکار و تکذیب از سوی مسئولان رسمی از تریبون های رسمی چندان جای تعجب ندارد، اما اشاعه پنهان کاری از سوی آنان کاملا فضایی را ایجاد می کند تا مردم هم به راحتی کودک آزاری در میان خود و یا اطرافیانشان را پنهان کنند.

به جای آنکه از قربانیان کودک آزاری حمایت و فضایی برای آگاهی جامعه ایجاد شود و بعد از 12 سال لایحه حمایت از حقوق کودکان را تبدیل به قانون کنند، هنوز انگشت اتهام و کوتاهی به سوی اطلاع رسانها و قربانیان این معضل گرفته می شود.

در خصوص رویه این رفتارها در میان مسئولان و علل شکل گیری پنهان کاری در خصوص بیان تجاوز و کودک آزاری به سراغ طاهره پژوهش فعال حقوق کودک رفتیم. او در گفتگو با "اسکان نيوز" عنوان می کند: به طور کلی بقای کودک آزاری و بدترین نوع آن یعنی آزار جنسی، ذاتا مبتنی بر پنهان کاری است. اینکه تا همین حالا این رویه کودک آزاری ادامه یافته و هر روز ابعاد وحشتناک تری به خود می گیرد و در اشکال متفاوتی بروز می یابد، به دلیل همین لاپوشانی و انکارهاست. کودک آزار در فضای عمومی دست به این کار نمی زند و قطعا در فضای خصوصی و جایی که کودک نتواند در مورد آن صحبت کند این کار را انجام می دهد.

پژوهش تاکید می کند:اینکه کودک آزاری در مدارس پنهان می شود دقیقا به دلیل ترس از بیان در میان کودکان قربانی است. به عنوان مثال نمونه هایی داشته ایم که کودکی بعد از مدتها که آزار جنسی می دیده آن را به خانواده خود بیان کرده است و پس از آن مشخص شده دایی آن کودک هم در همان مدرسه 10 سال پیش مورد تعرض جنسی قرار می گرفته اما هیچ گاه کلامی بر زبان نیاورده است. در حالی که چنانچه زودتر این مسئله از طرف کودک بیان می شد، مسئولان آن مدرسه 10 سال در سکوت به بچه ها تعرض نمی کردند.

او معتقد است اساس بقای کودک آزاری، بر پنهان کاری است. وقتی نمایندگان مجلس و مسئولان ما که حق نمایندگی ما را بر عهده دارند و وظیفه شان حمایت از حقوق شهروندان و کودکان است، این گونه پنهان کاری را گسترش می دهند، پس برای چه نماینده شده اند؟ انتظار ما این است که مشکلات جامعه در این زمینه را بشناسند و تدبیرهایی برای حل آن و حمایت از قربانیان بیندیشند، نه اینکه معضلات و آسیب ها را پنهان کنند و هیچ قدمی برای حمایت از قربانیان برندارند. او تصریح می کند: چنانچه من نماینده مردمم بودم وکودک آزاری و تجاوز به کودکان را کتمان می کردم،باید حق نمایندگی را از من سلب می کردند.

آنها وظیفه شان استیفای حقوق مردم است. نه اینکه یک اشتباه در یک چرخه معیوب دائم تکرار شود و ما هم دائم پنهان کاری کنیم. این فعال حقوق کودک معتقد است: تا زمانی که به شفافیت و عدم پنهان کاری نرسیم، نمی توانیم آسیبهای اجتماعی را حل کنیم. به نظر من مواردی که منجر به جنایت های شدید شد و آسیب زیادی به جامعه و کودکان وارد کرد، از جمله جنایت بیجه یا خفاش شب و... همه ریشه در یک مسئله دارند؛ آن هم این است که متجاوزان خود قربانی تعرضات جنسی بوده اند و آزار دیده اند.

تا زمانی که ما پدیده کودک آزاری را به درستی نشناسیم و نسبت به آن احاطه کامل نداشته باشیم، نمی توانیم آن را ریشه کن کنیم. پژوهش توصیه می کند: خود پدر و مادرها به عنوان اولین ارکان جامعه باید فضایی صمیمانه و همدلانه ایجاد کنند تا کودک در صورت وقوع چنین اتفاقی برایش، اعتماد کند و بدون ترس حرف بزند و به آنها اطلاع دهد چه اتفاقی برایش رخ داده است. در واقع کودک نباید بترسد. لحن مقصر پنداری را از بچه دور کنیم تا به اتفاقی که علیه بدن و روانش رخ داده، اذعان کند. اما در بقیه موارد دادن آگاهی و آموزش به مردم و تصویب قوانین مناسب برای حمایت از قربانیان کودک آزاری و آزارهای جنسی، باعث می شود تا این آسیب کم کم برطرف شود.

صدها مورد کودک آزاری اعلام نشده داریم

پژوهش بیان می کند: در طول روز ده ها مورد کودک آزاری به وقوع پیوسته اعلام نشده داریم. زمانی که یک مورد رسانه ای می شود،دستپاچه و هول نشویم و سریع آن را لاپوشانی نکنیم. یا با اعدام صرف متجاوز صورت مسئله تجاوز را پاک نکنیم. تا زمانی که آموزش و آگاهی به مردم در خصوص کودک آزاری و تعرض و آموزش جنسی به کودکان و مراقبت از بدن را به آنها ارائه ندهیم، این موضوع به همین شکل ادامه پیدا می کند.

مطمئنم آزار جنسی بسیاری در مدارس رخ می دهد،اما دانش آموزان جرات بیان ندارند

این فعال حقوق کودکان و زنان در ادامه تاکید می کند:من مطمئنم در مدارس زیادی آزار جنسی علیه دانش آموزان در سنین مختلف رخ می دهد، اما دانش آموزان از ترس، هرگز ان را اعلام نمی کنند. یکی از دلایل آن، مقصر جلوه دادن کودکان است. در واقع کودک جرات نمی کند حتی به نزدیکترین افراد زندگی اش یعنی پدر و مادرش موارد این چنینی را گزارش دهد. از سویی دیگر تا زمانی که اعتماد کامل به مسئولان مدرسه از سوی دانش آموزان وجود نداشته باشد، هرگز کودک آزاری ها در مدارس را اطلاع نخواهند داد و این چرخه ادامه خواهد یافت.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.