چرا مجتمع های دامپروری بدون "کوره لاشه سوز" مجوز گرفته اند؟

لاشه های رهاشده گاو، تهدید سلامت مردم بهبهان

دادستانی بهبهان برای رسیدگی به این رویداد وارد شده است
لاشه های رهاشده گاو، تهدید سلامت مردم بهبهان
لاشه های رهاشده تعدادی گاو در انتهای یکی از شهرک های دامپروری بهبهان در استان خوزستان، در روزهای اخیر، شهروندان و کنشگران محیط زیست منطقه را نگران سلامت محیط زیست کرده است. بنابر گزارش های رسیده به اسکان نیوز، فعالان محیط زیست بهبهان با مشاهده این لاشه ها، گزارش آنرا به دادستان بهبهان داده اند و سپس موضوع به اداره محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی بهبهان نیز گزارش شده و از آنها توضیح خواسته شده است. سازمان های متولی ضمن تایید اصل خبر، گفته اند که از چرایی این اتفاق بی اطلاع هستند.
شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۲۰:۲۶
کد مطلب: ۱۱۲۱۵
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: کارشناس مسوول این موضوع به فعالان محیط زیست مراجعه کننده و معترض گفته که از سال 1392 بارها به مدیریت "شهرک دامداران آب محک" اخطار دادیم که شما باید کوره لاشه سوز یا چاه تلفات داشته باشید. اما در همین حال، شبکه دامپزشکی بهبهان گفته است که تا روزی که گزارش ما رفته به آنجا، این شهرک کوره ندارد.
 
لاشه های 7 یا 8 راس گاو تلف شده که بر اساس قانون باید در کوره های لاشه سوز یا چاه تلفات سوزانده و یا در آهک دفن می شدند در اطراف یکی از شهرک های دامپروری بهبهان به حال خود رها شده اند. این لاشه ها که می توانند منبع انتشار انواع بیماری ها باشند در حالی در طبیعت به حال خود رها شده اند که معلوم نیست دلیل تلف شدن شان چیست و آیا بیماری خاصی داشته اند یا تلفات فوق دلایل دیگری دارد؟

این نخستین باری نیست که شهرک های دامپروری بهبهان، چنین رویدادی را تجربه می کنند. پیش از این نیز در سال های گذشته شبیه این اتفاق روی داده بود؛ اما به نظر می رسد بدون رسیدگی جدی درباره موضوع، آنرا به شکل مقطعی حل وفصل کرده باشند.

کنشگران محیط زیست اما می گویند که بی توجهی متولیان در ساماندهی و نظارت درست بر عملکرد شهرک های دامپروری، عامل چنین حوادثی است که خطری جدی برای بهداشت عمومی به شمار می رود.

محمد داسمه وکیل دادگستری و فعال محیط زیست بهبهان در اینباره به اسکان نيوز گفت:« اداره محیط زیست بهبهان اصل خبر را تایید کرده و گفته اند که برای حوضچه های آنها آهک در اختیارشان گذاشته شده؛ اما نمی دانیم از حوضچه استفاده می کنند یا نه. دانشگاه علوم پزشکی هم تایید کرده که این تهدید علیه بهداشت است.»

او گفت:« بهبهان یکی از قطب های دامپروری ایران است و چندین مجتمع بزرگ دامپروری از جمله "مجتمع دامپروری گرمز" ، " مجتمع دامپروری آب محک" است که از 3 تعاونی تشکیل شده است.»


این کنشگر محیط زیست با اشاره به اینکه در صدور پروانه های شهرک های دامپروری و موافقت اصولی با آنها دو مرکز "نظام دامپروری استان" و "مدیریت شبکه دامپزشکی استان" دخیل هستند گفت:« در ضوابط ومعیارهای استقرار شهرک های دامداری آمده که مرکز، مکلف است "کوره لاشه سوز" یا "چاه تلفات" داشته باشد. هنگامی که شبکه نظام دامپروری و شبکه دامپزشکی پروانه را ایفا می کند تعهداتی می گیرد که باید مراکز کوره داشته باشند.»

داسمه تاکید کرد:« در بهبهان، این رهاسازی این لاشه های گاو بدین شکل قبلا هم بوده که در کنار جاده رها شده و اتفاقات تلخی نیز افتاده است که نمی خواهیم الان به آن بپردازیم. اما در روزهای اخیر، در انتهای شهرک آب محک ، 7 تا 8 لاشه گاو افتاده و گزارش آن به دست ما رسید و ما به آقای دادستان گزارش دادیم. آقای دادستان نیز از اداره محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی بهبهان نیز گزارش خواستند. آنها اصل خبر را تایید کردند و مدیریت اداره محیط زیست اعلام می کر که برای حوضچه های آنها آهک هم در اختیارشان گذاشته شده است. دانشکده علوم پزشکی بهبهان هم در گزارشی وقوع این تخلف را تایید کرد. مدیریت دامپزشکی بهبهان نیز گزارشی از این تخلف و بزه برای فرماندار شهرستان و دادستان بهبهان ارسال کرده است. همچنین دادستان بهبهان از مدیریت شبکه دامپزشکی بهبهان گزارش خواسته است تا ابعاد دیگر این رخداد روشن شود.»

این وکیل دادگستری می گوید:« من با کارشناس مسوول این موضوع در شبکه دامپزشکی بهبهان صحبت کردم؛ می گفتند که از سال 1392 ما به مدیریت "شهرک دامداران آب محک" اخطار دادیم که شما باید کوره لاشه سوز داشته باشید. این اخطاریه ها را هم پیوست کرده اند. قانون ضوابط واستقرار شهرک های دامداری هم می گوید که باید کوره یا چاه تلفات داشته باشند تا حیوان در آن با آهک دفن شود. شبکه دامپزشکی بهبهان مدعی است که تا زمان ارسال گزارش به دادستانی این شهرک کوره لاشه سوز ندارد.»

او تاکید کرد: متاسفانه در مجوزها از فعل مضارع استفاده می شود. یعنی می گویند که "ما به شما یک پروانه ای می دهیم با داشتن این امکانات ..." یعنی بدون اینکه کنترل کنند که این امکانات را دارد یا ندارد.»

داسمه با بیان اینکه شبکه دامپزشکی بهبهان نیز گفته اند تا روزی که گزارش ما رفته به آنجا، این شهرک کوره ندارد گفت:« براین اساس من عامل رخداد چنین فجایعی را تنها از چشم این تعاونی ها نمی بینم؛ این ضعف دولت است. اگر این ها می گویند ما از سال 92 تا 96 اخطار داده ایم که کوره لاشه سوز تامین گردد آنها توجه نکرده اند، مدیر شبکه دامپزشکی مکلف بوده این مجتمع را به دادسرا معرفی کند.


این کنشگر محیط زیست با اشاره به اینکه "مجتمع دامپروی گرمز" از صدها واحد دامداری برخوردار است ولی کوره لاشه سوز ندارد به اسکان نيوز گفت:« تنها راهکار این است که شبکه دامپزشکی از پتانسیل ظرفیت حقوقی خودش استفاده کند و مجتمع های دامپروری در بهبهان را به کوره های لاشه سوز مجهز کند.

او گفت:« در سال 1391 کشتارگاه سنتی شهرداری بهبهان قریب به یکماه توسط دادستانی پلمپ شد. دادستانی محکم ایستاد و اعلام کرد تا کوره لاشه سوز و دیگرمواردی تامین نشود این کشتارگاه شرایط فعالیت ندارد که کوره تامین شد.»

او درباره وضعیت پرونده حادثه اخیر گفت که الان سه گزارش برای آقای دادستان آمده است و قرار است موضوع تعقیب قانونی شود.
 
نقض حقوق شهروندی

این وکیل دادگستری در پاسخ به این پرسش اسکان نيوز که "از منظر حقوق شهروندی این رویکرد دامپروری ها، تخلف محض و نقض حقوق شهروندی است و آیا قابل پیگیری است؟" گفت:« یقینا همین طور است. ما در بحث "منشور حقوق شهروندی" و در اسناد بالادستی قوانین محیط زیستی تاکیدهای فراوانی بر رعایت حقوق شهروندی در حوزه محیط زیست داریم. اصل پنجاهم قانون اساسی و نیز  ماده 688 قانون مجازات اسلامی و قوانین دیگر به نحوی نگارش شده که این عناصر قانونی، به عنوان جرایم غیرقابل گذشت است و جرایم عمومی تلقی می شود؛ یعنی حتی با گزارش یک شهروند هم، مقام تعقیب که در ایران دادستان هستند مکلف است با گزارش حتی یک شهروند، تحقیقات را شروع و تعقیب قضایی کند.»

او همچنین تاکید کرد:« از سوی دیگر نگارش اصل50 قانون اساسی به گونه ای است که آلودگی و تخریب محیط زیست را جرم دانسته و این جرم، یک جرم عمومی به حساب می آید؛ یعنی ماده 688 که صراحتا بر این مسائل تاکید کرده و تمام حقوقدان ها قبول دارند که تهدید علیه بهداشت عمومی، یک جرم انگاری عام محیط زیستی است و ماده قانونی است برای تمامی جرائم محیط زیستی و جرم غیرقابل گذشت است. تمامی حقوق دان ها اتفاق نظر دارند که تهدید علیه بهداشت عمومی، یک جرم انگاری عام محیط زیستی است و جرم کاملا غیرقابل گذشت است.»

داسمه گفت:« موارد متعددی بوده که بنده شخصا به دادستانی گزارش داده ام و تعقیب شده است. هیچ محدودیتی در قانون نیست که صرفا باید محیط زیست یا شبکه دامپزشکی گزارش کند؛ فقط تایید آلودگی یا تایید اینکه این فعل تهدید علیه بهداشت عمومی است یا خیر را به عهده مراجع مسوول می گذارد و از متولیان استعلام می گیرد که آیا مصداق آلودگی هست یا نه؟!»

این فعال محیط زیست در انتها تاکید کرد:« شاید مردم هنوز مطالبه گری را به معنای واقعی نمی شناسند و انجام هم نمی دهند؛ بیشتر حالت نالیدن مبتنی بر یاس و ناامیدی دارند که به سمت مطالبه گری واقعی نمی روند. مطالبه گری حقوقی منتج به نتیجه می شود و نیاز امروز محیط زیست ایران است.»
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.