در بیانیه"سازمان عدالت وآزادی" به مناسبت روز جهانی و هفته محیط ‌زیست عنوان شد

هشدار نسبت به از بین رفتن اعتماد میان حاکمیت و کنشگران محیط‌ زیست

هشدار نسبت به از بین رفتن اعتماد میان حاکمیت و کنشگران محیط‌ زیست
همزمان با پنجم ژوئن روز جهانی محیط زیست، سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با صدور بیانیه‌ای، به بیان دغدغه‌های محیط زیستی و ضرورت اقدام فوری برای حل این مشکلات پرداخته و نسبت به ایجاد بی اعتمادی میان کنشگران محیط زیستی هشدار داد.
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۴۴
کد مطلب: ۱۱۲۲۳
Share
به گزارش اسکان نيوز در این بیانیه، از قوه قضاییه درخواست شده با توجه به گذشت چندماه از بازداشت فعالان محیط زیست و اعلام نظر وزارت اطلاعات، هر چه سریع تر اقدامات لازم را به منظور برگزاری دادگاهی عادلانه و شفاف فراهم آورد.

همچنین این بیانیه ضمن اشاره به بزرگداشت روز جهانی و هفته محیط زیست از همگان خواسته تا درکنار هم براساس نقشه راه، بدون فرار از مسئولیت پذیری، وظایف خویش را در قبال زیست بومی به نام ایران انجام داده و از طرح اتهامات بی‌پایه و غیر مستند پرهیز کنند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است :

محیط زیست بستری برای زیست انسان و موجودات زنده در این کره خاکی است و حفظ و نگهداری آن به منظور تداوم حیات، امری است که فراتر از شعارهای مکرر و زندگی روزمره اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، اهمیتی دوچندان می یابد و وظیفه‌ای خطیر بر دوش دغدغه مندان این عرصه می‌گذارد.

با گسترش توانایی‌های انسانی برای پیشرفت و توسعه در طی دو سده گذشته به نظر می‌رسد مدت زمان مدیدی مسائل محیط زیستی نادیده انگاشته شده و تنها در چند دهه اخیر است که پس از مشاهده تخریب‌های بوم زیست و اثرات مستقیم و غیرمستقیم آن بر زندگی بشر اهمیتی دوباره یافت.

این مهم، با همکاری های گسترده بین المللی، ملی و محلی در سطح حکومتها و ملت ها ظهور نموده و در همین راستا جامعه جهانی توافقکها و کنوانسیون هایی نظیر توافقنامه اقلیمی پاریس ۲۰۱۵ یا پیمان کیوتو را در دستور کار خود قرار داده است.

شگفت آنکه پیچیدگی‌ها و چالش‌های پیش روی محیط زیست چنان گسترده و وسیع است که حتی این توافقها نیز در حل معضلات پیش رو و قانع کردن بعضی از حکومت ها در اصلاح مسیرهای نادرست خویش کافی به نظر نمی‌رسند.

بدیهی است در چنین شرایطی مردم و به خصوص کنشگران مدنی و پژوهشگران و استادان حوزه محیط زیست در عرصه جهانی در طی این سالها گامهایی اساسی در جهت آگاهی رسانی به دولتها و ملتها و عواقب ناشی از نادیده انگاشتن تخریب زیستگاه داشته‌اند و اگر دغدغه های ذهنی و عملی این قشر نبود، نابود کردن طبیعت با شدت بیشتری صورت می‌گرفت.

ایران به عنوان بخشی از جامعه جهانی، از این تغییرات و چالش‌های محیط زیستی مصون نبوده و شوربختانه یکی از کشورها در سطح جهانی است که از این آسیب‌ها رنجی دوچندان می‌برد.

اگرچه راه حلی یک روزه و ساده برای این مهم متصور نخواهد بود، اما به نظر می‌رسد نیازی فوری به نقشه راهی برای برون رفت از این چالش‌ها که دیگر چالش نبوده و تبدیل به بحرانهای بزرگ و بسی خطرناک شده اند، احساس می‌شود.

ابر بحران‌هایی نظیر خشکسالی و مسئله کمبود آب، بهره‌کشی از جنگلها و عرصه‌های منابع طبیعی، ریزگردها، انقراض گونه ها و … که نیاز به همکاری تمام عناصر مشارکت کننده در اجتماع را می‌طلبد.

جامعه مدنی ایران در کنار ارکان حکومت میتوانند دست در دست هم با حس مسئولیت پذیری که بیش از هر زمان دیگری برای حفظ کشور نیاز است با برنامه ای بلندمدت بر این مشکلات چیره شوند.

علاوه بر بحران‌های اخیر، چند ماهی است که شماری از کنشگران مدنی در حوزه محیط زیست در مظان اتهاماتی نظیر جاسوسی، تخریب محیط زیست و عناوین دیگر قرار گرفته‌اند. بدیهی است، تداوم بازداشت این فعالان بدون محاکمه در دادگاه‌های صالحه و ایجاد فضای امنیتی و واهمه و ترس، اعتماد بین حکومت و مردم را خدشه دار کرده و دلسوزان وطن را محافظه‌کار و مردد می‌کند.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی از قوه قضاییه می‌خواهد با توجه به گذشت چندماه از بازداشت، و نیز اعلام نظر وزارت اطلاعات، هر چه سریع تر اقدامات لازم را به منظور برگزاری دادگاهی عادلانه و شفاف فراهم آورد.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی ضمن بزرگداشت روز جهانی و هفته محیط زیست از همگان میخواهد تا درکنار هم براساس نقشه راه، بدون فرار از مسئولیت پذیری، وظایف خویش را در قبال زیست بومی به نام ایران انجام دهیم و از طرح اتهامات بی‌پایه و غیر مستند بپرهیزیم.

تلاشی همگانی بدون ایجاد مشارکتِ تمام عناصر فعال اجتماعی میسر نخواهد بود و زیر ساخت این همکاری بیش از هرچیز، حس اعتماد است.

گسلهای محیط زیستیِ پیش رو در کشور بسیار خطرناک هستند و اقدام فوری در حل خردمندانه آنها وظیفه ای همگانی است.

امید است با ایجاد فضایی آزاد و اعتمادساز، اقدامات لازم را برای حفظ محیط زیست سازماندهی کنیم و از ایجاد بحرانهایی جدید بپرهیزیم.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی

۱٨ خرداد ۱۳۹۷

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.