به دلیل مخاطرات شدید زیست محیطی و کمبود آب در مازندران

تامین آب سد فینسک توسط مازندران از دستور کار دولت خارج شد

تامین آب سد فینسک توسط مازندران از دستور کار دولت خارج شد
به دنبال اعتراض های گسترده مازندرانی ها به تامین آب سد فینسک برای استان سمنان و تشکیل کمپینی در همین راستا، تامین آب سد فینسک سمنان توسط مازندران از دستور کار دولت خارج شد. ابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران اعلام کرد که بعد از برگزاری نشست های پی در پی با وزارت نیرو و طرح مشکلات آب استان مازندران در چند سال اخیر، تامین آب سد فینسک برای استان سمنان از دوش مازندران برداشته شده است؛ چرا که مازندران خودش در آستانه بروز بحران آبی است.
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب: ۱۱۲۹۵
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: یخکشی گفت:« در جلسات برگزار شده با وزارت نیرو، درخواست استان سمنان برای انتقال آب بررس و با توجه به کمبود آب در مازندران، این موضوع با درخواست مسئولان استان از دستور کار دولت و مجلس خارج شد.» یخکشی با اعلام ۱۰ میلیون مترمکعب برای ظرفیت آب سد فینسک گفت که سد فینسک ۶ تا ۷ درصد از منابع آب مازندارن و سد شهید رجایی را تحت تاثیر قرار می‌داد که با توجه به کم آبی موجود در مازندران، دیگر نگرانی بابت انتقال آب وجود ندارد.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران گفت:« در انتقال آب از حوضه‌ای به حوضه دیگر، اصل مهم، تامین بودن حوضه مبدا در زمینه‌های مختلف انسانی، محیطی و حتی صنعتی است تا با انتقال آب بین حوضه ای موافقت شود. سمنان برای تامین آب مصارف صنعتی چنین درخواستی ارائه داده بود.»
 
پویش نه به احداث سد فینسک

هفته گذشته، همزمان با طرح مجدد تامین آب سد فینسک از مازندران، جمعی از فعالان این استان پویشی مجازی در مخالفت با این پروژه تشکیل دادند. جمعیت این پویش به سرعت و طی چند روز به 13 هزار نفر رسید.

این پویش که از گروه های مختلف مردم در تمام نقاط استان مازندران و حتی خارج از این استان تشکیل شده است در صدد است تا اعتراض های علمی و فنی خود را در قالب اعتراض مدنی به گوش مسوولان کشور برساند.

یکی از اعضای این کمپین به اسکان نيوز گفت:« دلیل مخالفت ما با احداث این سد مشخص است؛ اکنون "نکارود" کم آب شده و وضعیت رودخانه های "تلار" و "تجن" روز به روز بدتر می شود. همین حالا نیز کشاورزان روستاهای "دودانگه" و زمین های شالیزاری روستای "کهنه ده" از کم آبی و حتی برخی از بی آبی دررنج ومشقت به سر می برند. از سوی دیگر جنگل های مازندران رمق چندانی ندارند و در صورت ادامه کم آبی و خشکسالی آسیب های جدی تری خواهند دید و از دست خواه رفت. در چنین شرایطی باید بگذاریم اندک ابی که برایمان مانده را به سمنان ببرند؟ بر این اساس اجازه نخواهیم داد که با هر هدف و مقصدی که باشد آب استان را به استانی دیگر ببرند و مازندران را با بحرانی مانند خوزستان مواجه کنند.»

رود تجن از بلندی های بیش از 3200 متری البرز شرقی سرچشمه گرفته و در مسیر 140 کیلومتری خود به سمت شمال، با شکافتن سینه البرز و گذر از میان جنگل های هیرکانی این ناحیه، پس از ورود به جلگه ساری، از شرق این شهر و در نقطه ارتفاعی 25- متری به دریای کاسپین وارد می شود.

6 شاخه اصلی به نام های سپید رود، رود گلخواران، شیرین رود، لنگر رود، گرمابرود و زارم رود، زه آب ناشی از بارندگی بر روی بیش از 4 هزارکیلومترمربع از جنگل های منطقه را به یکدیگر پیوند می دهند تا رود خروشان تجن شکل گیرد. "زارم رود" به طول 100 کیلومترکم ارتفاع ترین و نزدیک ترین زیرحوضه و شاخه آبی تجن به دریای کاسپین(خزر) و "سپید رود" که از بلندی های "فینسک" و "تلاجیم" سرچشمه دارد، بلند ترین و دورترین زیرحوضه و شاخه آبی تجن به دریای کاسپین است.

 بر اساس گزارش های رسمی، میانگین دبی رود تجن در ایستگاه "کرد خیل" در جلگه ساری و در بازه زمانی بین سال های 1348 تا 1380 برابر 6/14 میلیون مترمکعب در ثانیه و آورد سالانه آن 460 میلیون مترمکعب بوده است. با توجه به کاهش بارندگی ها در دهه گذشته این مقدار دبی و آورد سالانه با کاهش چشمگیری مواجه شده و کاهش حجم آب ذخیره شده در مخزن سد سلیمان تنگه طی سال های گذشته، خود گواهی بر این ادعاست. همچنین بر اساس گزارش ها ومشاهدات، طی سال های گذشته سد 160 میلیون متر مکعبی "سلیمان تنگه"، هرگز قادر به آبگیری کامل مخزن خود نشده و در برخی سال ها به سختی توانسته تا حداکثر 27 میلیون مترمکعب آب را در پشت خود ذخیره سازد که  این رقم در حدود یک ششم حجم مفید سد است.
 
هشداری برای تجن رود

به گفته کارشناسان آب وخاک، در دیدگاه فنی، این هشدار و زنهاری است مبنی بر اینکه رود "تجن" دیگر رمق و توان آورد گذشته را ندارد. رهیافت علمی – اقتصادی این زنهار نیز چیزی نیست مگر آنکه سرمایه گذاری برای مهار هر چه بیشتر آب جریان یافته در این رود، افزون بر پیامدهای ناگوار زیست محیطی به معنای واقعی "بر باد دادن سرمایه های ملی" است. اما این زنهار طبیعت از سوی برنامه ریزان دو استان همجوار شنیده نشده، رهیافت علمی و اقتصادی هم هرگز دریافت نشد وبه جای آن، برنامه ریزی و رقابت برای ساخت سدهای "زارم رود" و "فینسک " برای انتقال به شهرهای ساری و سمنان در دستور کار نمایندگان این دو شهر قرار گرفته است.
 
خطر کاملا رفع نشده

آگاهان بر این باورند که اگر چه خبرها می گویند ساخت این سد از دستور کار دولت خارج شده؛ اما خطر این سد ویرانگر برای مازندران، برای همیشه از بین نرفته است. تجربه "پروژه انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران" یک نمونه از این ادعاست. پر.ژه ای که هراز چندگاهی از سوی نمایندگان ومسوولان اجرایی استان سمنان بر سر زبان ها می افتد و رایزنی برای اثبات آن آغاز می شودو با واکنش های اعتراضی برای مدتی کوتاه به محاق رفته و باز مجددا در فرصتی دیگر سربرمی آورد.

بر این اساس اعضای کمپین نه به احداث سد فینسک می گویند که مطالبات خود را کنار نخواهند گذاشت و دست از آن برنخواهند داشت و اجازه نخواهند داد با افتادن آب ها از آسیاب، مطالبه ساخت این سد مجددا مطرح شده و استان را با چالش های متعددی مواجه کند.
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.