چه نهادهایی برای نگهداری از باغ‌های تهران تلاش نکردند

چه نهادهایی برای نگهداری از باغ‌های تهران تلاش نکردند
عضو شورای شهر تهران گفت: با کمال تاسف باید گفت چند نهادی که املاک و باغاتی را با تعداد زیاد درختان مصادره کرده‌‌اند در قبال درختان و باغات به‌خوبی عمل نکرده‌اند.
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۲
کد مطلب: ۱۱۳۵۹
Share
به گزارش اسکان نيوز، از بین رفتن 289 اصله درخت در ملک سعادت آباد (باغ برره)، خشک شدن 769 اصله درخت در باغ وثوق الدوله، قطع درختان باغ خيابان فرشته و... از جمله مواردی است که در شورای شهر از آن یاد شده و نشانگر عدم توجه بنیاد مستضعفان به حفظ باغات و قربانی کردن درختان برای ساخت و ساز برج هاست.

محمود میرلوحی در مورد جرایم مالکان خصوصی باغات تهران و همچنین تخلفاتی که نهادهای حکومتی در زمینه از بین بردن درختان و باغات مرتکب شده‌اند گفت: در مورد تخلفاتی که باعث خشک شدن درختان و باغات تهران شده، پرونده قضایی تشکیل داده‌ایم که اکنون در حال پیگیری است. پیش از این شهرداری تهران اعلام کرده بود در زمانی که کم آبی در تهران وجود دارد برای زنده نگهداشتن درختان تمهیداتی را در نظر خواهد گرفت که مالکان می‌توانند از آنها استفاده کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در مواردی مسئولان شهرداری تهران در برخی نقاط درخت‌کاری کرده بودند و در همین راستا برخی از شهرداری تهران شکایت کردند که خوشبختانه دادگاه در این مورد به‌خوبی عمل کرد. توجه داشته باشید که طبق قانون اگر مشخص شود که خشک کردن درختان باغات عمدی بوده است دادگاه می‌تواند حکم سلب مالکیت بدهد.

این عضو شورای شهر تهران با ابراز تاسف از سیاست نهادهای دولتی در قبال مراقبت از باغات و درختان خاطرنشان کرد: با کمال تاسف باید گفت چند نهادی که املاک و باغاتی را با تعداد زیاد درختان مصادره کرده‌‌اند در قبال درختان و باغات به‌خوبی عمل نکرده‌اند.

میرلوحی در این خصوص اضافه کرد: در همین مورد می‌توان به نهادها و سازمان‌هایی مانند ستاد اجرایی، کمیته امداد، بنیاد شهید و امورایثارگران، بنیاد مستضعفان و دیگر اموال تملیکی که در شمال شهر تهران وجود دارد، اشاره کرد. در حال حاضر تعداد کمی از این باغات و در حدود 380 هکتار در تهران باقی مانده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با درایت و دستور مقام معظم رهبری از بین رفتن باغات تهران که روند صعودی را در پی گرفته بود، متوقف شد در غیر این صورت می‌توان گفت که کمتر باغی در تهران وجود داشت و در ادامه به ارتفاعات تهران هم نفوذ پیدا می‌کردند. همچنان باید تلاش کنیم که این مقدار باقی مانده را حفظ کنیم. اگر شهرداری تهران توان مالی داشت، از طریق شورای شهر پیشنهاد خرید این باغات را می‌دادیم تا مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: اکنون که منابع مالی در اختیار شهرداری تهران نیست باید کاربری‌های جدیدی غیر از ساخت و ساز مانند کاربری گردشگری و تفریحی را تعریف کنیم تا بدون صدمه به محیط زیست بتوان مالکان را تشویق کنیم تا از جلوگیری درختان و برج باغات جلوگیری شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.