تجاوز به دختران در ایرانشهر از ماه ها قبل رخ داده،حالا رسانه ای شده

اگر خانواده ها شکایت نکنند، قتل‌های ناموسی رخ می‌دهد
تجاوز به دختران در ایرانشهر از ماه ها قبل رخ داده،حالا رسانه ای شده
یک هفته از خبر تجاوز به دختر بچه شش ساله اهل خمینی شهر و حواشی مربوط به اظهارات سخیف ابطحی نماینده این شهر در مجلس، نگذشته بود که خبر تکان دهنده دیگری آمد. مولوی طیب امام جمعه ایرانشهر در خطبه های خود در اقدامی نادر و تکرار نشده و شجاعانه خبر از تجاوز به 41 دختر در این شهر داد و اعلام کرد و یک نفر از عاملان این تیم تجاوز کننده به دختران، بازداشت شده است.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۰۷
کد مطلب: ۱۱۴۶۶
Share
خبر تجاوز در منطقه حساس و بسته بلوچستان. به گزارش اسکان نيوز طیب در سخنرانی خود از کسی به عنوان متجاوز نام برده بود که غنی و صاحب نفوذ است و خطاب به صف نخست نماز جمعه عنوان کرده بود می‌دانید بچه هایتان مشغول چه کاری هستند؟ از سویی دیگر این شائبه مطرح شد که دیگر متجاوزان نیز از بین افراد صاحب نفوذ و قبایل منطقه هستند که اشاره به همان اظهارات طیب در خصوص کسانی بود که صف اول نماز جمعه می نشینند.اما این مسئله چندان از سوی مسئولان به صورت رسمی عنوان نشد و صرفا ثروتمند بودن متجاوز دستگیر شده بولد شد.

خبر درست در میانه شادی عمیق ایرانیان از برد تیم ملی کشورمان در مسابقات جام جهانی در مقابل مراکش منتشر شد. همین عامل باعث شد برخی از شهروندان سیستان و بلوچستانی در شبکه های اجتماعی درخواست کنند تا همه، موضوع را پیگیری کرده و اجازه ندهند بایکوت شود و این دختران مظلوم و خانواده های آنان را تنها نگذارند.اما این صحبتها در حالی مطرح می شد که امام جمعه دیگر حاضر به حرف زدن نشد و اطلاعاتی هم از خانواده های قربانی ها نداد. خانواده ها هم به دلیل بافت سنتی، مذهبی و فرهنگی خاص و بسته آن منطقه سکوت مطلق کردند و کسی حاضر نشده تاکنون با رسانه ها در خصوص زمان وقوع این فاجعه و اتفاقات رخ داده صحبت کند.

در میان سکوت برخی مسئولان این استان و از همه مهمتر خانواده های قربانیان تجاوز که مهم ترین استنادات محتوایی در سینه آنان حبس شده است، اما دادستان سیستان و بلوچستان عصر روز یکشنبه در گفتگو با ایرنا تجاوز به 41 نفر را تکذیب کرد و گفت: ما فقط سه شکایت دریافت کرده ایم که یکی از آنها مربوط به دی ماه سال گذشته است و دیگری مربوط به اردیبهشت امسال و فقط یکی از آنها مرتبط با خرداد امسال است. استناد دادستانی دقیقا به تعداد شکایت است و عنوان شده نمی توانند تایید کنند دقیقا چه تعداد تجاوز رخ داده و چند خانواده درگیر این اتفاق تلخ و شوم شده اند.

اما یکی از مسئولان بلوچستان که خود فعال اجتماعی نیز محسوب می‌شود و نخواست نامش فاش شود، بالاخره بخشی از این سکوت را شکست و راز سر به مهر آن را به "اسکان نيوز" این گونه عنوان کرد؛او اعلام کرد: چندین ماه است که موضوع تجاوزها در شهرستان ایرانشهر اتفاق افتاده است، اما حالا این موضوع رسانه ای شده.

او تاکید می کند: ابتدا یکی از دختران که معلم هم بوده شکایت می‌کند و موضوع پیش از آنکه توسط مولوی طیب در نماز جمعه عنوان شود، از سوی مسئولان قضایی و انتظامی در حال پیگیری بود. اما پس از شکایت آن دختر و اعلام او به طیب، مولوی هم در نماز جمعه به صورت رسمی آن را رسانه ای می کند. به گفته طیب همان متهم دستگیر شده به تجاوز به 41 نفر به همراه یک تیم اعتراف کرده است.

این مسئول در خصوص علت تکذیب تجاوز به 41 دختر توسط دادستانی سیستان و بلوچستان می گوید: آنها بر اساس یافته های انتظامی که همان 3، 4 شکایت است خبرها را اعلام می کنند و بر اساس آن پرونده را پیگیری می  کنند،چون برایشان مستندات و شکایاتی دال بر 41 تجاوز فعلا به دست نیامده است.

در واقع خانواده ها جرات نکرده اند شکایت کنند. به همین دلیل مسئولان قضایی معتقدند فعلا همان 3 نفر که شکایت کرده اند،مستند هستند.این فعال اجتماعی-مدنی در ادامه تاکید می کند: من شک ندارم چنین مسئله ای با این میزان گستردگی رخ داده است و مطمئنم دختران مورد تجاوز قرار گرفته و خانواده های آنها با این سکوت و پنهان نگه داشتن، در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند.

نکته تکان دهنده گفتگوی این مسئول بلوچستان با ما آنجا بود که گفت: "هر چقدر سکوت خانواده هایی که دخترانشان قربانی تعرض و تجاوز شده اند بیشتر ادامه یابد، منجر به وقوع قتل های ناموسی می شود و خود خانواده ها قربانیان رو خواهند کشت. به نظر من دولت باید از این خانواده ها حمایت کند و به آنها اطمینان دهد که کمکشان می کند. همین رسانه ای شدن موضوع باعث شد بیشتر بتوان این فاجعه را پیگیری کرد".

این فعال اجتماعی در ادامه عنوان می کند: دانشگاه علوم پزشکی منطقه یک نفر را فرستاده به کسانی که شکایت کرده اند و قربانی تجاوز شده اند،خدمات روان شناسی و روان پزشکی ارائه می دهد.

وقتی قتل‌های ناموسی را پنهان می‌کنند و پیگیری نمی‌کنند

او با بیان اینکه در جامعه سنتی سیستان و بلوچستان ظرف سالهای اخیر فضایی فراهم شد تا دلالان سیاسی و اقتصادی بتوانند خود را مطرح کنند، ادامه می دهد:فاجعه نوکیسه گان، جامعه ما را فرا گرفته است و این طبقه که حالا روز به روز ثروتمند تر می شوند،هم در سیاست،هم در اقتصاد و هم در مباحث امنیتی نفوذ دارند و طبق ادعای مردم،همین افراد حالا تبدیل به متجاوزان و زورگیران منطقه شده اند. این فعال اجتماعی خاطرنشان می کند:مسئله تجاوز و قتل های ناموسی در این منطقه هر چقدر تکرار شده، هیچ پیگیری ای صورت نگرفته است. او یادآور می شود:چندی قبل سراغ پدری برای گفتگو رفته که دختر کوچکش به قتل رسیده بود. دختر 9 ساله ای در "درگان" گم می شود و چند روز بعد جسد او  در منطقه ای دیگر پیدا می شود و آنها متوجه می شوند دخترک توسط پسرخاله اش ربوده شده و به قتل رسیده و همان جا هم دفن شده! اما هیچ پیگیری ای نداشتند. منابع محلی همان موقع اعلام کردند بحث تجاوز به کودک پیش از قتل هم مطرح بوده. اما این موارد را متاسفانه هرگز رسانه ای نمی کنند و همیشه پنهان باقی می ماند.

زنان در بلوچستان به شدت تحت خشونت هستند

او تاکید می کند:جامعه سیستان و بلوچستان به دلیل مسائل قومی و به بهانه ناموس و غیرت، با انواع و اقسام خشونت علیه زنان،آنها را تحت فشار قرار می دهند.من معتقدم این 41 تجاوز امری عجیب و بی سابقه نیست،زیرا بر اثر شدت مردسالاری و زن ستیزی در این جامعه، بستر آن از مدتها قبل فراهم شده و فضای این فجایع ناگوار پیش آمده است.

با تمام این اوصاف یکی از روزنامه نگاران منطقه معتقد است: چنانچه باقی متجاوزان هم هر چه سریعتر دستگیر شوند، خانواده ها رغبت بیشتری برای حرف زدن و اطلاع دادن از جزئیات و چند و چون این فاجعه تلخ پیدا خواهند کرد. اما کاش تا دیر نشده کسی به گوش خانواده ها از طریق رسانه ها برساند که چنانچه به سکوت خود بیشتر ادامه دهند و موضوع تجاوز را پنهان کنند، نه تنها قدم مثبتی به نفع متجاوزان برداشته اند، بلکه شاید همین حالا که این گزارش نگاشته می شود، دختری به قتل ناموسی رسیده باشد و دیگر فرصتی برای نجات او وجود نداشته باشد.

فرصت نجات از این همه سنت و فرهنگ و ترس و لاپوشانی شاید همین حالا با شکایت کردن به مراجع قضایی باشد تا شخصیت و اعتماد به دختران مورد آزار قرار گرفته و رنج کشیده بازگردد و بیش از این در دریای پنهان کاری غرقشان نکنند تا روح و جسم آسیب دیده خود را ترمیم کنند و به زندگی برگردند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.