شیوع بیماری‌های مقاربتی به دلیل تابوی اطلاع رسانی/ پزشکان سکوت نکنند

HPV درایران فوق‌العاده شیوع پیدا کرده است
شیوع بیماری‌های مقاربتی به دلیل تابوی اطلاع رسانی/ پزشکان سکوت نکنند
چند وقتی است جنجال جدیدی بر سر یک بیماری پنهان و بسیار خطرناک به اسم ویروس HPV آغاز شده است. این جنجحال که یک طرف آن تکذیب و هیاهوی رسانه های تندور بودند، تمام تلاش خود را کردند که (هر چند کمی بعد کوتاه آمدند و شیوع این بیماری را تایید کردند)که وجود آن را انکار کنند و آن را به فحشای غرب نسبت دهند.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۴۱
کد مطلب: ۱۱۴۶۷
Share
ماجرای این شلوغ کاری از دو هفته پیش آغاز شد. جایی که بعد از مدتها در برنامه کاسبی اشک سیما،برنامه "ماه عسل" بالاخره مهمانی آمد که محتوای برنامه را برای مخاطبانش مثمرثمر کرد. زنی که با توجه به اتفاقات اخیر در کشور و افزایش گزارش تجاوز و تعرض جنسی به کودکان و دانش آموزان، در خصوص آموزش جنسی به آنها و گسترش بیماری جدیدی به نام ویروس HPV صحبت می کرد که چندین نوع بیماری را شامل می شود و مهم ترین آن که به زگیل تناسلی معروف است باعث چندین نوع سرطان به خصوص در زنان می شود.

 به گزارش "اسکان نيوز" این بیماری که از طریق برخی انواع رابطه جنسی خطرناک و محافظت نشده ایجاد می شود، به حدی خطرناک است که توسط مینو محرز متخصص بیماری های عفونی، نسبت به آن هشدار داده شده که باید از 12 سالگی واکسن این ویروس تزریق شود چرا که به سرعت در حال افزایش است. بخش دیگر این بیماری،عدم آگاهی عمومی و پنهان بودن آن است.

بسیاری از دختران جوانی که ارتباط جنسی محافظت نشده دارند، بدون آنکه بفهمند دچار این بیماری شده و به سرطان های متعدد دچار می شوند. اما در این میان پس از حضور آن زن در برنامه احسان علیخانی بود که خبرگزاری مهر، نامه ای تحت عنوان "نامه جمعی از پزشکان در واکنش به ادعای مهمان برنامه ماه عسل" منتشر کرد.

زمانی که محتوا و ادبیات نامه را می‌خوانید، در حالی که هیچ اسم و امضایی منتشر نشده که شما دقیقا به عنوان مخاطب بدانید کدام پزشکان و با چه تخصصی و از کدام شهرها چنین نامه ای را نوشته اند، متوجه می شود که شبیه ادبیات پزشکان نیست.

هیچ گاه یک پزشک تلاش نمی کند با نامه نگاری وسیع با وزیر بهداشت ممکلت، طوری القا کند که حق آموزش و آگاهی از بیماری های خطرناک برای جامعه مضر است! و با وجود گسترش این بیماری در کشور ما، صرفا آن را به فحشا و روابط بی بند و بار غرب نسبت دهند.

پس از اینکه وزارت بهداشت از آن زن و نوع آموزش هایش تقدیر می کند و قول راه اندازی خط تولید واکسن HPV در داخل کشور را می دهد، این پزشکان به علیخانی شدیدترین اعتراضات را می کنند و او هم در پاسخ می گوید: این برنامه به سفارش خود وزارت بهداشت ساخته شده است. آنها هم خطاب به وزارت بهداشت عنوان می کنند به چه دلیل نماینده ای این چنین که تخصصی در این بیماری ندارد را فرستاده اید به روی آنتن تلویزیون که این مسائل را بیان کند؟ این افراد در بخش هایی از نامه خود نوشته اند: " آگاهی بخشی از این ویروس خطرناک، جریحه دار کردن احساسات متدینان روزه دار بوده است که با ادبیات هنجارشکنانه و خلاف عرف این فرد و اظهارات سخیف و غیرتخصصی او عنوان شده است".

چرا نویسندگان پزشک از آگاهی دادن به جامعه در خصوص این ویروس می‌ترسند؟

پرسش اینجاست که بر چه اساسی آگاهی دادن به جامعه در خصوص یک بیماری مقاربتی خطرناک که به شدت در حال شیوع است،احساسات کسی را جریحه دار می کند؟ کدام مردم نسبت به آن معترض شدند؟ چطور ممکن است بخواهید از یک بیماری که عمل اصلی آن برخی از انواع روابط جنسی است صحبت کنید و از ادبیات مخصوص به همین روابط استفاده نکنید؟ دقیقا از چه واژه هایی باید استفاده شود تا این پزشکان که اساسا پزشک باید با صراحت این مسائل را به مردم اطلاع رسانی کند، بهشان برنخورد؟

ادبیات نامه نگاران دقیقا از جنس لاپوشانی کسانی است که 15 سال سرپوش به روی بیماری ایدز گذاشتند و حرف زدن و آگاهی دادن در خصوص آن و درمان آن را تابو اعلام کردند و پس از آنکه تعداد زیادی از افراد در کشور به این بیماری مبتلا شدند تازه متوجه شدند که باید آگاهی سازی را در خصوص آن گسترش دهند و تابوها را شکستند و برنامه های آموزشی و تبلیغاتی و حتی سریال سازی از سیما را آغاز کردند.هرچند بسیار دیر، اما بالاخره این اتفاق رخ داد. حالا در خصوص یک بیماری جنسی– مقاربتی دیگر همان نوع گاردها و مقاومت ها وجود دارد و مشخص نیست چه زمانی قرار است همچون ایدز کوتاه بیایند و وجود آن را بپذیرند و برای آگاه سازی جامعه قدمی بردارند؟

آنها در بخش دیگری از نامه خود عنوان کرده اند:"این زن با ادعای هولناک شیوع قریب الوقوع یک بیماری جنسی،بدون توجه به اپیدمیولوژی و شیوع آن در کشور و سوءاستفاده از آمار کشورهای غربی درباره رواج انواع انحرافات جنسی و اپیدمی بیماری های مقاربتی که طبعا محصول سبک زندگی معیوب و فاسد آن جوامع است،از سونامی سرطان در آینده ایران حرف بزند و موجب برهم زدن امنیت روانی زنان و دختران جامعه شود"؟

آنها اطلاع رسانی از بیماری‌ای در این سطح خطرناک و آموزش و هشدار دادن به مردم برای تبعات هولناک آن و شیوع انواع سرطان را، بر هم زدن امنیت روانی زنان می شمارند. پنهان کاری در خصوص چه مسئله ای از آسیب های اجتماعی و بیماری در کشور ما نتیجه مثبت داده است که حالا برای فرآیند شیوع ویروس HPV باز هم لاپوشانی پیشه کنیم تا کسی نترسد؟ در حالی که مردم به خصوص زنان باید آگاه شوند،مراقبت های شدیدتری را اعمال کنند و هوشیار باشند و اگر این بیماری تهدیدشان می کند زودتر واکسن آن را تهیه کنند و در صورت ابتلا به آن یا به درمان خود و شناسایی نوع سرطانشان بپردازند.

در بخشی دیگر بیان کرده اند: "فرد مذکور و مجموعه تحت مدیریتش، چند سالی است که در سراسر کشور فعالیت گسترده ای در حوزه آموزش جنسی به کودکان و نوجوانان دارند و صرفا ظرف یک سال، ۲۷ سمینار و همایش آموزش جنسی برگزار کرده اند. این در حالیست که نه تنها محتوای آموزشی این مجموعه (مانند آموزش کتاب مستهجن «لک لکی در کار نیست») توسط هیچ نهاد مسئولی بررسی و تایید نشده که حتی پایگاه اینترنتی آن ها به خاطر در بر داشتن مطالب منافی عفت و غربی آموزش جنسی، فیلتر شده است".

تا کی قرار است همه نوع آموزش جنسی،از سوی تندورها فحشا تلقی شود؟

نویسندگان این نامه تمام انرژی و تلاش خود را معطوف به این کرده اند که بگویند حق ندارید مسائل جنسی و شیوه های مقابله با تجاوز و مراقبت از بدن را به کودکان آموزش دهید. امری که در همه جای دنیا رواج دارد و بسیار برای کودکان در خطرات امروزی پیرامون شان ضروری و حیاتی است.

اگر بیان کنندگان این جملات واقعا پزشک باشند، چطور در این حجم از اخبار منتشره از آزار و اذیت‌های جنسی و تجاوز و تعرض به کودکان در ایران در همین سه ماه نخست سال 97، در حالی که مجلس بیش از 12 سال است یک لایحه حمایتی از حقوق کودکان را به رسمیت نمی شناسد و تصویب نمی‌کند و هر روز کودکان بیشتری در این سرزمین قربانی تعدی و تجاوز به روح و جسمشان می‌شوند، راضی می‌شوند که آموزش موارد جنسی مسکوت بماند و همه نوع آموزش در این رستا را اشاعه فحشا و فساد می‌بینند؟

چرا کمی اذهان خود را باز نمی‌کنند و از فحشا خارج نمی‌شوند و درک نمی کنند در دنیای امروز کودک باید از سنین پایین این موارد را آموزش ببیند و آگاه شود تا وقتی بزرگ شد بتواند از بدن خود در مقابل متجاوزان محافظت کند و نسل بعدی خود را نیز محافظت کند تا کودکانی روان رنجور و آسیب دیده به نسل بعدی تحویل داده نشود. قربانیان تجاوزی که تا آخر عمرشان زخم خورده باقی خواهند ماند و چیزی درونشان همیشه روح آنها را مچاله خواهد کرد.

آنها در ادامه به زعم خود پرده برداری کرده اند که وزارت بهداشت به صورت پنهانی برنامه آمریکا در خصوص ایدز و آموزش مسائل جنسی برای جلوگیری از HIV را به کودکان و نوجوانان کشورمان، پیگیری می کند. در حالی که برنامه های وزارت بهداشت برای مقابله و کنترل بیماری ایدز، پنهان نیست.

از سویی دیگر فردای انتشار چنین نامه ای،رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران نسبت به شیوع بالای ویروس HPV در کشور بار دیگر به صورت جدی هشدار داده و توضیحات تکمیلی را در خصوص این نوع بیماری خطرناک، تبعات آن، نحوه ابتلا و واکسن آن به "ایلنا" ارائه داد.

مینو محرز در واکنش به برخی اظهارنظرها در رابطه با ویروس HPV که این ویروس می‌تواند از طریق تماس جنسی یا تماس بین پوست و پوست از فرد مبتلا به ویروس، منتقل شود، بیان کرد:عده‌ای با اظهارنظرهای نامربوط ما را خسته کرده‌اند، آنها در واکنش به نگرانی بسیاری از فعالان اجتماعی اظهارات بی‌اساسی مطرح می‌کنند و با این اظهارات با سلامت مردم بازی می‌کنند. افرادی در فضای مجازی دکان ضد واکسن HPV باز کرده‌اند و مطالبی غیرعلمی را منتشر می‌کنند، من در رشته عفونی تحصیل و کار کرده‌ام و همیشه شعارم این بوده است که پیشگیری بهتر از درمان است.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران هشدار داد: ویروس HPV به شکل فوق العاده‌ای در ایران شیوع پیدا کرده است و این ویروس با انواع سرطان‌ها نیز ارتباط دارد. در حالی که در همه جای دنیا این واکسن استفاده می‌شود، تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی این واکسن را برای جلوگیری از این ویروس برای افراد ۹ ساله به بالا تجویز می‌کنند. این واکسن از سال‌ها پیش تولید شده است.

محرز با اشاره به برخی اظهارات در خصوص اینکه در برخی نقاط دنیا تزریق این واکسن به دلیل عوارض متوقف شده است،گفت: می‌گویند که این واکسن در مکزیک عوارض زیادی داشته است، اما این را قاطعانه رد می‌کنم، این واکسن به هیچ عنوان عوارض ندارد، فقط فرد باید بعد از تزریق نیم ساعت در محلی که تزریق صورت گرفته است بنشینند و بعد آنجا را ترک کند.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران تاکید کرد: این واکس کاملا موثر است و برای مردان تا ۲۶ سال و برای زنان تا ۳۵_۴۰ سال حتما باید تزریق شود، سن شروع تزریق این واکسن در تمام دنیا ۹ سال است، اما ما اعلام کرده‌ایم این واکسن از ۱۲ سالگی به افراد تزریق شود. این واکسن هیچ عارضه‌ای ندارد و کسی که می‌گوید عارضه دارد، هیچ مطالعه‌ای در این رابطه نداشته است. این واکسن مورد تایید FDA  است و تایید این سازمان نمی‌تواند بی‌اساس باشد.

همچنین در رابطه با قیمت این واکسن عنوان کرد: تا چندی پیش این واکسن کمتر از ۱میلیون تومان قیمت داشت، اما الان با توجه به بالا رفتن قیمت ارز نمی‌دانم چه میزان افزایش قیمت داشته است.این واکسن باید تزریق شود، اما هنوز بودجه ای برای تامین دولتی این واکسن وجود ندارد.

او خاطرنشان کرد: از لحاظ واکسیناسیون از بسیاری از کشورهای همجوار فقیر هم عقب‌تر هستیم، بودجه‌ای برای یک سری از واکسن‌ها تخصیص داده نمی‌شود، واکسن HPV ضروری است و تاکید می‌کنم که باید از ۱۲ سالگی به کودکان تزریق شود.به این خاطر سن ۱۲ سال را تعیین کرده‌ایم که فرد از سنین پایین در برابر این ویروس مصونیت پیدا کند.

این ویروس به هیچ عنوان درمان قاطع ندارد، فقط زگیل‌های تناسلی ناشی از ابتلا به این ویروس را با لیزر یا محلول های مخصوص می‌سوزانند، در بسیاری از مواقع هم این زگیل ها خودبه خود از بین می‌رود، اما مساله این است که در نهایت ویروس در بدن می‌ماند و از بین نمی‌رود و گاهی عود می‌کند و منتقل هم می‌شود.

ویروس HPV یکی از علل سرطان دهانه رحم است

محرز تاکید کرد:این ویروس یکی از علل سرطان‌های دهانه رحم است. در آقایان هم ممکن است موجب سرطان شود. برای پیشگیری از این بیماری‌ها بهتر است این واکسن تزریق شود. برخی می‌خواهند با طرح این مساله که این واکسن‌ها بی‌بند و باری را افزایش می‌دهد از واقعیت فرار کنند و باید بگویم این بیماری وجود دارد و واکسن هم دارد. پس بهتر است این واکسن استفاده شود تا هزینه انتقال این بیماری را جامعه ندهد. وقتی واکسن موثر بدون عارضه وجود دارد، چرا نباید تزریق شود؟
او در پاسخ به این سوال که آیا آمار دقیقی در رابطه با آمار ابتلا افراد به ویروس HPV وجود دارد یا خیر تصریح کرد: می‌توان به صحبت‌های متخصصان استناد کرد که با نگرانی از شیوع این ویروس حرف می‌زنند.همچنین چندی پیش مطالعه‌ای در رابطه با درصد ابتلای کارگران جنسی یکی از مناطق تهران انجام شد که ۳۱ درصد زنان در این منطقه مبتلا به ویروس HPV بودند. و انین نشان می دهد به شدت در حال شیوع است.

امیدواری می رود خط تولید این واکسن به زودی در کشور به صورت گسترده راه بیفتد که هم قیمت آن پایین بیاید و همه اقشار جامعه بتوانند از ابتلا به این بیماری با تزریق واکسن جلوگیری کنند،هم آگاهی بخشی و آموزش در خصوص آن بدون واهمه از تندی ها و تهدیدهای کسانی که همه نوع بیماری جنسی را رد می کنند و به دنبال سرپوش گذاشتن و پنهان کاری هستند،در سطح کشور به درستی و کامل انجام شود تا میزان شیوع آن کاهش یابد و سلامت جامعه تضمین شود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.