جنگل های کهکیلویه وبویراحمد قربانی نبود امکانات اطفای حریق

بلوط های "بهمئی" یک هفته در آتش سوختند

بلوط های "بهمئی" یک هفته در آتش سوختند
آتش سوزی بلوط های منطقه "بهمئی" کهکیلویه وبویراحمد به دلیل نبود "بالگرد آب پاش" یک هفته طول کشیده و تنها بلوط های باقی مانده در آنجا می رود تا به خاکستر تبدیل شود. در همین حال نیروهای مردمی، محیط زیست و منابع طبیعی و هلال احمر و ... با همان امکانات ابتدایی موجود تلاش کرده اند تا آتش را خاموش کنند؛ اما به علت کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه، بدون بالگرد ممکن است آتش سوزی ادامه یابد. در این حال خبرها می گویند آتش بلوطستان بهمئی طی هفته اخیر، چندین بار مهار شد؛ اما وزش شدید باد در آن منطقه کوهستانی دوباره باعث شعله ور شدن آن شد.
شنبه ۲ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب: ۱۱۶۱۴
Share
یک فعال محیط زیست کهکیلویه وبویراحمد در گفت وگو با اسکان نيوز گفت:« از روز جمعه هفته قبل یعنی 25 خرداد تا امروز طول کشیده است. آتش سوزی ابتدا در منطقه "سرآسیاب" شهرستان "بهمئی" اتفاق افتاد که به خاطر سهل انگاری و اقدام دیرهنگام برای خاموش کردن آن و البته دیررسیدن به نقطه آتش به علت صعب العبور بودن منطقه، آتش گسترش پیدا کرد وسپس به "قیام لنده" و بخش "تشون" کشیده شد. الان این آتش خاموش شده اما بعید نیست دوباره با وزش باد افروخته شود.»

محبت سروش در ادامه گفت:« در روزهای اخیر شدت آتش آنقدر زیاد شده که از روز پنجشنبه حتی از داخل شهر هم شعله های آن در کوه دیده می شود. همچنین فضای شهرهم چند روزی است به همین دلیل بسیار آلوده شده است. »
 
او تاکید کرد:« به دلیل نبود حداقل امکانات اطفای حریق و کمبود نیروهای انسانی برای خاموش کردن آتش که عمدتاً با استفاده از شاخ و برگ درختان و بیل استفاده می شود و متاسفانه همین کار نیز به طور مستمر پیگیری نمی شود. مناطق جنگلی این منطقه عمدتاً صعب العبور هستند و نیروهای یگان منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست، مدیریت بحران استانداری، هلال احمر و همچنین نیروهای مردمی تا بخواهند پیاده به منطقه اعزام شوند دامنه آتش سوزی وسعت بیشتری پیدا کرده و خسارت زیادی به جنگل ها وارد می شود. اگر به همین شکل پیش برود چیزی از درختان بلوط منطقه باقی نمی ماند».


این فعال محیط زیست کهکیلویه وبویر احمد با انتقاد از کمبود نیروی اطفای حریق جنگل در استان گفت:« فرمانداری و یگان حفاظت در ابتدا مانع ورود مردم عادی برای اطفا شدند  تا اینکه شدت آتش سوزی خیلی زیاد شد؛ بعد خودشان ازمردم کمک خواستند وتوانستند آتش را خاموش کنند. اما در نهایت، چون منطقه گرمسیری است و داری شیب زیاد و همچنین وزش بادهای گرم، آتش بارها بعد از مهار، مجددا شعله ور شده و گسترش پیدا کرده است.»

سروش در پاسخ به این سوال اسکان نيوز که آیا بالگرد مخصوص اطفای حریق برای کمک به منطقه آمده گفت: « بالگرد آمده اما برای امداد و حمل نیروهای امدادی؛ اما برای اطفای حریق، بالگردی ندیدیم .»

او تاکید کرد: « این جنگل های بلوط علاوه بر ارزش های طبیعی برای منطقه، تنها مکان تفریح برای مردم است که بخش های قابل توجهی از آن در آتش سوزی هفته اخیر نابود شده است.»


این فعال محیط زیست درباره علت آتش سوزی های جنگلی در منطقه به اسکان گفت:« علت آتش سوزی اغلب اوقات، انسانی است. برخی می گویند آتش، توسط گردشگرانی که برای تفریح به منطقه آمده اند ایجاد شده است. اما بومیان منطقه می گویند عامل این آتش سوزی ها، قاچاقچیان چوب هستند که هر ساله درمنطقه ای دورافتاده و به دور از چشم مسئولین به کار تولید ذغال مشغولند.»

آتش سوزی از جنگل های بلوط ومراتع منطقه سرآسیاب بهمئی شروع شده و تا بالای رشته کوه های "حاتم" واقع در چند کیلومتری شهر "لیکک" به مرکزیت شهرستان بهمئی در غرب استان کهگیلویه و بویراحمد و شمال شهرستان بهبهان(خوزستان) پیشروی کرده وتا روستای "پشت تاوه علیا" و "تنگ ماغر" از حوزه بهمئی رسیده است. همچنین خط انتهایی آتش نیز به سوی روستاهای "چلی لارب" و "قیام لنده" رسیده است که شامل سه منطقه از دو استان کهگیلویه وبویراحمد و خوزستان می شود.

این منطقه کوهستانی زیستگاه پلنگ ایرانی و چندین گونه ارزشمند دیگر از گونه های در خطر انقراض است که با وقوع چنین آتش سوزی هایی خسارت های جدی و غیرقابل جبرانی را متحمل می شود.
از سوی دیگر تخریب پوشش گیاهی باعث بروز پدیده ریزگرد و سیل می شود که نه تنها می تواند استان های مستعدی چون کهکیلویه بویراحمد را مانند خوزستان درگیر کند بلکه تبدیل به یک معضل ملی شود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.