آیا شهرداری تهران قدمی برای عدالت جنسیتی بر می‌دارد؟

آیا شهرداری تهران قدمی برای عدالت جنسیتی بر می‌دارد؟
در شرایطی که تعداد زنان شورای شهر تهران به 6 نفر افزایش یافته است و با وجود تغییر مجدد در مدیریت شهری، هنوز شاهد گام هایی برای افزایش سهم زنان در شهرداری و تحقق عدالت جنسیتی نیستیم.
يکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: ۱۱۶۴۳
Share
اسکان نيوز، به تازگی دولت جدید اسپانیا با نخست وزیری جاستین تودورو، با 11 وزیر از 18 وزارتخانه، بیش از 60 درصد کابینه را به زنان اختصاص داد. همین موضوع موجب شد که برخی اعضای شورا از جمله حجت نظری، عضو حزب اعتماد ملی که حزب متبوع شهردار جدید تهران نیز هست، از این موضوع استقبال¬کرده و خواهان انتصاب زنان و جوانان در سمتهای مدیریت شهری شوند. البته دولت اسپانیا در این زمینه تنها نیست و نگاهی به کابینه دولتهای سوئد، فنلاند، فرانسه، هلند،کانادا، کیپ ورد، گرانادا، نیکاراگوئه، نروژ، استونی، ایسلند، لیختن اشتاین سهم بسیار بالای زنان در دولت را نشان می دهد.

روز گذشته نیز نخستین مدیرکل زن ورزش استانی در تاریخ ایران منصوب شد. مریم بخشی با حکم مسعود سلطانی فر، مدیرکل تربیت بدنی گیلان شد.

در اوائل انتصاب فاطمه راکعی به عنوان مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران، قرار بود که توسط وی فهرست زنان توانمند بدنه شهرداری تهران جهت ارتقاء و احراز سمتهای مدیریتی شناسایی شوند.

حضور 6 عضو زن در شورای شهر تهران نیز نوید این را می داد که تحولاتی در شهرداری به نفع عدالت جنسیتی رقم بخورد اما هنوز با وجود تغییر مجدد در مدیریت شهری، اتفاقی نیفتاده است.

بسیاری از فعالان زنان و همینطور فعالان شهری و اعضای شورای شهر معتقدند که حضور زنان در مدیریت شهری به کاهش فساد، نگاه انسانی به شهر و توجه و مهربانی با شهروندان کمک می کند و به ویژه سمتهایی چون معاونت اجتماعی و فرهنگی، سازمان زیباسازی، سازمان نوسازی، سازمان پارک ها،  مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار، سازمان ورزش، دارای بسترهای مناسبی برای نقش آفرینی فعال زنان و نگاه مبتنی بر عدالت جنسیتی هستند.

با توجه به دوران تغییرات مدیریتی در شهرداری تهران، این انتظار هست که در راستای مطالبات شهروندان، فعالان مدنی و شورای شهر و همچنین با توجه به جایگاه عدالت جنسیتی به عنوان یکی از اصول برنامه ششم توسعه، نسبت به افزایش سهم زنان در مدیریت شهری توجه ویژه شود.

 این موضوع همچنین به لحاظ اخلاقی، مسئولیتی بر عهده اصلاح طلبان است. برخی فعالان زنان در انتخابات شورای شهر تهران با اصرار برخی زنان اصلاح طلب و البته با وعده بهره مندی از توانمندی های وی در حوزه اجتماعی شهرداری، انصراف دادند و اکنون زمان گشایش میدان برای فعالان مستقل زنان در عرصه مدیریت شهری است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.