گلریزان برای وطن نوروزی که 4 سال درانتظار قصاص است در گفت وگو با ایده پرداز ومجری برنامه

مُسَخَّن می‌پزیم تا محیط بان اعدام نشود

مُسَخَّن می‌پزیم تا محیط بان اعدام نشود
تصورش کمی سخت است؛ آشپزی برای نجات محیط بان دربند از اعدام؛ چه ربطی دارند این دو مقوله بی ربط به همدیگر؟! "گلریزان کافه کیوسک" در روز جمعه اول تیرماه به صرف غذای لبنانی " مسخن MOSAKHAN " نشان داد که می توان از راه های گوناگون برای هدفی ظاهرا بی ارتباط، قدم برداشت؛ به شرط اینکه وجودت برای آن هدف مصمم باشد و مبنای آن حرکت، نجات جان یک انسان، جلوگیری از اضمحلال یک خانواده و کمک به حفاظت از زیست بومی باشد که دارد از دست می رود. در اینراه باید خیلی چیزها به طور شفاف بررسی شود؛ هم مسائل حوزه محیط بان ها و هم شکارچی ها؛ حتی اگر از این دومی بدمان بیاید و با شنیدنش روی در هم بکشیم. اما نباید فراموش کرد که برای حل این معضل، یکطرف قضیه شکارچیان هستند و ندیدن شان، خط زدن صورت مساله است.
دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۴۶
کد مطلب: ۱۱۷۱۶
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: "حمیدرضا میرزاده"  فعال محیط زیست که ایده " گلریزان با آشپزی" را طراحی و اجرا کرده می گوید در آن یک شب گلریزان، با کسر هزینه مواد اولیه  2 و نیم میلیون تومان برای آزادی وطن نوروزی گردآوری شده است. او در یک گپ خودمانی با اسکان نيوز، تعداد غذای لبنانی فروخته شده  را نزدیک به 80 پُرس عنوان کرد که با  15-10 پُرس کوکوی سیب زمینی و 6-5 کمک متفرقه به 100 پرس غذا رسیده است.

این گلریزان در راستای "پویش آزادی محیط بان محکوم به قصاص وطن نوروزی" (محیط بان استان فارس) با همت انجمن غیردولتی "گنجه پشتیبان زیست بوم ایران " متشکل از چند تن از فعالان محیط زیست برگزار شد که چند سال پیش صندوقی را تاسیس کردند تا برای کمک به محیط بان ها و خانواده های شان در موارد مختلف از جمله موارد تحصیلی، درمانی و همچنین آزادی محیط بان ها از زندان بود همیاری کنند. این پویش توانست ظرف مدت کمتر از یکماه، 540 میلیون تومان از 750 میلیون تومان رقم لازم برای جلب رضایت خانواده مقتول را که در درگیری با محیط بان استان فارس، ناخواسته کشته شد تهیه کند. بقیه این رقم را قرار است سازمان حفاظت محیط زیست بپردازد.

میرزاده می گوید که علاوه بر کمک به آزادی وطن نوروزی که چهار سال است در زندان به سر می برد، این گلریزان به دنبال شناسایی مسائل دوسوی ماجرای شکار در ایران است که یکسو محیط بان ها و سوی دیگر شکارچیان هستند؛ دو سویی که برای حفاظت درست و مطلوب باید با هم بررسی شده و مسائل شان را نادیده نگرفت.  
 
ایده آشپزی برای شرکت در گلریزان آزادی وطن نوروزی چگونه در ذهنت شکل گرفت ؟

« این ایده را از خیلی وقت پیش داشتم؛ اما می ترسیدم در حجم وسیع و برای تعداد زیاد آشپزی کنم؛ چرا که اغلب در حجم کوچک غذا می پختم. "سامان گلریز" به من اعتماد به نفس لازم را داد که تو حتما این کار را بکن و " تو می توانی!". اگر چه خودشنتوانست به دلیل مشغله کاری، در برنامه ما حضور داشته باشد؛ اما از قبل که با هم صحبت کردیم خیلی به من کمک کرد.»

چرا غذای لبنانی ؟

« به بیروت که رفته بودم غذایی خوردم به نام "مسخن" که خیلی خوشمزه بود و مرا درگیر کرد. گشتم و دستورش را پیدا کردم و 4-3 بار در خانه به طور آزمایشی آنرا پختم و به خورد مادر وپدر دادم تا آنها هم نظر خودشان را بدهند و خیالم از باب ذائقه ایرانی و باقی قضایا راحت شود.» 


ممکن است مخاطبان فکر کنند که چقدر آشپزی برای کمک به یک محیط بان بی ربط است. نظرت چیست؟

« آشپزی یک بهانه است برای دور هم بودن، برای اینکه با هم بنشینیم و در موارد لازم، با هم صحبت کنیم و هم اندیشی داشته باشیم. حتی آزادی "وطن" هم بهانه است و بیشتر بحث گفتمان درباره دو قشر مهم در کشور مطرح است که خبر و حرف زیاد درباره شان هست؛ اما ما خیلی کم از آنها می دانیم. یکی قشر "محیط بان" و دیگری قشر "شکارچی". در حالی که اگر بخواهیم کار موثری در حوزه حیات وحش انجام دهیم باید رفتارهای هر دو گروه را بشناسیم و ناراحتی ها و گرفتاری های این دوقشر را بدانیم.

ممکن است ما شکار و شکارچی ها را دوست نداشته باشیم؛ اما بالاخره شکارچیان در این کشور قشری هستند که نزدیک به دو میلیون اسلحه برای شکار در دست دارند. پس ما ناگزیریم این ها را بشناسیم. این عدم شناخت ما در تمام سطوح، هم در سطح مردم جامعه و هم در سطح مدیریت حیات وحش کشور باعث شده که اتفاق های تلخی در این حوزه رخ دهد. یا یک محیط بان کشته و محکوم شود و یا یک شکارچی.

من معتقدم اگر ما محیط زیستی هستیم و می خواهیم با حفاظت محیط زیست، آدم ها زندگی بهتری داشته باشند باید فکری به حال این موضوع کنیم که "چرا باید یک خانواده ای عزادار بشود؛ حال می خواهد محیط بان باشد یا شکارچی!" فرقی نمی کند؛ مهم این است که فردی در یک خانواده به خاطر حفاظت از بین برود. احتمالا ما یک جایی را اشتباه رفته ایم که این اتفاق ها می افتد. در مرحله بعد که بحث قصاص پیش می آید، معضل یک خانواده در خانواده بعدی جریان می یابد و یک خانواده دیگر عزادار و مشکل دار می شود. آزاد کردن وطن نوروزی با این هدف است که ما جلوی 50 درصد زیان را بگیریم. در واقع حرف ما الان این نیست که شکار بد است یا خوب است؛ بحث این است که دوتا خانواده دارد عزادار می شود و ما باید کاری کنیم که جلوی این چرخه گرفته شود. در این برنامه هم هدف همین بوده تا در فضای خودمانی آشپزی، این حرف را بزنیم.» 

کسانی که در این گلریزان، شما را یاری کردند؟

« بچه های "کافه کیوسک" خیلی زحمت کشیدند و اذیت شدند. جدا از کار سنگین، مبلغی را به عنوان کمک، هدیه کردند. ضمن اینکه بخشی از مواد اولیه را نیز تهیه کردند. علاوه بر این ها ما از فضای آنجا استفاده کردیم و از گاز وبرق و دیگر امکانات آنها بهره بردیم. سرکار خانم امجد مدیر کافه کیوسک نیز علاوه بر در اختیار گذاشتن فضای مورد نیاز، گروه اجرایی خود را در اختبار ما گذاشتند و واقعا این گروه خیلی زحمت کشیدند.»

موارد جالب گلریزان؟

« نکته بامزه این گلریزان که دل مان را گرم کرد اینکه دو نفر از اقوام محیط بان در بند، وطن نوروزی برای شرکت در این گلریزان آمده بودند. صبح از شیراز حرکت کرده و خود را به برنامه رسانده بودند. گپ وگفت صمیمی و دوستانه ای در آن شب و در فضای کافه داشتند. این اتفاق بسیار جذابی برای من بود.» 

کمک ها از چه گروه هایی بود؟ صرفا محیط زیستی یا مردم عادی؟

« می توانم بگویم هر دو ؛ ولی مورد جالب اینکه خیلی از خارج از کشوری ها هم پیغام دادند که ما نمی توانیم بیاییم؛ ولی به حساب "گنجه پشتیبان" پول می ریزیم. یک سری دیگر هم در خارج از کشور تماس گرفتند و گفتند ما می خواهیم کمک کنیم؛ اما حساب ارزی نداریم و نمی توانیم پول واریز کنیم، کمکی کنید. منم گفتم که شاید اصلا دیگر لازم نباشد و پول بزودی به طور کامل تامین شود.

این موضوع، نکته ای قشنگ در دل خودش دارد و اینکه درست است که شرایط اقتصادی کشور سخت است و از سوی دیگر افراد احساس می کنند که فعالیت زیست محیطی ممکن است خطرناک بوده و برداشت سیاسی از آن بشود؛ اما این گلریزان و پویش نشان داد که هنوز آدم های زیادی هستند که فعالیت های محیط زیستی را انجام می دهند و بسیاری از فعالیت های ما نباید متوقف شود و یا زمین بماند. امیدوارم به زودی فعالیت های بر زمین مانده محیط زیست نیز از سر گرفته شده و برخی سوء تفاهم ها در این زمینه برطرف شود.» 
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.