وزیر ارتباطات:

ارز دولتی وارد کنندگان موبایل در حساب‌های پتروشیمی کارسازی شده است/ وزارت صنعت واردکنندگان را برای دریافت ارز انتخاب کرد

ارز دولتی وارد کنندگان موبایل در حساب‌های پتروشیمی کارسازی شده است/ وزارت صنعت واردکنندگان را برای دریافت ارز انتخاب کرد
محمد جواد آذری جهرمی می‌گوید: برخی معتقدند شلوغی بازار برای فشار بر ما و کار خود واردکنندگان بود. شخصا نمی‌توانم این موضوع را تایید کنم، اما طمینان دارم که لیست در همان موعد مقرر که گفته بودم منتشر شده است.
دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۵۲
کد مطلب: ۱۱۷۱۷
Share
اسکان نيوز:  روز گذشته اهالی بازار موبایل تهران در اعتراض به نوسان ارز و افزایش قیمت دلار مغازه‌های خود را تعطیل کردند و  اعلام کردند از خیلی وقت پیش تصمیم بر بستن مغازه‌ها داشتند اما به دلیل پرداخت اجاره مغازه حاضر به این کار نمی‌شدند تا اینکه این تصمیم عملی شد. وزیر ارتباطات نیز روز گذشته در اقدام نخست در میان بازارایان حاضر شد و با اعلام اینکه با سودجویان برخورد خواهد شد، وعده داد که اسامی واردکنندگان موبایل که ارز 4200 تومانی دریافت کرده‌اند را منتشر می‌کند تا مشخص شود چه کسانی سودهای میلیاردی کرده‌اند. تا کنون وعده دوم عملی شده و اسامی منتشر شده و آنگونه که آذری جهرمی گفته اسامی سودجویان به نهادهای قضایی اعلام خواهد شد و با آنها برخورد می‌شود.
 
وزارت صنعت واردکنندگان موبایل را برای دریافت ارز دولتی انتخاب کرده است
 
فارغ از انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی، سوال مهمتر این بود که ارز دولتی با چه مکانیسمی در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است. محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به ابهام‌های این موضوع پاسخ داده و گفته است: انتخاب شرکت‌ها برای پرداخت ارز دولتی بر اساس انتخاب وزارت صنعت بوده است.
 
آذری جهرمی می‌گوید: هر شرکتی که از تولیدکننده نمایندگی داشته باشد، یا دارای شبکه توزیع و گارانتی باشد، قادر است مجوز بگیرد. از این جهت معتقدم یکی از گلوگاه‌های رانت در همین نقطه است.
 
وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که اطلاعات برخی از شرکت‌ها حتی در روزنامه رسمی ثبت نشده و هیات مدیره این شرکت‌ها مشخص نیست، مرجع شناخت این شرکت‌ها برای پرداخت ارز چه نهادی است؟ گفت: وزارت صنعت در این مورد تصمیم‌گیرنده است.
 
نتیجه بررسی به قوه قضاییه ارسال می‌شود

آذری جهرمی در پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه آیا براي این شرکت‌ها جریمه در نظر گرفته خواهد شد؟ توضیح داد: در مرحله نخست شکایات یا تخلفات بررسی خواهد شد و پس از آن خروجی بررسی‌ها به مراجع ذی‌صلاح همچون سازمان تعزیرات و قوه قضاییه ارسال می‌شود. ضمن اینکه این فرآیند در اولویت کاری ماست و سریعا اقدام خواهیم کرد.
 
دو روز پیش از شلوغی بازار گفتم لیست را منتشر می‌کنم

از وزیر ارتباطات پرسیدیم چرا تا بازار موبایل تهران اعتصاب نکرد، اسامی منتشر نشد؟ آیا زودتر از این نمی‌شد به ماجرا رسیدگی کرد؟ او پاسخ داد: از دو روز پیش از اینکه این ماجرا پیش بیاید، بنده موضع‌گیری کردم و اعلام کردم در کرمان حرف می‌زنم. حتی این موضوع را در توئیتر اعلام کردم.
 
برخی می‌گویند شلوغی بازار کار واردکنندگان بوده است
 
او گفت: البته برخی معتقدند شلوغی بازار برای فشار بر ما بود و این اقدام کار خود واردکنندگان بود. شخصا نمی‌توانم این موضوع را تایید کنم، اما آنچه که اطمینان دارم این است لیست در موعد همان مقرر که گفته بودم منتشر شده است.
 
جلسه کارگروه مدیریت ثبت تلفن همراه تشکیل شد

آذری جهرمی در پاسخ به اینکه وزارت ارتباطات با چه فرآیندی پرونده شركت‌هاي متخلف را سازمان مالياتي ارسال خواهد کرد، گفت: کارگروه مدیریت پروژه ثبت تلفن همراه شامل وزارت‌خانه‌های اطلاعات، صنعت، اقتصاد، ارتباطات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند که با آنها نیز جلسه برگزار کرده‌ایم. در نهایت جمع‌بندی این جلسات به مراجع مربوطه ارسال خواهد شد.
 
ارقام اعلام شده بر اساس آمار بانک مرکزی است
 
برخی واردکنندگان موبایل اعلام کرده‌اند همه رقمی که وزارت ارتباطات منتشر کرده‌ را نگرفته‌اند اما آذری جهرمی تاکید می‌کند که این ارقام بر اساس آمار بانک مرکزی است و حتما گرفته‌اند.
 
ارز دولتی وارد کنندگان موبایل در حساب‌های پتروشیمی کارسازی شده است
 
دریافت‌کنندگان ارز دولتی می‌گویند پای دلالان در میان بوده است و آنها هستند که میزان دریافت ارز برای واردکنندگان را تغییر می‌دهند و می‌توانند مثلا از 500 هزار یورو به 2 میلیون یورو برسانند. آذری جهرمی در این مورد می‌گوید: اگر در سامانه نیما ارز گرفته باشند، باید با فروشنده که عمدتا پتروشیمی‌ها هستند توافق کنند اما در برخی موارد، پتروشیمی‌ها با اجبار خریداران ارز، رقمی بالاتر از ۴۲۰۰ اخذ و در حساب‌های دیگری کارسازی کرده‌اند که خود این مسئله شائبه فساد دیگری در سیستم ارزی کشور ایجاد کرده است.
مرجع: رویداد24

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.