سوزاندن بقایای کشاورزی باز هم حادثه آفرید

آتش دامن جنگل های دست کاشت گلستان را گرفت

آتش دامن جنگل های دست کاشت گلستان را گرفت
بالا رفتن دما و کاهش رطوبت در استان گلستان طی روزهای اخیر، جنگل های دست کاشت سوزنی برگ را در شرق این استان، درگیر آتش سوزی کرد؛ جنگل هایی که با بودجه عمومی و طی سال ها کاشته شده و شکل گرفته است.
يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب: ۱۱۸۸۶
Share
به گزارش اسکان نيوز،  آگاهان می‌گویند دلیل این آتش سوزی انسانی بوده و در اثر بی‌احتیاطی دامداران و کشاورزانی رخ داده که در حاشیه این جنگل های دست کاشت، مرتع و زمین زیرکشت دارند. حالا آتش با همکاری دستگاه های متولی خاموش شده؛ اما کارشناسان می گویند که آموزش دامداران و کشاورزان منطقه و تدوین، تصویب و اعمال قوانین سخت گیرانه آتش افروختن در جنگل می تواند جلوی این فاجعه را گرفته و از تکرار آن جلوگیری کند.

مجتبی جمالی سرپرست اداره کل  مدیریت بحران استانداری گلستان دراینباره به اسکان نيوز گفت : به محض اطلاع از وقوع حریق در مراتع و جنگل های سوزنی برگ پیشکمر شهرستان کلاله، تیم های امداد و نجات سطح استان به منطقه اعزام شدند و با تلاش های همه عزیزان، اتش مهار شده و اوضاع اکنون تحت کنترل کامل است.

او گفت: از دیروز تا ساعت 4 و نیم صبح امروز، جنگل های پیشکمر کلاله در آتش می سوختند و بعد از ساهت ها تلاش، صبح امروز توانستیم آتش را مهار کنیم. آتش بیشتر کف سوزی بود و در برخی موارد به درخت ها سرایت نکرد. امیدواریم اقلا بخشی از آن دوباره احیا شود.

جمالی با اشاره به اینکه هنوز میزان خسارت محاسبه نشده و به زودی اعلام خواهد شد درباره علت این آتش سوزی گفت: عامل آتش جنگل ها در اغلب موارد انسانی است و بی احتیاطی و نبود قانون باعث آن است.. در این مورد سفال گندم و سوزاندن بقایای کشاورزی، عامل بوده و به جنگل همجوار سرایت کرده که باید برای ان چاره ای اساسی اندیشیده شود.

بالا بودن تراکم جنگل های دست کاشت منطقه

به گفته کارشناسان محلی، بالا رفتن تراکم جنگل های دست کاشت پیشکمر کلاله در شرق گلستان، انها را مستعد اتش سوزی کرده است، به گونه ای که در سال گذشته نیز 130 هکتار از این جنگل ها طعمه حریق شد.

عضو شورایعالی جنگل و مرتع نیز می گوید که جنگل های دست کاشت پیشکمر تراکم بالایی یافته اند و مستعد اتش سوزی های بزرگ شده اند. بر این اساس باید در قالب یک طرح، برای آن فکری کرد. او تاکید می کند که کاهش تراکم جنگل های دست کاشت پیشکمر در کلاله می تواند در پیشگیری از بروز بعدی آتش سوزی ها موثر باشد.

سیدهاشم موسوی نژاد که تجربه سال ها کار در منابع طبیعی گلستان را دارد و معاون سابق امور جنگل اداره کل منابع طبیعی گلستان است در اینباره به اسکان گفت: تراکم جنگل های دست کاشت پیشکمر و رویش انبوه علف ها در اشکوب پایین درختان باعث شده جنگل اماده یک جرقه برای اتش سوزی باشد. همچنین همجواری این جنگل ها با مراتع و حضور دامداران باعث افزایش تهدیدات برای این جنگل ها شده است.

او گفت : سال گذشته 130 هکتار از این جنگل ها در آتش سوخت و ما امسال می خواهیم این اتفاق نیفتد و در حال گرفتن مجوز برای کاهش تراکم ان هستیم تا این توده جنگلی، خطرات را از سر بگذراند. با این تراکم کنونی اگر آتش این جنگل ها به تاج سرایت کند، پارسل به پارسل خواهد سوخت و اصلا قابل مهار نبوده و چند برابر ارتفاع درخت، آتش آن زبانه می کشد.

موسوی نژاد درباره علت آتش سوزی های جنگل های دست کاشت پیشکمر گفت: اغلب حوادث آتش سوزی در این جنگلها، از مراتع به دشت و سپس جنگل ها سرایت می کند و دامداران و کشاورزان منطقه که کاه و کلش را می سوزانند  باثث این رخدادها می شوند.

او درباره سیستم های حفاظتی این پارسل ها گفت : تشکیلات منابع طبیعی در قالب صیانت، گشت دارد؛ اما چون این جنگل ها پهنه های وسیعی هستند و اعتبارات و نیروی کافی برای نگهداری از آنها نداریم نمی توان مدیریت درستی کرد. باید به صورت مدیریت دایم قرار بگیرد و تحت مدیریت های اختصاصی-انتزاعی به مجریان توانمند واگذار بشود. چرا که با هدف زراعت چوب کاشته شده که بخشی از تامین موردنیاز استان و کشور را تامین کنند.

عضو شورایعالی جنگل ومرتع خبر از بررسی طرحی داد که اخیرا از سوی معاونت جنگل برای مدیریت این جنگل ها  ارسال شده و گفت: با توجه به اینکه استقرار اولیه این جنگل ها به صورت متراکم بوده و به سنی رسیده اند که حتما باید مدیریت شوند باید در قالب یک طرح مدون بخش های فنی برای حفاطت بهتر از انها عمل کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.