تلاش‌های مسوولان اجرایی خوزستان برای طرحی که بحران آب را دامن می‌زند

از سرگیری پنهانی ساخت شهرک ویلایی بی‌مجوز در"منطقه حفاظت شده خاییز"/ دیدار استاندار در هفته گذشته با سرمایه‌گذار

از سرگیری پنهانی ساخت شهرک ویلایی بی‌مجوز در"منطقه حفاظت شده خاییز"/ دیدار استاندار در هفته گذشته با سرمایه‌گذار
در اوج درگیری های بخش هایی از خوزستان برای آب شرب، مسوولان استان اما درگیر گرفتن مجوزهایی هستند که به تخریب اکوسیستم کوهستان و کمبود منابع آبی بیشتر منجر خواهد شد. طرح هایی که با مخالفت مسوولان و فعالان محیط زیست استان مواجه شده و حالا به دور از چشم قانون و شهروندان، مجددا در حال انجام است.
پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۴۴
کد مطلب: ۱۲۰۵۵
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: تسطیح کوه، احداث جاده خاکی و کشیدن زنجیر دور محدوده ای در قلب "منطقه حفاظت شده خاییز" که یکی ازغنی ترین زیستگاه های حیات وحش کشور است، بدون مجوز محیط زیست دوباره و پنهانی کلید خورد. سازمان حفاظت محیط زیست قبلا مخالفت خود را با این پروژه اعلام و با حکم دادستانی آنرا متوقف کرده است؛ اما اخیرا فعالان محیط زیست استان خوزستان مشاهده کردند که ساخت این ویلاها در کوه، مجددا آغاز شده و ماشین های سنگین در آنجا مشغول کار هستند. مسوولان اجرایی استان نیز اعلام کرده اند که مجوز ساخت این ویلاها را خواهند گرفت و در روزهای گذشته نیز با سرمایه گذار دیدار داشته اند.

این ساخت وسازها که برای ایجاد 120 واحد ویلایی در "منطقه حفاظت شده خاییز" اجرایی می شود درست در محدوده ای است که زیستگاه پلنگ، کاراکال و عقاب مارخوار و افعی است؛ محلی که طی 20 سال زحمات شبانه روزی محیط بان ها، تبدیل به منطقه ای امن برای حیات وحش شده است. از سوی دیگر "تالاب شادگان" نیز از این ویلاسازی ها آسیب جدی خواهد دید؛ چرا که فاضلاب این ویلاها نیز مانند فاضلاب شهر بهبهان به دریاچه "مارون" و سپس به شادگان می ریزد.

نکته عجیب اینکه تمام این اتفاق ها درست در روزهایی می افتد که مردم آبادان وخرمشهر با معضل بی آبی دست وپنجه نرم می کنند و مطالبه گری شهروندان با هدف دستیابی به آب شرب، همچنان در غالب اعتراض و تجمع های پراکنده ادامه دارد. مسوولان استان به جای درس گرفتن از تخلف های محیط زیستی دهه های گذشته که منجر به بحران خشکی و بی آبی امروز شده و پایبندی بیشتر به قوانین طبیعت، همچنان در کار توسعه با رویکرد ناپایدار و تخریب طبیعت هستند و توجه به مخالفت های محیط زیست ندارند.
 
پیش فروش ویلاهای بی مجوز

محمد داسمه فعال محیط زیست و وکیل دادگستری در اینباره به اسکان نيوز گفت:« این ویلاها قرار است در بهترین نقطه "منطقه حفاظت شده خاییز" ساخته شود؛ آنهم در جایی که تمرکز اصلی حیات وحش است. استاندار چند روز اخیر مصاحبه کرده و گفته اند که من تلاش می کنم و مجوز ویلاسازی در منطقه حفاظت شده خاییز را می گیرم و نقایصی را که سازمان محیط زیست به پروژه گرفته را رفع و آنرا آغاز می کنم.»

او از مسوولان استان می پرسد:« آیا فکری برای فاضلاب این 120 ویلا که با رودخانه "مارون" فاصله کمی دارد بسازید کرده اید؟ در این اینجا هم که از کسی نمی پرسند تصفیه خانه فاضلابت کو؟»

این فعال محیط زیست گفت:« سرمایه گذار بخش خصوصی که قرار است در آنجا ویلا بسازد از الان آنها را پیش فروش کرده است؛ درحالی که هنوز مجوز محیط زیست ندارد. متاسفانه یکماه است عملیات اجرایی این پروژه شروع شده است. نزدیک های عید 97 بود که با حکم دادستان، طرح را متوقف کردند؛ هفته پیش که به کوه رفتیم، دیدیم که بیل مکانیکی دوباره دارد در محل کار می کند.»

موضوع را مجدد رسانه ای کردیم و به مدیرکل محیط زیست اعلام کردیم ؛ آنها هم گفتند که این طرح مجوز ندارد.»
داسمه در ادامه با اظهار شگفتی از این همه بی قانونی گفت:« چند روز پیش آقای استاندار با سرمایه گذار این ویلاها دیدار داشته و مصاحبه کرده اند. در این شرایط بی آبی استان، واقعا  ادامه طرح هایی که منجر به تخریب زیستگاه می شود عجیب است. آنجا زیستگاه پلنگ، عقاب مارخوار و کاراکال است و 2هزار کل وبز دارد؛ آنوقت می خواهند بدهند یک شخص در آن ویلاسازی کند.»

یک طرح کاملا شخصی

این وکیل دادگستری در ادامه به اسکان گفت:« این طرح عمومی هم نیست که مثلا مردم بتوانند از فضای آن استفاده کنند. مثلا یک شهربازی نیست. یک تعدادی ویلای شخصی است که یک عده سرمایه دار برای سود خودشان می سازند و یک تعدادی پول دار در روزهای تعطیل و برای تفریح در آنها وقت می گذرانند.»

داسمه تاکید کرد:« الان اگر یک نفر بخواهد در خاییز ویلا بسازد به او اجازه نمی دهند؛ اما  الان می خواهند برای 100 نفر ویلا بسازند و مسوولان دارند حمایت می کنند. کاش یک نفر توضیحی در اینباره بدهد تا ما هم بدانیم دلیل آن چیست؟»
این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه « دیروز سایت استانداری نوشت در خصوص منطقه عظیم گردشگری، آقای استاندار جلسه ای داشته اند و کانالی نیز خبر داده که استاندار گفته است من به زودی کلنگ این پروژه را که با بودجه 100 میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی اجرا می شود می زنم. ایشان در ادامه گفته اند که من ایرادهای محیط زیستی را که سازمان حفاظت محیط زیست از پروژه گرفته است را رفع می کنم.»

این وکیل دادگستری در ادامه گفت:« یکی بگوید هنوز مجوز داده نشده چرا این آقا برای ساخت ویلاها کوه را تخریب کرده و هیچکس هم صدایش در نیامده است؟»

منطقه ای باستانی

علاوه بر ارزش های محیط زیست منطقه، "تنگه تکاب" محل نبرد "آریوبرزن" و خواهرش "یوتاب" با اسکندر بوده است و کتیبه های آریوبرزن هم موجود است که بر همین اساس ثبت ملی هم شده است.

داسمه در اینباره به اسکان نيوز می گوید:« در زیر تنگه تکاب، آثاری از دوران ساسانی موجود است. به فاصله چند متری همین منطقه ای که می خواهند در آن ویلا بسازند یک سد تنظیمی، چندی پیش با حضور وزیر نیرو افتتاح شد. زمانی که سد "آریوبرزن" را احداث می کردند نیز کتیبه و لوح های باستانی پیدا کردند. مجموعه این منطقه، تاریخی و بسیار با ارزش است. همچنین در محدوده ای دیگر به نام "ارگان" در دهه 60 مومیایی پیدا شد در یک تابوت و انگشترهایی که گفتند مربوط به 4هزار سال پیش از میلاد و دوران "عیلامی" و پادشاه عیلام است.»

این فعال محیط زیست در ادامه گفت:« پادشاه عیلامی حلقه قدرتی در دست داشت در انگشتش که نقش گل نرگس بر آن حک شده بوده است. بر همین اساس نرگس زار بهبهان را در سال 1392 ثبت ملی کردیم. بنابراین بر اساس قوانین میراث فرهنگی نیز نباید مجوزی به ساخت این ویلاها در منطقه داده می شد و مسوولان میراث نیز باید مخالفت و اعلام جرم می کردند.»

اگرچه مدیر میراث فرهنگی بهبهان می گوید که ما مجوز نداده ایم؛ اما مستندات موجود، خلاف این ادعا را اثبات می کند و نشان می دهد مدیرکل میراث فرهنگی بهبهان، مجوز 6 ماهه برای ساخت این ویلاها در این منطقه حساس ثبت ملی میراث را داده است.

داسمه در اینباره می گوید:« نه سازمان میراث فرهنگی تخریب کوه را اعلام جرم کرده و نه سازمان حفاظت محیط زیست و هیچیک از این سازمان ها به دادستانی اعلام جرم نکردند. آقای هاشمی مدیرکل وقت محیط زیست، کار را متوقف کردند و جلوی تخریب بی مجوز را گرفتند. مدیرکل جدید محیط زیست هم گفته اند که چون پروژه فوق مجوز ندارد اجازه ادامه فعالیت را نخواهیم داد. اما دیگر مسوولان به دنبال گرفتن مجوز هستند.»
 
 


  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.