«خانه کوچک»؛ مامنی برای کودکان معلول ذهنی

«خانه کوچک»؛ مامنی برای کودکان معلول ذهنی
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از فعالیت ۲۵ مرکز «خانه کوچک» برای نگهداری از کودکان معلول ذهنی خفیف و بی‌سرپرست خبر داد.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب: ۱۲۱۹۶
Share
اسکان نيوز: حسین نحوی نژاد با اشاره به فعالیت مراکز «خانه‌های کوچک»، گفت: یکی از تلاش‌های اخیر  سازمان بهزیستی مبتنی بر این بوده  است که معلولان بی‌سرپرست بتوانند مستقل زندگی کنند.

تاکنون ۲۵ مرکز« خانه کوچک»  ایجاد شده است و امسال هم سازمان بهزیستی قرار است این مراکز را گسترش دهد.

او اظهار کرد: قرار است معلولان ذهنی خفیف و افرادی که سرپرست قانونی ندارند، بتوانند همراه با روان‌شناس، به جای اینکه در مراکز نگهداری از معلولان باشند، در منازلی تحت عنوان «خانه کوچک» زندگی کنند.

نحوی نژاد همچنین با اشاره به اهمیت تلفیق اجتماعی معلولان نیز توضیح داد: منظور از تلفیق اجتماعی معلولان این است که در مهدهای کودک، کودکان معلول بتوانند در کنار کودکان عادی باشند که این مساله نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. بنا داریم امسال این مساله هم پیگیری و هم اجرایی شود.

معاون امور توان‌بخشی سازمان بهزیستی تصریح کرد: هزینه راه‌اندازی و نگهداری معلولان در خانه کوچک بسیار بالاست و به همین دلیل تنها ۲۵ مرکز  با حضور نزدیک به ۲۵۰ کودک در حال حاضر مشغول فعالیت هستند و این کار تاکنون آزمایشی بوده است، اما در حال تشویق خیران هستیم تا این مراکز گسترش پیدا کند و نگهداری کودکان در خانه‌های کوچک حالت اردوگاهی نداشته باشد و طوری نباشد که آنها به لحاظ روانی و جسمی آسیب ببینند، بلکه به لحاظ اجتماعی بتوانند زندگی جمعی را یاد بگیرند.

نحوی‌نژاد بیان کرد: راه‌اندازی «کافه دانتیسم» هم به دنبال همین تلاش‌ها بوده است که بگوییم این کودکان می‌توانند کار کنند، از مهارت هایشان به ویژه در برخی مشاغل به خوبی استفاده کنند و موفق باشند. امیدواریم زمینه‌ای فراهم شود که این افراد در خانه نمانند و در بیرون از خانه فعالیت کنند.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.