محمد درویش،عضوهیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها ومراتع کشور در گفت وگو با اسکان نیوز:

افتتاح صنایع آب‌بر در شرایط بی‌آبی، تکرار خطایی کُشنده است

افتتاح صنایع آب‌بر در شرایط بی‌آبی، تکرار خطایی کُشنده است
  درست در روزهایی که بخش های بزرگی از کشور ایران از بی آبی رنج می برد و جنگ آب بروز کرده، بیشتر تالاب ها در سراسر ایران و حتی شمال کشور خشک شده و تمام فشار و زور بی آبی را بر کشاورزی و کشاورزان روا می‌دارند، در بخش صنعت همچنان در بر پاشنه گذشته می‌چرخد و صنایع آب بر همچنان مجوز می‌گیرند و افتتاح می‌شوند. آنهم در قلب کویر ایران که جنگ آب نیز رخ داده و کشاورزان و دیگر شهروندان به خاک سیاه نشسته اند.
پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۲۸
کد مطلب: ۱۲۲۴۸
Share
اسکان نيوز_الهه موسوی: صبح روز سه ‌شنبه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در جریان سفر به استان اصفهان، ضمن افتتاح پروژه "توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا" از زیر مجموعه های فولاد مبارکه اصفهان از بخش های مختلف خط تولید این کارخانه بازدید کرد و با توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران اجرایی پروژه در جریان جزئیات این طرح و افزایش ظرفیت آن قرار گرفت.

بر اساس خبرهای منتشر شده با افتتاح رسمی "طرح توسعه فولاد سازی و نورد پیوسته سبا"، ظرفیت تولید از ۷۵۰ هزار تن به ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن خواهد رسید. تولیدات این کارخانه شامل کلاف نورد گرم، ورق های فولادی و ورق عاج دار می شود و میزان سرمایه گذاری انجام شده ۱۴۶ میلیون یورو و ۲۵۳۶ میلیارد ریال و در مجموع ۲۲۰ میلیون یورو است؛ همچنین گفته شده که با افتتاح این طرح برای ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی شده است.
 
 مهلکه، نه توسعه!

هر چند مردان اقتصادی دولت های ایران، افتتاح هایی از این دست را از نشانه های توسعه می دانند اما جهان امروز در بررسی میزان توسعه فاکتور دیگری را افزوده که ظاهرا مسوولان اقتصاد ایران هنوز از آن بی خبرند. اصلی به نام "پایداری" و حفظ محیط زیست که در علم اقتصاد نوین به عنوان کالایی اقتصادی مطرح است.

پروفسور "جک هاروی" اقتصاددان برجسته بریتانیایی در کتاب "اقتصاد جدید" می گوید که « محیط زیست طبیعی در ذات خود، سرمایه طبیعت است که جریانی از کالاهاو خدمات را فراهم می سازد.» از نظر هاروی، محیط زیست یک "کالای اقتصادی" محسوب می شود؛ زیرا چون منابع طبیعی محدود وکمیاب هستند؛ می توانند به مصارف جایگزین رقابت کننده برسند و همچنین ممکن است طی فرایند تولید غذا و محصولات صنعتی، برای همیشه از بین بروند.»  

این مسائل سال هاست در اقتصاد جهانی وارد شده و اقلا به منظور لحاظ منافع کشورها بدان توجه می شود و با این همه در ایران، همچنان اقتصاد نخ نما شده دوران انقلاب صنعتی حکمرانی می کند و سیاستمداران ما را همچنان شیفته خود کرده است.

محمد درویش عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها ومراتع کشور در اینباره به اسکان نيوز گفت:« درچنین شرایط بحرانی زیستی، معاون اول رییس جمهور در دولت تدبیر و امید، روز گذشته در یکی از بحرانی ترین استان های کشور از نظر منابع آب، طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا را در اصفهان افتتاح کرده است؛ آنهم به فاصله اندکی از افتتاح چند پروژه مشابه دیگر در استان خشک یزد! واقعا چرا؟»

او یادآوری کرد:« تالاب گاوخونی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های حفظ پایداری بوم‌شناختی در ایران مرکزی و متراکم‌ترین و متنوع‌ترین غلظت زیگونگی حیات در مناطق بیابانی کشور و تالابی مهم که در کنوانسیون بین‌المللی رامسر به عنوان یکی از 24 تالاب اصلی کشور ثبت جهانی شده امروز در منطقه فوق خشک شده و دولت ها همچنان صنایع آب بر فولاد افتتاح می کنند. گاوخونی به وسعت تهران بزرگ و صد کیلومتر بزرگتر از سنگاپور تولید خاک می کند. آن وقت با انتقال آب به یزد و کرمان و ساخت کارخانجاتی مانند تایرسازی در این مناطق خشک که به آب بسیار زیادی برای تولید نیاز دارد صحبت به میان آورد.»

درویش درباره خشکی زاینده رود نیز گفت:« وقتی که بزرگ ترین و آب برترین صنایع خود یعنی فولاد و ذوب آهن را در این استان تاسیس می کینم؛ صنایعی که به تنهایی حدود 360 میلیون مترمکعب از آب زاینده رود را که در حدود نیمی از کل خروجی سالیانه این رودخانه است می بلعد؛ وقتی با افتخار اعلام می کنیم که رشد اشتغال در استان اصفهان در طول دو دهه گذشته چندین برابر متوسط و ایجاد اشتغال در کشور بوده است؛ و هنگامی که به جای افزایش راندمان آبیاری در بخش کشاورزی و کاهش ضایعاتاین بخش در یکی از قطب های از قطب­ های علمی کشور، عملاً در اندیشه افزایش آمار تولید به هر بهایی و با افزایش سطوح کشاورزی متوقف مانده­ ایم، معلوم است که باید انتظار چنین تنش های اقتصادی و اجتماعی بزرگی را هم داشته باشیم.»

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها ومراتع کشور در ادامه تاکید کرد:« مشکل اصلی
در استان اصفهان این است که سال ها در عناد با توانمندی های بوم شناختی استان کوشیده ایم تا به هر قیمتی شاخص های اقتصادی را ارتقا بخشیم و توجه نکرده ایم که هر سرزمینی استعداد خودش را از توسعه و ظرفیت پذیرش دارد. شوربختانه بهانه مان هم برای چنین حاتم بخشی هایی در دادن مجوز گسترش بی ضابطه بخش صنعت، خدمات و کشاورزی استان بوده است.»

او افزود:« واقعاً این چه خطایی است که همچنان و با وجود بروز بحران آبی و زیستی، اصرار در تکرارش داریم؟ چرا به جای افتتاح صنایع آب بر و آلاینده، بر روی انرژی های نوین سرمایه گذاری نمی کنیم؟ هزار ویک راه و روش جدید وجود دارد؛ از خط تولید دوچرخه های معمولی و برقی گرفته تا ساخت نیروگاه های خورشیدی و بادی رونمایی. چرا از ترویج "زیست محوری" به جای "خودرومحوری" در مبلمان شهری، حمایت عملی نمی کنیم؟»
 
بزرگنمایی آمار اشتغال صنایع

درویش می گوید که آمار اشتغالزایی برخی صنایع در ایران، بزرگنمایی می شود؛ به گونه ای که به نظر می رسد این آمارها ساختگی است و حقیقی نیست.

او در ادامه گفت:« صنعت دوچرخه در انگلستان، ۳ برابر صنایع فولاد، پول می سازد و کارآفرینی می کند؛ علاوه بر اینکه آسیب ها وعوارض فولاد را هم ندارد، به کاهش هزینه های سلامت و درمان بیماری ها کمک کرده، نسلی پرتوان و سالم و شاداب پدید می آورد و از همه مهم تر از هدررفت "وقت" گرانبهای شهروندان در ترافیک می کاهد. همچنین از شدت آلودگی هوا و آلودگی صوتی هم کاسته، خطر "جزیره گرمایی" شهرها را هم کاهش داده و در مصرف سوخت فسیلی و انتشار گازهای گلخانه ای اثری مثبت و انکارناپذیر دارد. اما می بینیم که ما به این صنعت توجه چندانی نداریم و در عوض چند دهه است که با اصرار بر گسترش صنایع آب بر و آلاینده مانند فولاد و پتروشیمی، در راستای نابودی بیشتر منابع طبیعی کشور حرکت می کنیم.»

درویش با تاکید بر اینکه دوچرخه سواری همه ساله برای اقتصاد بریتانیا، متجاوز از ۵.۵ میلیارد پوند درآمد و ۶۴هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می کند گفت:« این درحالی است که به رغم هیاهوهای بسیار، کل صنعت "خودروسازی" به همراه "پتروشیمی" و "صنایع فولاد" و فلزات اساسی دیگر، فقط ۶ درصد از کل اشتغال بخش صنعت و یک درصد از کل اشتغال کشور را تامین می کند.»

به نظر می رسد مسوولان اقتصاد کشور هنوز از یافته های جدید اقتصادی اطلاع و آگاهی چندانی ندارند و فاکتوری به نام "پایداری منابع" و "پایداری توسعه" به گوششان نخورده است. آنها هنوز مانند دهه های 30 و 40 گمان می کنند افتتاح هر کارخانه و ایجاد هر خط تولید و اشتغالی، به معنای توسعه یافتگی و آبادانی و پیشرفت است؛ در حالی که جهان امروز برای هر عملیات تولیدی و سرمایه گذاری، محاسبات و هزینه و فایده خودش را دارد و حفظ محیط زیست و پایداری توسعه، حرف نخست را در هر معامله ای می زند.

البته صاحبان سرمایه و ساختار سرمایه داری در تمام نقاط جهان، چشمان خود را بر این واقعیت ها می بندند و تنها به سود آنی و سرمایه اندوزی اقلیتی کوچک فکر می کنند؛ اما عموما دولت ها با تبیین قوانین و نظارت های دائمی سعی در نظارت وکنترل این فعالیت ها دارند.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.