غلامرضا انصاری عنوان کرد:

رشوه حاصل نابرابری اقتصادی و توزیع ناعادلانه ثروت

رشوه حاصل نابرابری اقتصادی و توزیع ناعادلانه ثروت
غلامرضا انصاری فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو حزب اتحاد ملت می‌گوید: رشوه در شرایطی به وجود می‌آید که نابرابری اقتصادی و فقدان عدالت اجتماعى وتوزيع ناعادلانه ثروت وجود داشته باشد یعنی دخل و خرج کارگزاران در بخش‌هایی مختلف همخوانی نداشته باشد
يکشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب: ۱۲۳۱۵
Share
غلامرضا انصاری در ارتباط با ضرورت توجه به توزیع عادلانه ثروت در جامعه و نابرابری‌های اقتصادی موجود در جامعه امروز گفت: فقدان عدالت اجتماعى وتوزيع ناعادلانه ثروت یکی از علل روانی به وجود آمدن رشوه است.

او با تاکید براینکه دلیل دوم ایجاد پدیده شوم رشوه به سازمان اداری کشور برمی‌گردد گفت:  هر میزان که سلامت و صداقت و نظارت سيستمى و مردمى بر سلسله مراتب اداری کاهش پیدا کرده و ناسالمی رایج شده و برخورد قاطع و قانونی با پدیده رشوه‌پذیر صورت نگیرد امکان تسری رشوه در سطوح پایین‌تر بسیار بیشتر خواهد بود. مثال تاریخی در این خصوص: وقتی از مرحوم امیرکبیر پرسیدند که چه شد در کشوری که از شاه گرفته تا پایین‌ترین سطوح رشوه به صورت علنی وجود داشت شما در مدت کوتاه توانستید با این پدیده شوم برخورد کنید؟ پاسخ داد:خودم رشوه نگرفتم، معاونی که منصوب کردم پاک‌دست بود و سعی کردم روی کار او نظارت داشته باشم. در نتیجه سلسله مراتب به همین ترتیب تا پایین ادامه پیدا کرده است.

انصاری افزود: دلیل سوم وجود پدیده رشوه، نبود توسعه به مفهوم واقعی کلمه است و منظورمان از توسعه، توسعه اجتماعی، فرهنگی اقتصادی و سیاسی است. وقتی جامعه‌ای دچار کم توجهی به توسعه می‌شود خود به خود به صورت جدی شاهد گریز از قانون خواهیم بود. کشور ترکیه 4 دهه قبل سرشار از تبعيض و نابرابری بوده. اما امروز شاهدیم که ترکیه رشد همه جانبه را تجربه کرده و فساد در آن به حداقل رسیده است. اگر نگاهها معطوف به توسعه بوده و توسعه تمام عیار و علمی داشته باشیم بی‌شک پدیده شوم رشوه کاهش پیدا می‌کند.

این عضو اتحاد ملت گفت: سومین نکته در خصوص رشوه توجه به اخلاق است. وقتی اخلاق دچار چالش می‌شود و دروغ و ریا و حرکات ضدارزش مستولی می‌شود با پدیده فساد و رشوه روبرو می‌شویم. برای مثال شاهدیم که درمقوله حجاب، برخوردهای ناصوابى با زنان می‌شود. در حالیکه تاریخ نشان می‌دهد در صدر اسلام هیچ گاه پیغمیر در مورد حجاب اینگونه اظهار نکردند و فقط در روایت آمده زنان پیامبر برای اینکه با بقیه متفاوت باشند باید پوشش مناسب داشته باشند.

با این رذيله دروغ حساسيتمان ازبين رفته، در نتیجه به مرحله‌ای رسیده‌ایم که بدون دروغ، کاری پیش نمی‌رود. جامعه‌ای که اخلاق را زیر پا گذاشت سلامت اجتماعى واقتصادی را زیر پا می‌گذارد.

انصاری با بیان اینکه نکته بعدی بحث نابرابری اقتصادی است گفت: وقتی نظارت روی نحوه توزيع درآمد در برنامه‌های تقنینی و اجرایی وجود ندارد به نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی منجر می‌شود و همین امر موجب ایجاد پدیده رفاه زدگی و مصرف گرایی درطبقات خاص می‌شود. با بالا گرفتن مصرف‌گرایی، وقتی خرج بیشتر از دخل فرد می‌شود ناچار است به هر طریقی شده مشکلاتش را حل کند.

او افزود: از سوی دیگر وقتی می‌بینیم فردی با واسطه‌گری و دلالی بدون هیچ گونه تحصیلاتی یک شنبه ره صد ساله را طی می‌کند و فرد متخصصی که سال‌ها زحمت کشیده و کار کرده هنوز از نظر مالی دچار مشکل است، این سیستم خود به خود افراد را به سمت رشوه می‌برد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: شعار اصلی قانون اساسی ما جمهوریت است اما این جمهوریت برای خود الزاماتی دارد و اگر همه الزامات آن رعایت نشود تعادل به هم خواهد خورد. ما نظام مردم‌سالاری را بر اساس قانون اساسی پذیرفته‌ایم و آن را جزو افتخارات قانون اساسی می‌دانیم اما ابزارهای این جمهوریت که نهادهای مدنی و احزاب باهویت هستند را هنوز محقق نکرده‌ایم. نظارت عام و مردمی است که می‌تواند جلوی فساد را بگیرد و به هر میزان که آن را افزایش دهیم می‌توانیم آن را کاهش دهیم.

 او با اشاره به اینکه اگر در کشوری مطبوعات آزاد وجود داشته باشد گفت: مطبوعات و رسانه از هر سازمان اطلاعاتی دیگری بهتر می‌تواند عمل کند و عیب‌ها و نقص‌ها را ببیند و افشاء كند. در هر صورت نفوذ فساد در سطوح اداری تا حدودی طبیعی است و یک فرد حقوق بگیر بالاخره ممکن است مرتکب خطایی شود و فساد در سطوح نظارتی و اطلاعاتی هم احتمال رخنه دارد.

او گفت: بنابراین بهتر است نظارت مردمى را بالا ببریم، از سوی دیگر باید امنیت نظارت را افزایش دهیم، برای مثال وقتی در ایرانشهر آن اتفاق (در خصوص تجاوز به دختران) رخ داد و یک چهره شناخته شده این آسیب را علنی کرد. اما وقتی با افشاکننده اعلام برخورد می‌شود چه انتظاری دارید؟
این یک بیماری در عرصه نظارت است.

او با تاکید براینکه سازمان‌های نظارتی فراوانی در کشور وجود دارند و سلسله مراتب نظارت اداری بسیار زیاد است گفت: اما متاسفانه تعداد این سازمان‌ها آنقدر زیاد است که خود تبدیل به ضد خود شده‌اند. من مخالف نظارت سازمانی نیستم بلکه می‌گویم نظارت سازمانی در کنار نظارت مردمی می‌تواند کارساز باشد.

به همین دلیل ما نیازمند حضور احزاب قدرتمند و بانفوذاجتماعى هستیم، با اخلاقی شدن جامعه هر حرکت غیراخلاقی منع می‌شود و دیگر مثل نقل و نبات دروغ نمی‌گویند، حركت اصلاحى ازفرد شروع و به اجتماع گسترش مى يابد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.