رحمت الله حافظی عنوان کرد:

2200 پرونده باغ را به قوه قضائیه فرستادیم اما نتیجه‌ای نداشت/باغ‌های تخریب شده بنیاد مستضعفان مصادره گردد

2200 پرونده باغ را به قوه قضائیه فرستادیم اما نتیجه‌ای نداشت/باغ‌های تخریب شده بنیاد مستضعفان مصادره گردد
عضو سابق شورای شهر تهران گفت: شورای شهر دوره گذشته ما 2200 پرونده از باغ هایی که تخریب شده بود را برای قوه قضائیه فرستادیم اما حتی در یک مورد هم اقدامی صورت نگرفت.
چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۴۷
کد مطلب: ۱۲۴۴۸
Share
اسکان نيوز-پریسا هاشمی: رحمت الله حافظی با بیان این که بعضی از فضاهای شهری متعلق به همه مردم هستند، اظهار کرد: باید فضاهای شهری برای مردم حفظ شود. یکی از این فضاها باغات یا همان ریه های شهر هستند. زمانی عده ای در مورد ضرورت حفظ باغات صحبت می کردند اما اکنون حالا همه ضرورت آن را حس می کنند و متاسفانه شهر در حال خفه شدن است.

به گفته وی، درست است که عمده باغات دارای مالک خصوصی هستند اما نباید منافع عمومی را نادیده گرفت و نباید به واسطه مالکیت خصوصی، به منافع عمومی ضربه بزنیم. از سوی دیگر باید از مالک خصوصی هم حمایت شود و تمهیداتی فراهم شود که مالک تمایل به حفظ باغ نشان دهد. وقتی مسیر آب باغ قطع، چاه آن پلمب و آب شهری قطع شود، طبعا مالک چاره ای ندارد جز این که شاهد خشک شدن باغش باشد.

طبق قانون، در صورت اظهار ناتوانی مالک شهرداری موظف است که در آبیاری باغ به او یاری رساند. حتی اگر مالک مانع حضور شهرداری شد، شهرداری می تواند با استفاده از ابزار قانونی وارد باغ شود و باغ را با هزینه خود آبیاری و هزینه را با احتساب 15درصد آن را از مالک مطالبه کند. متاسفانه مصوبه برج باغ که طی 10سال گذشته بر شهر تهران حاکمیت داشت، چیزی بالغ بر 400هکتار از باغات را از بین برده است.

آقایانی که این طرح را حمایت، تصویب و اجرا کردند مدعی بودند اگر این مصوبه نبود، مالکان باغ ها را خشک می کردند و ما همین باغ های فعلی را هم نداشتیم. در پاسخ به این آقایان باید بگوییم که قانون تعریفی دقیق دارد و به صراحت اعلام می کند حتی اگر مالک باغ را خشک کند، زمین باغ محسوب می شود و مالک نمی تواند در آن ساخت و ساز کند. مالک وقتی بداند که بعد از خشک کردن باغ، اجازه تغییر کاربری ندارد و زمین باغ محسوب می شود قطعا اقدام به خشک کردن باغ نمی کند.

عضو سابق شورای شهر تهران برای حفظ باغات باقی مانده پیشنهاد کرد: تسهیلاتی فراهم شود و به مالک بخش خصوصی اجازه داده شود تا بدون آسیب به ماهیت باغ، از ظرفیتی که در اختیار دارد، بهره برداری اقتصادی کند. مالکین باید درهای باغ را باز کنند و به مانند باغ های حاشیه چالوس و دیگر تفرجگاه ها، با استفاده از چوب آلاچیق بسازد. اگر باغ ها محل درآمدی برای مالک باشد، قطعا انگیزه برای حفظ باغ به وجود می آید.

وی با بیان این که اگر حفظ باغات به یک مطالبه عمومی تبدیل شود، کسی نمی تواند باغ را تخریب کند، افزود: بحث مهم دیگر ساخت و ساز بر روی گسل است. طبق قانون ساخت و ساز روی گسل ها مجاز نیست و ساخت و ساز در حریم گسل ها هم در شرایط خاص امکان پذیر است. باید این شرایط خاص در مورد باغات نیز حاکم شود.

متاسفانه بدون هیچ ضوابطی ساخت و سازهای عظیمی روی گسل انجام شده و دهها هزار نفر از مردم تهران روی گسل زندگی می کنند. از سوی دیگر نه تنها در حریم گسل ها شرایط ویژه در ساخت و سازها لحاظ نشد، بلکه روی گسل نیز ساخت و ساز انجام شد. اگر زمین لرزه ای در تهران رخ دهد دهها هزار نفر در تهران آسیب می بینند. 

اما چه کسی پاسخگوی این اتفاقات است؟ اینجاست که دادستان به عنوان مدعی العموم باید وارد شده و بررسی کند که چه کسانی اجازه ساخت و ساز روی گسل را صادر کرده اند؟ آقای دادستان وارد شود و ببیند چه کسی اجازه ساخت و سازهای معمولی روی حریم گسل را صادر کرده است؟ یکی از وظایف دادستان صیانت از منافع عموم جامعه است. آقای دادستان خواهش ما این است که به موضوع گسل ها ورود پیدا کرده و مشخص کنید چه کسانی اجازه این ساخت و ساز داده اند و چه کسانی پایان نامه این ساختمان ها را صادر کرده اند؟ تعلل در این مورد جای سوال دارد. همه نشسته ایم و اگر اتفاقی رخ دهد فقط تاسف می خوریم.

رئیس سابق کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به این که باید از ظرفیت های موجود قانونی استفاده کرد، تاکید کرد: طبق قانون ساخت و ساز در نقاطی ممنوع است.

در20سال گذشته این قانون زیرپا گذاشته شده و تمام مدیریت شهری در 20سال گذشته مقصر شناخته می شوند. باید قانون اجرا شود. دستور العمل ماده14 با روح قانون همخوان نیست. قانون در این موارد سفت و سخت است و اعلام کرده که اگر باغی تخریب شد، باغ به نفع شهرداری مصادره می شود. اما دستورالعمل ماده14 اصلا به این موضوع توجه نکرده و صرفا به چگونگی ساخت و ساز پرداخته و چشم خود را بر فرایند مصادره بسته است. انتظار داریم که این دستورالعمل بازنگری شود.

30سال پیش قانون به صراحت اعلام کرده که باغات تهران و درختان تهران باید شناسنامه دار شوند و به شهرداری یک سال مهلت داده که در این راستا اقدام کند. در شورای شهر تهران دوره قبل از سازمان بوستان ها این وظیفه را مطالبه کردیم اما طی 3سال بخشی از کار انجام شد. این در حالی است که شناسنامه درختان باید هر 5سال یکبار به روز شود. شناسنامه درختان باید از یک شورای شهر به شورای شهر بعدی تحویل شود.

حافظی با اشاره به این که پس از سه سال فعالیت کارشناسان پیش نویس لغو مصوبه برج باغ در شورای شهر تهیه شد، تاکید کرد: این پیش نویس چگونی ساخت و ساز در باغات را تعریف کرده بود اما متاسفانه هیئت رئیسه سابق شورای شهر اجازه طرح آن در صحن شورای شهر را صادر نکرد.

امیدواریم در شورای شهر جدید این پیش نویس مورد توجه قرار گیرد و با تصویب قانون جایگزین، بخشی از خسارت مصوبه برج باغ جبران شود.

عضو سابق شورای شهر تهران، افزود: قانون مشخص است و صراحتا اعلام کرده که می توان باغی که با قصد تفکیک و ساختمان سازی تخریب می شود، را مصادره کرده و به شهرداری تحویل داد تا برای مردم مورد استفاده قرار گیرد. این زمین ها می تواند، زمین های بنیاد مستضعفان باشد. طی شورای شهر دوره گذشته ما 2200پرونده از باغ هایی که تخریب شده بود را برای قوه قضائیه فرستادیم اما حتی در یک مورد هم اقدامی صورت نگرفت.

اگر برای گام اول با دانه درشت ها و نهادهای دولتی و حکومتی برخورد و زمین هایشان مصادره شده و در اختیار شهرداری قرار می گرفت، قطعا صاحبان بخش خصوصی باغات متوجه می شدند که موضوع جدی است و از تخریب باغ خود جلوگیری می کردند. در موضوع باغات بیشترین چالش با بخش عمومی، دولتی و حاکمیتی و برخی نهادهاست که باغ ها را در اختیار دارند. امیدواریم شورای شهر پنجم با استفاده از ظرفیت های قانونی اجازه تخریب باغ ها را ندهد.

وی در مورد مشکلات قانونی تاکید کرد: ما خلائی از منظر قانون نداریم و اسناد بالادستی موجود کفایت می کند. مشکل ما سوءمدیریت و نگاه سودجویانه به شهر است. مدیریت شهری برای جذب منابع بیشتر موضوع صیانت از باغات را مورد غفلت قرار داده است. اگر به قوانین موجود توجه شده بود شاهد از دست دادن 400هکتار از باغات تهران نبودیم.

حافظی با بیان این که طبق قانون بنیاد مستضعفان موظف به نگهداری و حفظ باغات است، گفت: اگر جایی اعلام عدم توانایی کند، شهرداری موظف به همکاری است. با این حال بعید می دانم که بنیاد مستضعفان برای نگهداری باغات خود مشکلی داشته باشد. فقط طی سال های گذشته تعلل داشتند و در حال حاضر انتظار می رود که نسبت به جبران خسارت های وارده اقدام کند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰