در گفت وگوی اسکان نیوز با کارشناس ارشد محیط زیست درباره گاومیش های سوخته شده در خوزستان

وضعیت گاومیش‌های هورالعظیم نمایی دلخراش از محيط زيست سرزمین است

وضعیت گاومیش‌های هورالعظیم نمایی دلخراش از محيط زيست سرزمین است
در هفته گذشته تصاویری دلخراش از گاومیش های خوزستان در رسانه ها منتشر شد؛ تصاویری که نشان می داد پوست بدن این گاومیش ها مخصوصا در بخش های بالای بدن، در اثر گرمای هوا آسیب دیده و در بخش هایی کنده شده است.
جمعه ۲۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: ۱۲۴۶۴
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: روایت های متفاوت از این تصاویر در فضای مجازی و رسانه ها مطرح شد؛ عده ای آنرا حاصل هوای گرم و برخی آن صدمات را در اثر آتش سوزی تالاب "هورالعظیم" عنوان کردند. اگر چه اصل این رویداد هنوز هم به طور کامل مشخص نیست؛ اما کارشناسان محیط زیست می گویند که این حادثه هر چه که باشد خبر از یک واقعیت می دهد و آن اینکه "حال مردم و طبیعت منطقه خوب نیست"! واقعیتی که باید هر چه زودتر برای آن فکری شود.
 
محسن تیزهوش کارشناس ارشد محیط زیست در پاسخ به پرسش اسکان نيوز که "حادثه گاومیش های هورالعظیم بیانگر چیست" گفت:« آنچه بر این گاومیش ها رفته نمایی دلخراش از شرایطِ حاکم بر محيط زيست طبیعی و انسانی این سرزمین است! در سال های اخیر، بسیاری از جوامع محلی به دلیل از بین رفتن شرایط زیستگاهی و کم رمق شدن تنوع زیستی و تشدیدِ بحران آب و در پی آن خشکسالی شدید، به سمت شهرها کوچ کرده اند که حاصلِ این رخداد از بین رفتن فرهنگِ زیبا و یکدستِ روستایی و بومی است.»

او با توجه به حادثه پیش آمده و خشکسالی ها، اوضاع تنوع زیستی منطقه را اینگونه توصیف کرد:« در دو دهه ی اخیر و با گسترش سدسازی و بهره کشی های بی شمار از رودخانه های بالادست و همچنین اجرای برنامه های ضدِ محیط زیست و توسعه پایدار و البته بی توجهی به امرِ حفاظت از تنوع زیستی از یک سو شاهد از بین رفتن پوشش گیاهی که بسترِ مناسبی برای ادامه حیاتند هستیم و از سوی دیگر غنای زیستی خود را در بخش جانوری نیز در ابعادِ وسیع از دست داده ایم. در همین راستا بروز خشکسالی و نیز چنین رخدادهایی همچون آتش سوزی در تالاب هورالعظیم سببِ تنش های گوناگون در کوتاه مدت و بلندمدت شده که در نهایت با کاهش کارایی سرزمینی به دلیل از بین رفتن تنوع زیستی، این امنیت غذایی و اقتصادی منطقه است که دچار آسیب های شدید شده و دامنه آن، در کلِ ساختار جامعه منتشر و عاملی برای بروز حوادثِ تلخ بعدی می شود.»

نیاز به درمان سریع

 تیزهوش درباره اینکه گاومیش هایی که پوست شان سوخته، زنده می مانند یا نه و این رویداد چه نقشی در چرخه حیات منطقه دارد گفت:« در حقیقت گاومیش ها عصای دست های رنج کشیده جوامع محلی هستند و در کارهای مختلف به یاری اقتصاد بومی آمده و نقش بسیار مهمی در ثباتِ خانواده های ساکن در مناطقِ گرمسیری و نیمه گرمسیری داشته و این موضوع را می توانیم در استان خوزستان و مردمی که در کنار تالاب "هورالعظیم" زندگی می کنند، مشاهده کنیم.

در اتفاق اخیر که بخش زیادی از هورالعظیم در خاکِ کشور عراق دچار آتش سوزی شد، تعداد نامشخصی از گاومیش های ساکن در بخشِ ایرانی این تالاب دچارِ سوختگی بسیار شدید شده و با اینکه ضخامتِ پوستِ این زیستمند بسیار بالاست اما اگر از طریقِ دامپزشک های منطقه مورد بررسی و دوره ی درمان آنها آغاز نشود، می تواند به مرگ این موجودات ختم شود که در این صورت اولین آسیب را مردمی می بینند که اقتصادشان به حضورِ گاومیش ها وابسته است و سپس در دراز مدت می تواند سبب تنش های اجتماعی شود.»

این کارشناس ارشد محیط زیست در پاسخ به این پرسش خبرنگار اسکان که "آیا تاکنون چنین حادثه ای در مناطق گرم دنیا و ایران گزارش شده؟" گفت:« شوربختانه در بسیاری از آتش سوزی های وسیع و یا حتی کوچک که در محیط زیست زمین رخ داده شاهد از بین رفتن زیستمندان بی شماری بوده ایم که هر یک از آنها در چرخه سبز حیات نقش داشته اند؛ در حقیقت آتش سوزی های عمدی و یا غیرعمدی در بسیاری از نقاط کره زمین رخ داده؛ اما در بخش های خشک و نیمه خشک، به دلیل حساسیت بیشتر به جهتِ غنای تنوع، آسیب های عمیق تری از خود به جای گذاشته است.

اما به صورت کلی و به عنوان مثال در آتش سوزی های سال های اخیر در کشورهایی همچون آمریکا، کانادا و روسیه، حیات وحش بسیاری از بین رفته اند و البته موجوداتِ فراوانی نیز به دستِ آتش نشان ها نجات یافته اند. از سوی دیگر و در آتش سوزی هایی که  در جنگل های زاگرس رخ داده باز هم شاهد مرگِ موجودات فراوانی بوده ایم که زنده زنده در آتش سوخته اند. به عنوان مثال در جنگل های مناطق غرب کشور شاهدِ از بین رفتن سنجاب های فراوانی بودیم که نقش بسیار مهمی در ادامه حیات درختی همچون بلوط داشته که حافظ آب و خاک سرزمین است؛ از همین رو و با از دست رفتن بلوط و سنجاب، این کارایی بکر سرزمینی است که کم جان شده و محیط زیست انسانی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.»

تیزهوش درباره روایت های مختلف و گاه متفاوت از حادثه سوختن گاومیش ها گفت:« برخی گفته اند واقعه سوختن گاومیش ها در اثر آتش سوزی بوده و بعضی گفته اند آفتاب سوختگی و گرما باعث آسیب  شده است. بر اساس نظرِ جوامع محلی این گاومیش ها بر اثر شدت آتش سوزی در تالاب هورالعظیم دچار چنین شرایطی شده اند و بهتر است به نظر مردم اعتماد کرده و با تمام توان حامی آنها باشیم؛ زیرا حفاظت از جوامع محلی باید یکی از اولویت های اصلی در بخش محیط زیست طبیعی باشد که متاسفانه در سال های اخیر از آن غفلت شده و امروز، این مردم با اندک توان مالی خود در میان انبوهی از چالش های اقلیمی رها شده اند.

به عنوان مثال، هر سال رودخانه های محلی خشک و خشک تر می شوند و این موجودات و مردم ساکن در این منطقه تنها در کنار آب می توانند به زندگی خود ادامه دهند؛ آنچه که بیش از هر چیزی و هر فرضیه ای به جهت آنچه که برای این گاومیش ها رخ داده مهم تر است، پس دادن حق آبه این مناطق محروم و توجه بیشتر به انهاست. از سوی دیگر رسیدگی به شرایطِ حادِ گاومیش های این منطقه از طریق زیر مجموعه های سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی کشور بسیار مهم و ضروری است.»
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.