باغات تهران بستر ایجاد طرح های شهری شدند

طرح تفصیلی و طرح جامع باعث نابودی تهران شد

عکاس:سعید گنجی
عکاس:سعید گنجی
صادق کاشانی حقوقدان و فعال حوزه شهری درباره صیانت از باغ ها گفت: باید نام طرح تفصیلی و طرح جامع شهری تهران را به طرح های نابودی شهر تغییر دهیم. اگر راه حلی برای از بین بردن شهر ظرف دو دهه شهر می خواستیم حتما این دو طرح می نوشت و تحویل داده می‌شد.
شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۱۲
کد مطلب: ۱۲۵۰۸
Share
به گزارش اسکان نيوز، صادق کاشانی، حقوقدان درباره شرایط حقوقی باغ های تهران اظهار کرد: واقعیت این است که وضعیت باغ های تهران خیلی خوب نیست ولی در عین حال باید امیدوار بود و تلاش کرد.

وی با اشاره به این که برخی از اعضای شورای شهر سابق که در مورد برج باغ ها موضع گیری کردند در اقلیت بودند، تاکید کرد: در پنجمین دوره شورای شهر ابطال برج باغ ها به تصویب رسید.

کاشانی در تشریح وضعیت حقوقی برج باغ های تهران گفت: سه قانون وجود دارد که همه چیز مبتنی بر این سه قانون است.

اولین قانون را شورای عالی شهرسازی در سال 1351 تصویب کرد که قانون مادر است. این قانون نحوه استفاده از اراضی شهری، تراکم ها، واگذاری ها و... را مشخص کرده است. اگر این قانون دوباره تصویب شود، شاید شورای نگهبان نپذیرد که چنین شورایی در کنار هیئت وزیران تشکیل شود.

قانون حفظ فضای سبز نیز در 1358 به تصویب رسید. این قانون با موضوع حفظ درخت و باغ بوده و موضوع ساخت و ساز را در برنگرفته است. طبق این قانون باید درختان در محدوده شهر یا محدوده هایی که شورای شهر تهران باغ تشخیص داده حفظ شوند و اگر درختی قطع شود، مجازات در پی دارد.

وی با اشاره به ماده14 قانون زمین شهری مصوب سال 66 تاکید کرد: در این ماده تکلیف شده که وزیر شهرسازی برای اراضی مشجر داخل شهر دستورالعمل مشخص کند. از سوی دیگر سال 62 شورای عالی شهرسازی مصوبه ای در مورد باغات کل کشور دارد که طبق این مصوبه باغات زیر 2000متر نباید تفکیک شوند و در این باغات سطح اشغال از 10درصد و تراکم از 20درصد بیشتر نشود.

در کنار این دستورالعمل ماده14 قانون زمین شهری در سال74 و وزارت آقای آخوندی تدوین شد. این دستورالعمل نیز مصوبه شورای عالی شهرسازی (تراکم 20درصد، سطح اشغال10 درصد) را تکرار کرد. مفهوم عامیانه این است که در باغات یک خانه ویلایی ساخته شود.

کاشانی با بیان این که بریدن یک درخت در کشورهای دوستدار محیط زیست، با مجازات روبروست، تاکید کرد: در حال حاضر باید بر ماده14 قانون زمین شهری تاکید کرد که در باغ یک ویلای دو طبقه داشته باشیم. در لواسان دو طبقه بیشتر به باغ نمی دهند و هیچ کس هم ناراحت نیست و ساخت و سازها بر این مبنا پیش می رود.

این حقوقدان با اشاره به این که در کل این کشور این دستور العمل قابل اجراست، تاکید کرد: در سایت شهرداری تبریز نوشته شده در شهر فضای سبز عمومی (پارک ها) و یک باغ مسکونی و تفریحی داریم. باغ مسکونی همان 2000متر با قانون 10درصد سطح اشغال و 20درصد تراکم است. در این سایت به باغ تفریحی نیز اشاره کرده که همان باغات روستای که به شهر ملحق شده مانند کن، ازگل و... است.

کاشانی گفت: این نظام موجود در مجموع موفق بود و با استفاده از آن باغات زیادی را در شهر تهران تا اوایل دهه80 حفظ کرده بودیم. اما متاسفانه با شروع ایجاد طرح های شهری به جای ایجاد اراضی ذخیره، باغات بستر طرح های شهری شدند.

باغات نقش اراضی ذخیره را در تهران بازی کردند. به عنوان مثال تمام ایستگاه های خط یک متروی تهران در باغات ساخته شد و در جایی روبه روی بولینگ عبدو مابقی باغ به مرکز خرید تبدیل شد. باغ پسیان نیز جای خود را به ساختمان تجاری داد. مال هایی مثل ارگ تجاری، پالادیوم نیز در گذشته باغ بودند.

وی با بیان این که در گذشته باغات حفظ شده بود، افزود: شاید آن زمان می گفتیم در نگهداری باغات کاهلی شده اما باغات حفظ می شدند.

این حقوقدان به این سوال که انحراف از کجا ایجاد شد؟ پاسخ داد: در دهه 70 تراکم فروشی و برجسازی در تهران شروع شد. اما فروش تراکم به صورت سازمان یافته در مورد باغات صدق نمی کرد. درست است که در آن دهه برجی در یکی از باغ های خیابان الهیه ساخته شد، اما این رانتی در اختیار برخی بود و به صورت موردی باغ ها به برج تبدیل می شدند. اما در دهه 80 مصوبه برج باغ را مطرح کردند که همه باغات را تهدید کرد و اجازه ساخت برج در همه باغ ها صادر شد.

کاشانی با بیان این که مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مسئولیت فنی طرح جامع تهران را به عهده گرفته است، تاکید کرد: پیوست 3 این طرح وضعیت برج باغ از بلاتکلیفی به حالت تثبیت درآمده و جایگاه حقوقی پیدا کرد. این طرح در سال 86 مصوب شد و در سال 93 شورای عالی شهرسازی یک مصوبه برای اصلاح آن داد که هنوز اتفاق نیفتاده است. به همین دلیل وضعیت حقوقی برج باغ هنوز پابرجاست. برای از بین بردن جایگاه برج باغ ها باید پیوست 3 طرح جامع شهر تهران اصلاح شود و ماده14 قانون زمین شهری در پایتخت حاکم شود.

وی با اظهار تاسف تاکید کرد: در حال حاضر طرح جامع شهر تهران بارگذاری های سنگینی (M111 و  M113) وجود دارد که در طرح تفصیلی این بارگذاری های سنگین روی محدوده های باغ قرار دارد. بارگذاری دوطرف خیابان ولیعصر و خیابان اندرزگو M111، شریعتی M113 و باغ چهارراه فرمانیه M111 است. در حقیقت برای باغ چهارراه فرمانیه شهرداری باید مجوز 9طبقه تجاری – اداری صادر کند.

کاشانی تاکید کرد: بارگذاری های طرح تفصیلی و طرح جامع باعث افزایش قیمت برخی محدوده ها شده است. باید نام دو طرح تفصیلی و جامع شهری را به طرح های نابودی تهران تغییر دهیم. اگر راه حلی برای از بین بردن شهر ظرف دو دهه شهر می خواستیم حتما این دو طرح نوشته و تحویل داده می شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.