فعالان محیط زیست از تخریب مراتع و قطع درختان در منطقه خبر دادند

جاده سازی در قلب "منطقه حفاظت شده اشترانکوه" و "دریاچه گهر"

جاده سازی در قلب "منطقه حفاظت شده اشترانکوه" و "دریاچه گهر"
یک جاده؛ آنهم در قلب یک منطقه حفاظت شده! باورکردنی نیست اما مثل خیلی از جاده ها و ویلاها و معدن کاوی های دیگری که این روزها در جنگل ومرتع وکوه یا مناطق حفاظتی ایران می بینیم و می شنویم حقیقت دارد. بر اساس تمام قوانین داخلی و جهانی، هر گونه دخل وتصرف در "مناطق تحت حفاظت" بدون مجوز محیط زیست ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد. اما در ایران دولتی ها در قالب بخش خصوصی و به نام توسعه، همچنان قانون را می شکنند؛ درختان را قطع می کنند؛ مسیر رودخانه ها را تغییر می دهند؛ آبشارها و دریاچه ها را خشک و آلوده می کنند و مراتع را تخریب می کنند.
يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۶
کد مطلب: ۱۲۹۷۱
Share
 اسکان نيوز-الهه موسوی: جاده سازی غیر قانونی این بار در نزدیکی "چشمه صلوات" در منطقه حفاظت شده اشترانکوه و در سکوت کامل متولیان محیط زیست استان لرستان در حال اجرا است؛ این درحالی است که کنشگران محیط زیست و اهالی سازمان های مردم نهاد، بارها درباره آن اعتراض کرده و هشدار داده اند.

مسوولان محیط زیست استان لرستان می گویند که جاده سازی شخصی است و آنرا متوقف کرده اند؛ اما کنشگران محیط زیست استان می گویند که جاده سازی همچنان ادامه دارد.
 
جاده سازی در چشمه صلوات

منطقه "چشمه صلوات" در مسیر جاده ای منتهی به "چشمه خرم" قرار دارد و در واقع آغاز جاده پیاده رو به "دریاچه گهر" است؛ دریاچه ای که عنوان یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی جهان را به خود اختصاص داده و با استفاده از اصول علمی و قوانین محیط زیست، می تواند به یکی از مراکز "اکوتوریسم" تبدیل شود حالا با ساخت جاده ای که همراه با قطع درختان، تخریب خاک و مراتع و دست اندازی به منابع ملی است کلید خورده است.

این منطقه در حالی مورد تخریب قرار گرفته است که جزو مناطق 4 گانه سازمان حفاظت محیط زیست بوده و بر اساس قوانین داخلی و جهانی، حتی نمی توان یک شاخه از درختان آنرا قطع کرده و در اکوسیستم آن، دست درازی و دخالت کرد. با این همه اکنون با اجرای پروژه تعریض و جاده سازی، در دست تخریب و دست اندازی به اراضی ملی، قطع درختان و نابودی مراتع قرار گرفته است.


حالا این منطقه با ساختن یک جاده در خطر قرار گرفته است. آگاهان می گویند این جاده سازی و تخریب منطقه با هدف تصاحب اراضی و دست اندازی و تملک شخصی صورت گرفته است و همچنین استخراج شن و ماسه از رودخانه پایین دست. در واقع اشخاص محلی و بخش خصوصی در صدد هستند تا برای خود منطقه ای را ویلاسازی کرده و به نام توسعه گردشگری تصاحب کنند.
 
احسان پارسا فعال محیط زیست لرستان در اینباره به اسکان نيوز گفت:« جاده مذکور، در منطقه به اصطلاح حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد. بخش خصوصی مجری آن است و هیچ نوع مجوزی هم برای ساخت آن صادر نشده است.»

او در ادامه با اشاره از انفعال متولیان محیط زیست استان لرستان درباره این جاده سازی در مناطق چهارگانه سازمان محیط زیست گفت:« درباره تخلفات این طرح به مدیران محیط زیست و منابع طبیعی استان لرستان تذکر داده ایم؛ اما حضرات، هشدارهای پیاپی بنده و دیگر فعالان را نادیده گرفته و خود را به خواب زده اند.»

پارسا افزود:« این درحالی است که مطابق قوانین محیط زیست، در مناطق حفاظت شده حق هیچ نوع واگذاری، اعطای مجوز اعم از برداشت املاح و ذخایر، جاده کشی و ....وجود ندارد.»

این فعال محیط زیست با تاکید بر اینکه تاکنون مسوولان هیچ اقدامی در برابر این جاده سازی و تعریض نکرده اند گفت:« مسوولان محیط زیست و منابع طبیعی استان، در برابر پرسش ها و اعتراض های کنشگران محیط زیست، از اصل این جاده سازی اظهار بی اطلاعی می کنند و ترجیح می دهند درگیر ماجرا نشوند.»
 
محیط زیست استان: کار متوقف است

اما مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان می گوید که این تخلف را متوقف کرده اند. مهرداد بیرانوند به اسکان نيوز می گویند:« شخصی که در آنجا مزرعه ای داشته و از قبل نیز برای رفت وآمد به مزرعه اش، راه ارتباطی شخصی و تراکتور رو داشته است، الان لودری برده تا راه را سر وسامان بدهد. وگرنه تیم سازماندهی شده ای نبوده و مساله کاملا شخصی بوده است. همکاران ما جلوی ایشان را گرفته اند و نگذاشتند که این کار انجام بشود.»

فتحی بیرانوند در ادامه گفت:« ما برای این منطقه که بسیار وسیع است نیروی کافی نداریم. بعد از اینکه فعالان محیط زیست این تخلف را گزارش دادند، ماموران ما به محل رفتند و آنرا متوقف کردند. گزارش تخلف تهیه شد و به قوه قضایی تحویل شد. الان کار این راه سازی متوقف شده و محیط زیست به هیچ وجه اجازه ادامه آنرا نمی دهد.»
 
فعالان: عملیات ادامه دارد

با اینکه مهرداد فتحی بیرانوند می گوید که عملیات راهسازی متوقف شده، اما فعالان محیط زیست لرستان تاکید می کنند که راه سازی در منطقه فوق همچنان ادامه دارد. آنها می گویند حتی،  در مجاور منطقه ای که در آن راه ساخته می شود نگهبانی گذاشته اند تا کسی امکان عکاسی از عملیات را نداشته باشد.

به گفته این فعالان، موضوع ساخت جاده فوق، بیشتر یک زمین خواری است تا راهسازی و این راه نه قرار است دو نقطه را به همدیگر متصل کند و نه مساله مرمت و ساماندهی راه قبلی است؛ بلکه موضوع این است که عده ای می خواهند به نام طرح های گردشگری، در منطقه بی نظیر و زیبای اشترانکوه و در جوار دریاچه گهر، ویلاسازی و تجارت کنند.

کارشناسان بر این باورند که  اجرای طرح های "گردشگری" بدون مطالعه و استاندارد، علاوه بر اینکه اکوسیستم های طبیعی منطقه را تخریب کرده و از بین می برد، نفع و سود اقتصادی برای مردم نیز ندارد؛ چرا که سود آن تنها در جیب سرمایه گذاران خواهد رفت و ویلاها را نیز کسانی تصاحب می کنند که قدرت خرید آنها را داشته باشند.

به نظر می رسد این کار به نوعی خصوصی سازی منابع ملی به نفع سرمایه داردان است نه محرومان؛ سرمایه دارانی که به راحتی در بسیاری از مناطق ایران و جهان ویلاهای سربه فلک کشیده دارند می خواهند در داخل ایران نیز هر گاه اراده کنند با استفاده از لابی های سیاسی و فشار بر سازمان محیط زیست، مناطق حفاظت شده را تصرف و در اختیار خود درآورند.
 
"منطقه حفاظت شده اشترانکوه" با وسعت ۱۰۶۶۰۷ هکتار در سال ۱۳۴۹ حفاظت شده اعلام شد. این منطقه مرتفع کوهستانی در استان لرستان واقع شده که "دریاچه گهر" را که عنوان یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی جهان را دارد در خود جای داده است.

اشترانکوه از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بسیار بالایی برخوردار است؛ ۶۰۰ گونه گیاهی و ۲۷۴ گونه جانوری در منطقه شناسایی شده‌اند که از  ۶۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده در منطقه، ۶۸ گونه آن انحصاری اشترانکوه است.

 پوشش گیاهی منطقه شامل گونه‌های بلوط ایرانی، اورس، بادام کوهی، گلابی وحشی، زالزالک، گَوَن، دُرمنه، بومادران، آویشن، سریش ایرانی، لاله واژگون، کما، کلاه میرحسن، پونه اشترانکوهی، میخک اشترانکوهی، محلب، شیرخشت لرستانی، موسیر، پیچک، فرفیون کپه‌ای، و .... را شامل می شود.

این منطقه همچنین زیستگاه گونه های منحصر به فرد حیات وحش از جمله قوچ و میش، بز پازن، خرس قهوه‌ای، پلنگ ایرانی، گربه وحشی، کفتار، روباه معمولی، گرگ، کبک، عقاب طلایی، دلیجه، بحری، شاهین، چلچله دمگاه سفید، سار صورتی، سار، خوتکا، لک‌لک سفید، جی جاق، بزمجه بیابانی، لاک‌پشت مهمیزدار، آگامی صخره‌ای فلش درشت، کور مار، افعی شاخ‌دار، سوسمار مار چشم، و ... است که در صورت جاده سازی و تخریب منطقه و نیز ورود انسان پس از آن، ناامن شده و باعث کاهش جمعیت و از بین رفتن حیات وحش می شود.

 تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالا و وجود "دریاچه گهر" و دیگر چشم‌اندازهای طبیعی، زمینه فعالیت‌های علمی، پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم کرده که بی توجهی به استانداردهای حفاظت و قوانین مناطق 4 گانه می تواند خسارت های جبران ناپذیری به منطقه وارد کرده و تخریب های جدید را برای این اکوسیستم ارزشمند در پی داشته باشد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.