فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشوردر گفت وگو با اسکان: محیط بان شهید اگر جلیقه هم داشت کشته می شد

تیر شکارچی از پاشنه آشیل جلیقه ضدگلوله گذشت

تیر شکارچی از پاشنه آشیل جلیقه ضدگلوله گذشت
یکصد وبیست و دو شهید برای حفاظت از زیست بوم هایی که امروز به خاک سیاه نشسته اند و اگر نبودند این محیط بان ها که جان خود را به کف می گیرند، معلوم نبود چه به روز همین اندک باقی مانده ثروت های طبیعی مان می آمد.
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۵۱
کد مطلب: ۱۳۰۵۴
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: دیروز یک محیط بان در کرمان با گلوله مستقیم شکارچیان شهید شد. این اتفاق تلخ در حالی افتاد که در خبرها داشتیم که محیط بانان برای ایمنی جانی، به حلیقه های ضدگلوله مجهز شده اند. به نظر می رسد جلیقه های ضد گلوله به تنهایی نمی توانند دردی از آسیب پذیر بودن محیط بان ها درمان کنند و باید چاره ای اساسی تر برای سربازان سبزپوش طبیعت اندیشیده شود.

 22 فروردین امسال بود که مسوولان محیط زیست کشور خبر دادند با توزیع 1500 جلیقه ضدگلوله میان محیط بان ها، تمام محیط بانان کشور به جلیقه های ضدگلوله مجهز شده اند و از صبح فردا هیچ محیط بانی بدون جلیقه در کشور نخواهیم داشت. این خبری امیدبخش بود و می توانست این نوید را بدهد که دیگر هیچ محیط بانی در اثر اصابت گلوله شکارچیان غیرمجاز به شهادت نمی رسد.

اما تنها پس از گذشت 4 ماه از انتشار خبر توزیع جلیقه های ضد گلوله، دیروز در کرمان، "علی خاجویی" با شلیک مستقیم شکارچیان غیرمجاز در منطقه "راور" به شهادت رسیده است.

نخستین پرسشی که از شنیدن این خبر به ذهن شنونده متبادر می شود این است که "چرا با وجود جلیقه های ضدگلوله، محیط بان کرمانی شهید شده است و آیا این جلیقه ها قدرت حفظ محیط بان ها را ندارند؟" یا اینکه "جلیقه به تعداد محیط بان ها توزیع نشده و به برخی از آنها نرسیده است؟"
سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در این باره به اسکان نيوز گفت:« اطلاعاتی که درباره محیط بان شهید کرمان داده اند اشتباه بوده و گلوله به بازوی ایشان خورده که محل پوشش جلیقه نیست. احتمالا تیر کمانه کرده و به قلب آسیب رسانده است. ما منتظر گزارش پزشکی قانونی هستیم تا ارزیابی و تحلیل دقیق تری از حادثه و علت شهادت محیط بان داشته باشیم.»

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به این پرسش اسکان نيوز که "آیا محیط بان کرمانی که دیروز شهید شده مجهز به جلیقه بوده یا خیر" گفت:« من هنوز خبر ندارم که ایشان هنگام وقوع حادثه، جلیقه بر تن داشته یا نه؛ اما ظاهرا تیر به شکل افقی به بازوی ایشان اصابت کرده و به قلب رسیده است.»

سرهنگ محبت خانی درباره اینکه برخی محیط بان ها به علت سنگین بودن جلیقه ها و گرمای هوا آنرا بر تن نمی کنند گفت:« دستور داده شده که همه محیط بان ها جلیقه ضدگلوله به تن داشته باشند؛ اما برخی به دلیل گرمای هوا و سنگینی جلیقه ها آن ها را هنگام ماموریت نمی پوشند.»
 
تعداد جلیقه های تحویلی کافی نیست

در همین حال یک منبع آگاه در سازمان حفاظت محیط زیست کشور به اسکان نيوز گفت که تعداد جلیقه های توزیع شده در تهران و دیگر استان ها، برای تمام محیط بان ها کافی نیست؛ ضمن اینکه برخی جلیقه هایی که به محیط بانی ها داده شده هنوز، مجهز به پنل های سرامیکی ضدگلوله نیستند و با یک جلیقه معمولی فرقی ندارند.»

این منبع آگاه گفت:« در اغلب استان ها تنها یک سوم جلیقه های توزیع شده دارای پنل های سرامیکی ضد گلوله هستند و سازمان محیط زیست در حال توزیع این پنل ها به استان ها به شکل مرحله ای است. بنابراین نمی توان انتظار داشت که همه محیط بان ها بتوانند از این جلیقه ها بهره برده و جان خود را حفظ کنند.»

اما فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در اینباره گفت:« جلیقه به تعدادی توزیع شده که همه محیط بان ها بتوانند با هماهنگی آنرا استفاده کنند. محیط بان ها به شکل شیفتی کار می کنند و باید هنگامی که برای استراحت به خانه می روند، جلیقه را برای فردی که به جای آنها شیفت دارد بگذارند.»
 
تحویل پنل های سرامیکی تا آخر تابستان

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور درباره تحویل پنل های سرامیکی داخل جلیقه ها به اسکان گفت:« با وزارت دفاع قرارداد داریم که پنل ها را تا آخر تابستان، تحویل محیط بان ها بدهیم. اما من تاکید می کنم که جلیقه های ضدگلوله کارآیی خود را بدون پنل نیز دارند و در برابر اسلحه "رولور" و "کلاشینکف" مشکلی ندارند. پس تا تحویل پنل ها نیز می توان از آنها استفاده کرده و خسارت را کاهش داد.»

او تاکید کرد:« مشکل اصلی ما در مناطق تحت حفاظت، جمعیت نیروی انسانی مان است. تعداد محیط بان های ما بسیار کم است و همین کمبود نیروی انسانی است که آسیب پذیری محیط بانان را افزایش داده است.»

سرهنگ محبت خانی گفت:« تنها 35 درصد از چارت سازمانی ما تامین است و بقیه خالی است. همچنین تجهیزات خودرویی ما فرسوده و نامناسب است و بسیاری از خودروها، چینی بوده که برای مناطق ما کارآیی ندارند. ما نیاز به خودروهای محکم و مناسب مانند "تویوتا" داریم که محیط بان بتواند در مناطق چهارگانه ما که کوه وکمر و صعب العبور است از آن استفاده کند. الان خودروهای شکارچیان از بهترین ماشین های جهان است ولی خوروهای محیط بان ها چینی و بسیار بی کیفیت است و به سرعت ومدام، دچار نقص فنی می شود.»

او افزود:« انباشت مشکلات محیط زیست در مدت کم اصلاح نمی شود و تنها در دست سازمان نیست؛ بلکه عنایت و توجه ویژه سه قوه را می خواهد. محیط بان ها بسیار سهت کوش و مظلوم هستند و باید مسائل و مشکلات شان را رسیدگی کرد تا امر حفاظت از محیط زیست و منابع ملی نیز به درستی انجام گیرد.»

سرهنگ محبت خانی گفت:« در حال حاضر برای هر ۱۲ هزارهکتار یک محیط بان در کشور مشغول به فعالیت است؛ در حالی که بر اساس استاندارد جهانی، به ازای هر یک هزار هکتار یک نفر محیط ‌بان لازم است. بنابر این باید برای افزایش محیط بانان باید اقدام کنیم تا نیازها برطرف شود و بتوانیم شرایط را بهبود بخشیم.»

حالا با شهادت محیط بان کرمانی در روز گذشته، شمار قربانیان حافظ طبیعت در ایران به 122 نفر رسیده است. این در حالی است که به گفته فرمانده یگان حفاظت کشور، 3هزار و ٤٠٠ محیط بان در کشور فعال هستند و از حدود ۱۷ میلیون هکتار اراضی حفاظت شده تحت مدیریت حفاظت محیط زیست حفاظت می کنند. به نظر می رسد جلیقه های ضد گلوله به تنهایی، دردی از آسیب پذیر بودن محیط بان ها درمان نکردند و باید به دنبال راهکارهای جدی تر و کارآمدتری برای تامین امنیت جانی حافظان طبیعت ایران بود. راهکارهایی که تامین بودجه و نیروی کافی و نیز حمایت های قانونی و قضایی مهم ترین ارکان آن است که باید هر چه زودتر در سیاهه فعالیت قوای سه گانه و برنامه ریزان و بودجه نویسان کشور قرار بگیرد.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.