یک دهک جامعه زیر خط فقر هستند/حجاب گردشگران یکی از معضل های فرودگاه امام خمینی است/در نیمه دوم سال با موج تورم مواجه خواهیم بود

یک دهک جامعه زیر خط فقر هستند/حجاب گردشگران یکی از معضل های فرودگاه امام خمینی است/در نیمه دوم سال با موج تورم مواجه خواهیم بود
رئیس شورای شهر تهران گفت: مسئله مهم کشور ما قطعا بحث فقر است و یک دهک جامعه ما زیر خط فقر هستند.
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۲۲
کد مطلب: ۱۳۲۴۴
Share
به گزارش اسکان نيوز، محسن هاشمی در همایش «مدیریت شهری و آسیب‌های اجتماعی» با تبریک سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا (ع)، اظهار کرد: امروز مصاف با روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی است. هرچند خانواده کوچک‌ترین نهاد مدنی است اما مهم‌ترین و موثرترین نهاد مدنی محسوب می شود و اگر خانواده دچار آسیب شود جامعه آسیب می‌بیند و بهترین ابزار مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیز خانواده است.

وی با بیان اینکه ابر چالش آسیب‌های اجتماعی یکی از بحث‌های حیاتی و بحرانی جامعه است که در بالاترین سطوح نظام دنبال می‌شود، تاکید کرد: به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده به خصوص اواخر سال ممکن است ما با بحران جدی در این حوزه مواجه شویم.

رئیس شورای شهر تهران افزود: مسئله مهم کشور ما قطعا فقر است. نقش مدیریت شهری در فقر کوتاه است و ابزاری در دست ندارد و نمی تواند اعمال موثری انجام شود. متاسفانه مدیریت شهری نمی‌تواند در سیاست‌هایی که تولید فقر می‌کنند، نقش داشته باشد. فقر درآمدی جامعه ما را آزار می‌دهد. پس از اتفاقات اخیر و کاهش ارزش ریال به مردم فشار فراوانی آمده و بخش عمده‌ای از مردم زیر خط فقر بوده و برخی نیز دچار فقر نسبی شده‌اند.

هاشمی با اشاره به فقر انسانی گفت: فقر انسانی شامل آموزشی، بهداشتی، حمل و نقل مناسب و غیره است. به عنوان مسال باید تعداد سفرها با حمل و نقل عمومی را واقعی و کم کنیم.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه پس از اتفاقات اخیر تولید فقر جدیدی در کشور شکل گرفته، خاطرنشان کرد: تورم تولید فقر را در جامعه افزایش داده است. بخشی از مردم ما زیر خط فقر قرار دارند و می توانیم بگوییم یک دهک جامعه زیر خط فقر هستند. برای تحقق عدالت باید ثروت را توزیع کنیم نه فقر را. یعنی باید طوری عمل کنیم که فقر ایجاد نشود. وقتی اشتغال ایجاد کنیم، آمار فقر خود به خود کم می شود و اکثر گذاری آن به فوریت دیده می شود. در کشورهای توسعه یافته و صنعتی با ایجاد شغل، با فقر مبارزه می کنند. با تورمی که در نیمه دوم سال مواجه داریم قدرت خرید و رفاه شهروندان کاهش خواهد یافت.

هاشمی با بیان این که یکی از بسترهای ایجاد شغل در تهران گردشگری و خدمات است و تاکید کرد: در کشورهای پیشرفته ۳۰درصد از درآمدها از محل گردشگری است. در کشوری مانند فرانسه ۸۰ تا ۹۰میلیون گردشگر جذب می شود. در آمریکای لاتین و آسیای دور مانند چین نیز از محل گردشگری، شغل های ارزان ایجاد شده است. اما با وجود اینکه ما در کشور بستری برای استفاده از ظرفیت های گردشگری داریم این اتفاق نمی افتد و سرمایه گذاری های اقتصادی ای که در این زمینه انجام شده، مجدداً بسته شده است.

پژوهش

وی با بیان اینکه شهرداری تهران در سنوات گذشته به بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی به انواع مختلف ورود پیدا کرده‌اند؛ اما هیچ مطالعه و پژوهشی در مورد میزان اثرگذاری آن انجام نشده است، افزود: از مرکز مطالعات شهرداری تهران درخواست می‌شود تا مطالعه‌ای در مورد میزان هزینه‌های صرف شده و همچنین میزان اثرگذاری برنامه‌های انجام شده در شهرداری تهران برای کاهش آسیب‌های اجتماعی انجام دهند.

قانون منع بکارگیری بازنشستگان

وی با اشاره به تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام تصریح کرد: طبیعتا دولت برای تامین بودجه خود نیز با چالش‌هایی مواجه می‌شود و نمی‌تواند منابع قابل توجه جهت جبران موج تورمی تخصیص بدهد. بنابراین مجموعه حاکمیت برای مواجهه با ابرچالش آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد، بزهکاری و ... با مشکلاتی مواجه است اما بخش زیادی از این چالش‌ها به دلیل بیکاری و فقر است و باید رویکردهای سنتی کمیته امداد و بهزیستی را به گونه دیگر طراحی کرد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در راستای افزایش اشتغال در مجلس به تصویب رسید، افزود: باید نقدینگی را به سمتی ببریم که باعث ایجاد اشتغال شود و برای حرکت نقدینگی به سمت اشتغال نیاز به ایجاد امنیت داریم تا سرمایه‌گذاری افزایش یابد. یک صحبت افراطی یا یک تصمیم غیراصولی می تواند بسیاری از سرمایه گذاریها را دچار خسران کرده و بسیاری از سرمایه گذاری ها را از بین ببرد.

وی با بیان اینکه ممکن است با سیاست‌های شتابزده، موجب ایجاد تورم یا کاهش ارزش پول و درآمد جامعه شود، گفت: امروزه فقر مانند یک سونامی از بالا بر جامعه وارد می‌شود. پس از ایجاد این سونامی از دستگاه‌هایی مانند شهرداری انتظار می رود با تخریب‌هایش مقابله کنند. این در حالیست که مدیریت شهری نیز با بحران کمبود نقدینگی مواجه است و وظیفه مستقیمی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در قانون به آن واگذار نشده است.

هاشمی با اشاره به اینکه به نظرم مهمترین ریشه آسیب‌های اجتماعی فقر است، گفت: با موج تورمی در نیمه دوم سال مواجه خواهیم بود که موجب کاهش قدرت خرید و رفاه شهروندان می‌شود.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه تهران سال‌هاست با موضوع آسیب‌های اجتماعی درگیر است، گفت: شاید شکل بیرونی آسیب‌ها در طی سال‌ها عوض شده باشد اما معضلاتی همچون حاشیه نشینی، اعتیاد و ... همواره بر سر شهر سایه انداخته‌اند و با طرح‌های ضربتی نیز قابل حل و فصل نیست. مهمترین درسی که می‌توان از تجربیات گذشته گرفت این است که آسیب‌های اجتماعی پدیده‌ای پیچیده است و با راه حل‌های ضربتی و امنیتی به راحتی از بین نمی روند.

هاشمی از مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران خواست گزارشی در خصوص میزان فعالیتهایی که تاکنون در حوزه آسیبهای اجتماعی انجام داده است را در قالب گزارشی به شورا ارائه کند تا مشخص شود تاکنون چه میزان برای کاهش آسیبهای اجتماعی هزینه شده و به چه نتایجی رسیده اند.

وی گفت: مشخص است که سیاست های گذشته موثر نبوده زیرا ما کاهش آسیبهای اجتماعی را مشاهده نمی کنیم. اما از سویی باید عوامل تولید آسیب اجتماعی را در نظر بگیریم. در این مدت منابع تولید فقر بالا بوده است.

شفافیت مالی سمن ها

رئیس شورای شهر تهران در انتقاد از عملکرد برخی NGOها و نهادهای مردم نهاد افزود: برای مثال صندوق های قرض الحسنه با انگیزه حل مشکل مردم فقیر و نیازمند شکل گرفت اما می بینیم برخی از آنها به محلی برای دادن ربا تبدیل شد و ایجاد مشکل اجتماعی کرد.

هاشمی افزود: علاوه بر مساله پولشویی این نهادها گاها از رانت هم استفاده می‌کنند. مشکل این است که نمی‌توانیم NGOهای سالم را از غیرسالم جدا کنیم. معاونت اجتماعی و فرهنگی بیش از 1600میلیارد تومان بودجه دارد و هزینه می‌کند اما اکثر این بودجه صرف اقدامات مناسبتی می‌شود و اقدامات درستی در خصوص آسیب‌های اجتماعی صورت نمی‌گیرد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه می‌توان از سمن‌ها و تشکل‌های خیریه غیر دولتی استفاده کرد، گفت: برای مبارزه با آسیب ها باید رویه را تغییر داده و مردم و سمن ها را فعال کنیم. البته از سمن‌ها و NGOهایی باید استفاده کرد که شفافیت مالی داشته باشند. نه اینکه در پس کارهایشان پولشویی کنند. یکی از مهمترین مشکلات حال حاضر ما این است که نمی‌توانیم یک خیریه درست پیدا کنیم و همچنین باید فعالیت‌های داوطلبانه و خیریه در جامعه گسترش پیدا کند.

وی با بیان اینکه بهتر است شهرداری تهران تنها وظیفه تهیه زیرساخت‌ها و نگهداری از آنها را داشته باشند و در بخش اجرا از توان نهادهای مردمی استفاده شود، گفت: واقعیت این است که بهمن آسیب‌های اجتماعی حرکت خود را از مدت‌ها قبل شروع کرده و هر روز صدا و لرزش آن واضح‌تر قابل رویت است و اگر برای مقابله با این بهمن کاری نکنیم باید منتظر خسارات سنگین و صدمات بیشتری باشیم. چرا که امروز زنگ خطر برای مسئولان و مردم به صدا درآمده و تا ابعاد این چالش غیر قابل کنترل نشده باید آن را از بین ببریم.

هاشمی با تاکید بر اینکه با اقدامات ضربتی نمی‌تواند فقر را از بین ببرد، گفت: در همین شهرداری معاونت فرهنگی و اجتماعی و سازمان فرهنگی و هنری بودجه‌های زیادی دارند اما به جای آنکه کارهای فرهنگی زیربنایی انجام شود، به سمت برگزاری مراسم مناسبتی رفتند که البته این موضوع هم خوب است اما باید فکری به حال فرهنگسازی شود و حرکت واحدی در شهرداری برای فرهنگسازی داشته باشیم.

سفرهای فرودگاه امام خمینی

وی با اشاره به این که فرودگاه امام خمینی برای 100 تا 120 سفر تجهیز شده است، تاکید کرد: بنا به هر دلیلی مسافرت های فرودگاه امام خمینی زیر 10میلیون سفر شده و با شرایط کنونی و نوسانات ارزی ممکن است این تعداد به زیر 5-4میلیون سفر نیز سقوط کرده باشد. این فرودگاه از نظر موقعیت مکانی بسیار مناسب بوده و ما می‌توانیم از طریق ترانزیت چهار الی پنج میلیارد دلار از آن درآمد کسب کنیم اما برخی سیاست‌های کلان مانع دسترسی به این درآمد شده است. در حالی که ما این درآمد بالای ارزی را از دست داده‌ایم فرودگاه بین‌المللی دوبی که حتی از نظر مکانی موقعیت فرودگاه بین‌المللی امام خمینی را ندارد، این درآمد را به خود اختصاص داده است.

رئیس شورای شهر با اشاره به اینکه حجاب بانوان گردشگر برای عبور از ترانزیت فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به معضل تبدیل شده است، گفت:‌ سال‌هاست که نظام نتوانسته این مشکل را حل کند و فرودگاه امام خمینی سرمایه گذاری در برخی ترمینال ها را از دست داده است. لازم است در ابعاد مختلف در کشور به ویژه علما، در جدا کردن سیاست‌های افراطی در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی از مسائل عقلانی فعال تر باشند.

وی با بیان اینکه فقر باعث آسیب‌های اجتماعی درآمدی می‌شود، گفت: اگر سیاست های نظام طوری بود که تولید فقر نکرد فعالیت های روبنایی می تواند اثر آسیب های اجتماعی را کاهش دهد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.