واگذاری "تالاب بین المللی گمیشان" خلاف مقررات داخلی و جهانی است

آیا ساحل خواری 400 هکتاری در گمیشان کلید می‌خورد؟

آیا ساحل خواری 400 هکتاری در گمیشان کلید می‌خورد؟
در حالی که بر اساس ماده یکم "قانون حفاظت، احیا ومدیریت تالاب های کشور"، «هرگونه بهره برداری و اقدامی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها گردد، ممنوع است»، محمدسعید صافی مشاور ومدیرکل دفتر ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور نامه ای را به تاریخ 12/2/97 و به شماره 5201/97 خطاب به امیر عبدوس مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان امضا کرده و خواسته با درخواست بخشی از اراضی تالاب بین المللی گمیشان برای ایجاد مجتمع پرورش ماهیان خاویاری مساعدت کند.
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۵۰
کد مطلب: ۱۳۲۵۳
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی: از سوی دیگر در روزهای اخیر، تالاب بین المللی گمیشان با حفر یک کانال به گونه ای از دریا جدا شده که به زودی خشک خواهد شد. آگاهان می گویند این عملیات با دستور شفاهی مسوولان محیط زیست گلستان و با هدف واگذاری 400 هکتار از اراضی تالاب –به درخواست شیلات گلستان- بعد از خشک شدن، رخ داده است. اما معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان این موضوع را تکذیب کرده و به اسکان می گوید که ابتدا باید حدوحریم تالاب گمیشان مخص شود تا بتوان تصمیم های بعدی را گرفت.

در همین حال برخی معتقدند این طرح، اگر چه به نام پرورش ماهیان خاویاری، گسترش گردشگری در بنادر و ایجاد فرصت های جدید سرمایه گذاری در منطقه انجام می گیرد، اما در اصل با هدف ساحل خواری در تنها سواحل آزاد خزر صورت گرفته و هدفی جز تصرف سواحل بکر و شخصی سازی آن ندارد؛ همان فاجعه ای که در سراسر سواحل مازندران وگیلان رخ داده و ساحل را به گونه ای خصوصی سازی کرده است که گاهی باید شهروندان عادی بدون ویلا و بی پول، ساعت ها و کیلومترها به موازات خزر حرکت کنند تا فقط برای چند دقیقه بتوانند دریا را تماشا کنند.

 
مجتمع میگوی گمیشان

درخواست برای "پرورش ماهیان خاویاری" از سوی شیلات گلستان در حالی رخ می دهد که این سازمان پیش از این، 4 هزارهکتار زمین برای راه اندازی "مجتمع پرورش میگوی گمیشان" در اختیار گرفته و برای ایجاد زیرساخت های لازم در آن، از بودجه دولتی، میلیاردها تومان صرف کرده است.

کارشناسان می گویند "طرح پرورش ماهیان خاویاری" هم مکان و هم ظرفیت لازم را برای اجرای این طرح دارد و به خوبی می تواند در بخش هایی از این مجتمع اجرا شود. از طرفی تولید ماهیان خاویاری، دارای ارزش افزوده ای چند برابر میگو است که باعث احیای گونه بومی و در معرض خطر انقراض خاویار هم می شود که در میان مردم نیز مصرف بیشتری داشته و با ذائقه ایرانی منطبق تر است؛ در حالی که میگو، هم غیربومی است و همخوانی لازم را با ذائقه ایرانی ندارد.
 
یک عملیات آسیب رسان

یک منبع آگاه در معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور که نخواست نامش فاش شود در اینباره به "اسکان نيوز" گفت:« اخیرا کانال های ارتباطی با دریا و تالاب گمیشان را مسدود کرده اند که این کار بخش جنوبی تالاب گمیشان را به طور کامل خشک کرده تا عدم ارتباط بخش جنوبی با دریای کاسپین(خزر) به وسعت 6 هزارهکتار خشک شود. هیچکس نمی داند چرا و با کدام هدف، می خواهند تالاب گمیشان را خشک کنند؟  آیا عده ای می خواهند با خشک شدن اراضی این تالاب بین المللی در لیست قرمز "کنوانسیون رامسر" قرار گرفته تا واگذاری آن تسریع و قانونی بشود؟!»

او گفت:« بر اساس "قانون حفاظت، احیا ومدیریت تالاب های کشور"که در سال 96 و با تلاش مسوولان محیط زیست دولت یازدهم به بار نشست، ما اصلأ حق واگذاری هیچ نقطه ای از تالاب های ثبت شده در "کنوانسیون رامسر" را نداریم و از /انجایی که گمیشان نیز از این دست تالاب هاست نمی توانیم هیچ نقطه ای از آن را حتی اگر خشک شده باشد واگذار کنیم.»

این کارشناس تاکید کرد:« دراین باره فقط شورایعالی محیط زیست باید نظر بدهد و بعد کنوانسیون رامسر. مسوولان محیط زیست دریایی سازمان و نیز استان گلستان نیز اینرا می دانند؛ اما نمی دانم چرا جلوی حفر کانال را نمی گیرند.»

او هشدار داد:« واگذاری اراضی تالاب، حتی اگر خشک شده باشند تهدید گونه های بومی است و خلاف تمام قوانین داخلی و جهانی است. چرا که ممکن است با چند بارندگی تالاب مجددا احیا شود و آنگاه نمی توان به نقطه نخست بازگشت.»
 
محیط زیست تکذیب کرد

در همین حال معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در گفت وگو با اسکان نيوز واگذاری اراضی تالاب گمیشان به شیلات را تکذیب کرد و تاکید کرد که ما باید به عنوان محیط زیست، به جای مخالفت با طرح های توسع ای، آنها را استانداردسازی کرده و راهکار ارائه دهیم.

عبدالوحید ریاضی فر معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در ادامه افزود:« یک درخواستی بوده است که شیلات استان داشته و آنرا پیگیری می کند. مکاتباتی هم از سوی شیلات با سازمان داشته اند. به خاطر فرایند اداری موضوع بوده که از آقای دکتر کلانتری درخواست کرده اند و ایشان به استان ارجاع کرده اند.»

او با تاکید بر اینکه هنوز وزارت نیرو، حد و حریم تالاب گمیشان را مشخص نکرده است گفت:« تا امروز هیچ مجوزی به شیلات داده نشده و صدور هر گونه مجوز، منوط به این است که حتما "آب منطقه ای" استان گلستان، حد وحریم تالاب را مشخص کند؛ زیرا ما داخل تالاب را نمی توانیم مجوز بدهیم.»

ریاضی فر تاکید کرد که متاسفانه برخی تالاب ها بدون اینکه حد وحریم آنها مشخص شود و مطالعاتی صورت بگیرد و اطلاعات دقیق آن تدوین شود در لیست کنوانسیون رامسر ثبت شده اند که تالاب گمیشان از این جمله است.»

معاون فنی محیط زیست گلستان افزود:« ما این مساله را به آب منطقه ای گلستان اعلام کرده ایم که حتما باید مشخص بشود و تا آن مقطع، ما هیچ مجوزی نخواهیم داد. باید ابتدا این حد وحریم بستر تالاب مشخص بشود تا شیلات نیز فعالیت های خودش را طبق آن، صورت بدهد.»

او در پاسخ به این پرسش اسکان نيوز که "آیا بعد از مشخص شدن حد وحریم تالاب گمیشان، چنین مجوزی را خواهید داد؟ و آیا اساسا اگر مجوزی برای 400 هکتار صادر شود چیزی از تالاب گمیشان باقی می ماند؟" گفت:« فعالیتی که شیلات به دنبال آن است قرار نیست در داخل آب تالاب انجام بگیرد؛ بلکه این ها در محیط خشکی استخر احداث می کنند و آن را در داخل استخر پرورش می دهند،
هر فعالیتی که شکل می گیرد باید طبق ضوابط اسقرار صنایع باشد و الزامات قانونی را رعایت کند،
حتی بعد از افتتاح و در زمان بهره برداری صنایع هم فعالیت های آنها مدام پایش می شود.»

او با بیان اینکه « هیچ فعالیتی از چشم ما دور نیست و صنایع باید دائما خوداظهاری نیز داشته باشند؛ ضمن اینکه هر فعالیتی تبعات و آلودگی های خودش را خواهد داشت؛ و نمی توان به بهانه این مشکلات و خروجی های نامطلوب فعالیت های صنعتی جلوی آنها را بگیریم هیچ فعالیتی شکل نخواهد گرفت» تاکید کرد که « ما الزامات تعریف می کنیم و آنها باید راهکارها و استانداردها را رعایت کنند و خودشان را با الزامات ما وفق دهند.»

با این همه ریاضی فر هیچ اشاره ای از کانالی که در هفته اخیر در حال حفر است و باعث جدایی "تالاب بین المللی گمیشان" از دریای کاسپین (خزر) شده و آنرا خشک می کند نکرد؛ کانالی که محیط زیست گلستان باید جلوی حفر آنرا بگیرد و تا امروز نگرفته است.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰