کاهش میزان ازدواج ارتباطی به افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی ندارد

ارتباط مسئولان با بدنه اجتماعی قطع است

ارتباط مسئولان با بدنه اجتماعی قطع است
ازدواج؛ امری که در جامعه در چالش بین سنتی و مدرن ایران از حالت سابق خارج شده و حالا با کاهش شدید و افزایش میزان طلاق، وارد فاز جدیدی شده است و گویی همه تغییرات جامعه به نوعی با آن گره خورده است. چه آن که یکی از نمایندگان مجلس هفته گذشته در اظهار نظری عجیب عنوان کرده: بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و مشکلات اقتصادی تبعات کاهش ازدواج است و باید ازدواج را در جامعه گسترش دهیم.
دوشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: ۱۳۵۹۶
Share
به گزارش اسکان نيوز، این ادعا در حالی صورت می گیرد که یکی از دلایل کاهش ازدواج، خود مسائل اقتصادی و معیشتی است و بسیاری از مردم پس از اتفاقات چند ماه اخیر و اقتصاد در حال فروپاشی کشور، دیگر جرات و جسارت تصمیم گیری و یا اقدام برای ازدواج را ندارند. اما تا چه حد می توان بروز ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی متعدد و روز افزون جامعه را به مقوله ازدواج مرتبط دانست.
 
 ثریا عزیز پناه فعال حقوق زنان و کودکان در گفتگو با "اسکان نيوز" در این زمینه عنوان می کند: مسئله ای که در میان وجود دارد، آنجاست که اظهارات و تصورات، سنخیتی با واقعیت موجود ندارد. در واقع عدم شناخت تغییرات جدید منجر به بیان چنین دیدگاه هایی می شود. متاسفانه مسئولان تغییرات بی شمار کف و سطح جامعه را نمی بینند. از جمله تغییراتی که در نحوه همسرگزینی و ازدواج و مسائل مربوطه ایجاد شده است. از آن سو پاسخی که نماینده مجلس کشور در خصوص آسیب ها و ناهنجاری‌های اجتماعی و معضلات اقتصادی با ارتباط دادن به مقوله ازدواج می دهد، به نوعی وصله ناجور وضعیت فعلی است که با هیچ چیز نمی چسبد که افزایش ناهنجاری ربطی به کاهش ازدواج داشته باشد .در واقع این، یک نظریه است؛ اما به جای آنکه پای آن روی زمین باشد، سر آن روی زمین است.
 
عزیزپناه تاکید می کند: شرایط معیشتی و میزان درآمدها و تغییر سبک زندگی مردم و تغییر آداب و رسوم و فرهنگهایی که ایجاد شده، یکی از دلایل کاهش ازدواج است، اما باز هم،همه چیز نیست. در واقع می توان گفت پدیده های اجتماعی چند عاملی هستند و فقط یک دلیل ستون اصلی شکل گیری بحران جامعه نمی تواند باشد که در این مسئله،فقط ازدواج نکردن مردم، عامل افزایش ناهنجاری های اجتماعی باشد. از آن سو تعداد طلاق ها روز به روز افزایش می یابد و آمار قابل توجهی هم افراد رسما جدا نشده با طلاق عاطفی کنار هم زندگی می کنند.

بر این اساس به گفته این کارشناس اجتماعی، نمی توان از ازدواج، به عنوان دوای درد آسیب های اجتماعی و ناهنجاری ها و مشکلات اقتصادی نام برد و چنین جایگاهی برای آن قائل شد.
 
او معتقد است: نسبت به عمق مسائل اجتماعی توسط این قبیل مسئولان و نظریه پردازان شناختی وجود ندارد و برنامه  ریزی را به سمتی می برند که این حوزه دردی از معضلات جامعه دوا نمی کند.چنانچه قرار باشد برحسب وظیفه چاره اندیشی منجر به واقعیت صورت بگیرد و شناخت عمیق نسبت به این حوزه داشته باشند و بتوانیم علت العلل مشکلات اجتماعی را حل کنیم باید به مهارت آموزی، آگاهی رسانی و هم زیستی درست از کودکی روی بیاوریم. اگر قرارباشد حوزه ازدواج بهبود پیدا کند، برنامه ریزی های فعلی برای افزایش آن پاسخگو نیست. از سویی دیگر آموزش ها همچون گذشته سینه
نمیتوان از ازدواج، به عنوان دوای درد آسیب‌های اجتماعی، ناهنجاری‌ها و مشکلات اقتصادی نام برد
به سینه نیست و انتقال اطلاعات از سوی صرفا مادر و مادربزرگ از بین رفته و جای خود را به منابع اطلاعاتی بسیار وسیع همچون شبکه های اجتماعی داده است. جامعه ای که در حال تغییرات اساسی است، دچار تجربه های جدیدی در این زمینه شده است.از ازدواج سفید گرفته تا با هم بودن و با هم زندگی کردن بدون هیچ قانون و سند و تعهدی. اینها تغییرات عمیقی هستند که برای همسر گزینی رخ داده است. از سویی دیگر برای کاهش نرخ بیکاری باید فکری کرد تا میزان ازدواج افزایش یابد.
 
 این فعال حقوق زنان تصریح می کند:هیچ کس صلاح نمی بیند تا زمانی که شغل و درآمد مستقل و امنیت شغلی و توان مالی برای اجاره یک خانه کوچک را نداشته باشد، ازدواج کند.در واقع تا زمانی که کسی از پس هزینه های خود بر نمی آید به ازدواج تن نمی دهد. نماینده مجلس به دلیل جایگاه خود باید دقت و مطالعه بیشتری در این حوزه و بیان اظهاراتش داشته باشد. مسئله ای که به کرات تکرار می شود و در این سالها تکرار شده، آنجاست که ارتباط مسئولان با بدنه جامعه و از چیزی که در اجتماع رخ می دهد قطع است و از نیازها و تغییرات آنها شناخت واطلاع درستی ندارند، بنابراین راهکارهایشان هم صحیح نیست.

به گفته او چنین دیدگاهی نه نظریه ای علمی است، نه در مسائل اجتماعی و امر ازدواج جایگاهی دارد. هیچ ادله ای این نوع اظهار نظر را تایید نمی کند. من معتقدم از ریشه و از اساس اشتباه است که همه دلایل مربوط به کاهش ازدواج در کشور را نادیده بگیریم و بگوییم چون ازدواج کم شده ناهنجاری های اجتماعی زیاد شده! ازدواج یک امر تاریخی است که تحت تاثیر اتفاقات جامعه می تواند قرار بگیرد. در جامعه ما هم ازدواج تحت تاثیر تغییرات مختلف قرار گرفته است.

عزیزپناه خاطرنشان می کند: اگر مسئولان خیلی در خصوص کاهش ازدواج نگرانند، به مسائل ازدواج کودکان و تجرد قطعی یک میلیون نفر در جامعه تمرکز کنند، نه کسانی که به هر حال هنوز فرصت ازدواج کردن را دارند. در واقع وظیفه مسئولان است که شرایط را فراهم کنند و در مسائلی که فردی و شخصی و انتخاب خصوصی و آگاهانه افراد است، دخالت نکنند. به نظر می رسد چنانچه برنامه های آموزشی مدارس تغییر کند و بازنگری در آنها صورت بگیرد و شرایط جامعه مساعد شود، ملاحظه خواهند کرد که چقدر وضعیت ازدواج در جامعه تغییر می کند.

همین حالا خوراک مهارت آموزی، آگاهی درست و هیچ آمادگی ای به دانش آموزان در خصوص مسائل ازدواج نمی دهیم. چطور قرار است آنها را برای چنین مسئولیت و مقوله مهمی آماده کنیم؟ من معتقدم این نوع آموزش ها رها شده و بدون برنامه ریزی پیش می رود و آموزش به بهانه های متفاوت کنار گذاشته شده است. همچنین با کلاس های یک ساعته آموزش پیش از ازدواج از سوی سازمان جوانان و بهزیستی هم که نامش آماده سازی جوانان برای ازدواج است، نمی توان آنها را آماده ازدواج و فرزندآوری و فرزندپروری کرد. بنابراین انتظار می رود به این مقوله آموزش بیش از وضعیت فعلی توجه شود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.