معاون دادستان اعلام کرد:

افزایش کودک آزاری در مشهد

افزایش کودک آزاری در مشهد
از چندی قبل بود که اعلام شد آمار کودک آزاری در مشهد رو به زیاد شدن است. آسیب‌های مربوط به کودکان از بیشترین میزان ازدواج کودک تا بیشترین رقم حاشیه نشینی در خراسان رضوی به نسبت کل کشور و تبعاتی که این موضوع برای کودکان دارد و کودکان کار و خیابانی بیشتری را وارد جامعه می کند،در این استان بیش از همیشه خودنمایی می کند. اما جدیدترین آمار بار دیگر در خصوص وضعیت کودک آزاری و افزایش میزان آن در مشهد است.
سه شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب: ۱۳۸۰۰
Share
به گزارش خبرنگار اسکان نيوز در مشهد،معاون دادستان مشهد در نشست خبری خود با خبرنگاران عنوان کرد: با افزایش آگاهی مردم و ورود دستگاه های مختلف به مقوله کودک آزاری، اگرچه تعداد آن در آمارها افزایش یافته،اما این بخاطر بالارفتن آگاهی مردم، اطلاع رسانی و حساسیت دستگاه های مرتبط جهت مقابله با این آسیب اجتماعی است.

نیره عابدین زاده که چند روز پیش با نجات دخترک 9 ساله ای از ازدواج و مصاحبه در این زمینه بیشتر بین مردم شناخته شد در خصوص وضعیت کودک آزاری در مشهد اظهار کرد: کودک آزاری جرم است اما مجازاتش بازدارنده نیست با این حال قضات با استفاده از سایر قوانین حتی در صورت رضایت خانواده ها به عنوان مدعی العموم برای مجازات فرد خاطی ورود پیدا می کنند.

او خاطر نشان کرد: در 80 درصد موارد خانواده های کودک آزار دیده مخصوصا در جرایم جنسی به دلیل تبعات اجتماعی موضوع، تمایلی به ادامه روند پرونده ندارند.

او ضمن تاکید بر حفظ اطلاع دهنده از گزند مجرم بیان کرد: برای ورود به مقوله کودک آزاری گاه مجبوریم جهت حفظ مادر یا فرد اطلاع دهنده او را تا پایان پیگیری در خانه های امن نگهداری کنیم تا از آسیب او جلوگیری شود.

او ادامه داد:این به معنای قرار گرفتن مجرمین در حاشیه امن نیست،چون قوانین شرایط را برای مقابله با این مقوله فراهم می کند.

عابدین زاده هچنین از اعدام یک کودک آزار خبر داد و گفت:به زودی یک مورد اعدام در خصوص پرونده کودک آزاری خواهیم داشت که در صورت تایید دیوان به اجرا در می آید. همچنین لازم به ذکر است اغلب کودک آزارها در کودکی مورد کودک آزاری واقع شده اند.

معاون دادستان مشهد در مورد کودکان کار نیز بیان کرد: اجبار به کار در افراد زیر 18 سال جرم است، طی دو ماه گذشته حدود 100 کودک کار با همکاری بهزیستی و دستگاه قضا جمع آوری و به مرکز کودکان صدف انتقال یافته اند. در جمع آوری این کودکان با رده سنی بین شش تا 16 سال حفظ کرامت آنها در قالب استفاده از ون و پذیرایی از آنها و حضور روانشناس ، مددکار زن و نماینده دستگاه قضا در نظر گرفته شده تا توهینی به شخصیت آنها صورت نگیرد. لازم به ذکر است از 100 کودک جمع آوری شده، 40 کودک به خانواده تحویل شده و 60 کودک دیگر در مرکز کودکان صدف به سر می برند که خانواده های آنها ملزم شده اند پرونده ثبت نام آنان در مدرسه را تحویل دهند .

عابدین زاده همچنین تاکید کرد: بهزیستی موسسه ای را در نظر گرفته تا پس از ترخیص کودکان به توانمند سازی آنها پرداخته شود. اما ترخیص به راحتی صورت نمی گیرد.علاوه بر این یک فرد موثر در خانواده یا یک شخص معتبر را مامور نظارت بر این کودکان در خانواده می کنیم که در صورت استفاده از آنها به عنوان کودک کار گزارش مربوطه را به دستگاه قضا اعلام کند.

او هشدار داد که سرباند کودکان کار به زودی توسط دستگاه قضا دستگیر خواهد شد.

معاون دادستان مشهد همچنین در مورد کودکان معتاد گفت:بیمارستان ها موظفند کودک متولد شده از مادر معتاد را به صورت رایگان به مدت پنج تا هفت روز در آی سی یو نگه دارند.با این همه برخی بیمارستانها برای گرانی تخت آی سی یو و یا نداشتن دستگاه، با رضایت والدین یا مادر معتاد کودک را ترخیص می کنند. در حالی که ترخیص این کودکان و تحویل آنها به مادر معتاد تخلف است و باید گزارش شود. از سویی دیگر باید توجه شود تعداد کودک آزاری های ناشی از اعتیاد نیز قابل توجه است.

معاون دادستان مشهد تصریح کرد:درپرونده های کودک آزاری برخی آزارگرانی که به دختر بچه ها تعرض کرده بودند یکی از دلایل را زیبایی کودک عنوان می کردند.به همین دلیل به خانواده ها توصیه می کنم نسبت به پوشش کودکان، مخصوصا دختران حساسیت بیسشتری نشان دهند.

آموزش مردم حاشیه شهر

عابدین زاده از برگزاری سه همایش در خصوص کودک آزاری در حاشیه شهر توسط چند دستگاه متولی خبر داد.همچنین از توجه و استقبال مردم مخصوصا مادران برای تحت آموزش واقع شدن و نیز مشارکت در مشاوره های رایگان خبر داد.

خاطرنشان می شود بی اطلاعی والدین و کودکان از مصادیق کودک آزاری و عدم آشنایی آنان با اورژانس اجتماعی از موارد وقوع جرم است .

او با اشاره به برخورد قضایی با عروسی دختر 9 ساله در چند شب گذشته تاکید کرد: به شدت دنبال فوریت های انتظامی در کنار فوریت های اورژانس اجتماعی هستیم تا حتی خارج از ساعات اداری اقدامات لازم برای رفع آسیب های اجتماعی و مخصوصا کودک آزاری را دنبال کنیم.

70 درصد حجم اورژانس اجتماعی استان در مشهد متمرکز شده

از سویی دیگرمدیریت بهزیستی شهرستان مشهد نیرضمن اظهار مطلب فوق گفت:ما شش مرکز مستمر داریم که طی پنج ماهه گذشته مجموعا چهار هزارو 806تماس با آن ها برقرار شده که از این تعداد هزار مورد منجر به عملیات شده است.محسن مروی میانگین زمان رسیدن اورژانس به محل گزارش شده را 30 دقیقه اعلام کرد.

بیشترین تماس با اورژانس اجتماعی به ترتیب در خصوص کودک آزاری ،همسر آزاری واختلافات خانوادگی بوده است. همچنین بیشترین تماس ها بین هشت صبح تا 12 ظهر و یکِ شب تا هفت صبح صورت گرفته است.

مروی یادآور شد: 70 درصد تماس گیرندگان زنان ، 30  درصد مردان بوده اند که از این تعداد  50 درصد متاهل ، 30 درصد مجرد،20 درصد مطلقه بوده اند.اغلب سطح تحصیلات آنها دیپلم ،سطح متوسطه یا بیسواد بوده است و کمترین تماس ها توسط افراد دارای کارشناسی ارشد و دکترا صورت گرفته است.

مروی در ادامه گفت:با این حال از ظرفیت اورژانس به صورت 100 درصد استفاده نمی شود و دلیل آن عدم اطلاع کافی مردم از خدمات 123 است. لازم به یادآوری است متوسط تماس در مشهد با اورژانس اجتماعی از متوسط تماس های کشور بالا تر است .تماس از طریق اورژانس اجتماعی در مشهد روزانه 20 مورد و در کشور روزانه بین 8 تا 9 مورد است و این نشان می دهد نه تنها حجم آسیب و آزار در این نقطه بیشتر است، بلکه مردم آگاهانه تر به دنبال اطلاع رسانی اند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.