طرح تحول سلامت به نفع ثروتمندان تمام شد یا به نفع فقرا؟

طرح تحول سلامت به نفع ثروتمندان تمام شد یا به نفع فقرا؟
طرح تحول سلامت یکی از اقدامات مهمی بود که دولت نخست روحانی اقدام به اجرای آن کرد و همیشه با موافقت ها و مخالفتهای زیادی همراه بود. طرحی که هزینه درمانی مردم را به ده درصد کاهش می داد و حدود 90 درصد هزینه ها پای بیمه سلامت و بیمارستانهای دولتی بود.
يکشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۱۲
کد مطلب: ۱۳۹۳۶
Share
به گزارش اسکان نيوز، در ابتدا این طرح رضایت بسیاری از مردم به خصوص طبقات ضعیف و متوسط را جلب کرد اما پزشکان متخصص زیادی همیشه نسبت به نوع اجرای آن و تعیین تعرفه پزشکان انتقاد داشتند، این طرح در دوره نخست ریاست جمهوری روحانی و همین طور در سال اول از دولت دوم او نیز به خوبی ادامه یافت اما حالا در سال 97 مشکلات زیادی پیش آمده است.

از انتهای سال 96 یکی از معاونان وزارت بهداشت زمزمه این را مطرح کرد که بسیاری از افراد جامعه، مشمول بیمه سلامت و طرح تحول سلامت نمی شوند و باید حق بیمه خود را در ماه پرداخت کنند و دیگر رایگان نیست. او اعلام کرده بود دولت نمی تواند این میزان بیمه شده رایگان را حمایت درمانی کند و باید درآمدی از قبل آن داشته باشد.

این در حالی است که دولت اگر نمی توانست اعتبارات درمانی رایگان برای همه این 11 میلیون بیمه شونده اجرا کند به چه دلیل این میزان از افراد را تحت پوشش بیمه سلامت قرار داد؟ این موضوعات فارغ از آن بود که بسیاری معتقد بودند بدون آنکه اعتبارات اجرای طرح تحول سلامت با این حجم از مشکلات درمانی و اعتبارات ضعیف و عظمت دربرگیرندگان، به درستی تامین شود، دولت در این طرح شکست خواهد خورد. سال 95 وزیر بهداشت هم یک بار اعلام کرد طرح تحول سلامت دیگر اجرا نخواهد شد، اما پس از آن ادامه یافت. حالا اما معضلات دیگری به آن اضافه شده است.

نه تنها بیماران ناچارند خودشان تجهیزات و وسایل مورد نیاز پزشکی و جراحی و برخی داروها را هنگام بستری در بیمارستانهای دولتی تامین و خریداری کنند، چون بیمارستانها پول ندارند یا بیمه ها پول بیمارستان ها را پرداخت نکرده اند و وزارت بهداشت هم هر روز این مقوله فرستادن بیمار و همراهانش به بیرون از بیمارستان برای خرید تجهیزات را تکذیب می کند، اما در عمل هم این اتفاق در حال رخ دادن است و بیمارستان های دولتی به خصوص آموزشی هم اهمیتی به اظهارات مسئولان وزارت بهداشت نمی دهند، هم طرح تحول سلامت هم با این اقدامات در حال محو شدن است و در عمل هزینه دو چندانی به بیماران وارد می شود. اما از آن سو جدیدترین اظهار نظرات از سوی برخی از پزشکان متخصص در خصوص تبعات طرح تحول سلامت در سالهای گذشته عنوان شده است.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران هفته گذشته در گفت‌وگو با ایلنا بیان کرد: اجرای طرح تحول سلامت باعث شد اعمال جراحی بدون اندیکاسیونِ واقعی انجام شود و هم اینکه تعداد عمل‌هایی که یک دولت باید برای آن ۵ سال هزینه می‌کرد، ظرف یک سال هزینه شد که باعث گرفتاری دولت شده و کمبود بودجه به وجود آمد.

این اظهار نظر در واقع می گوید آن قدر بی برنامگی و شلختگی در اجرای طرح تحول سلامت پدید آمده است که هزینه 5 سال در یک سال صرف و تمام شده است.

محمد رازی با انتقاد از اجرای طرح تحول سلامت همچنین گفت: وقتی  قرار است طرحی اجرا شود، اول از همه باید به صورت پایلوت اجرا شده و اگر جواب داد، فراگیر شود و این کار با عمر یک وزرات تمام نمی‌شود. متاسفانه در کشور ما هر کسی که به قدرت می‌رسد یک طرح را در ذهن خود دارد، بدون اینکه از قبل روی این طرح کار شده باشد و بلافاصله شروع به اجرا می‌کند. اینگونه طرح‌های کلان نیاز به برنامه‌ریزی چند ساله و تصویب مجلس دارد و حتی ممکن است به عمر دولت پیشنهاد دهنده کفاف ندهد و دولت بعدی موظف به اجرای آن شود.

او با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت هم شامل قشر آسیب‌پذیر و هم قشر بادرآمد بالا می‌شود، گفت: معمولا چون قشرهای آسیب‌پذیر و کم‌درآمد رانتی ندارند و در جریان امور نیستند، از این طرح کمتر استفاده کردند و کسانی که درآمد بالاتری داشتند، بدلیل دسترسی به اخبار و اینترنت بسیار راحت از اخبار باخبر شدند و از این طرح استفاده کردند.

البته این بخش از اظهارات رازی جای سوال دارد. چرا که اقشار کم درآمد و متوسط زیادی در جامعه از این طرح استفاده و استقبال کردند و 11 میلیون بیمه شونده بیمه سلامت از این اقشار و حتی کسانی که هرگز بیمه نبوده اند، نشان می دهد تعداد زیادی از اقشار ضعیف از این طرح استفاده کرده و راضی بودند و اساسا این اقدام وزارت بهداشت آنقدر پررنگ و پرثمر بود که نمی توان گفت مردم اینترنت در اختیار نداشتند و صرفا ثروتمندان از وجود آن مطلع شدند.


رازی همچنین تصریح کرد: افرادی که استطاعت مالی داشتند، عمل‌های جراحی گران‌قیمت را که باید در بیمارستان‌های خصوصی انجام می‌شد،در بیمارستان‌های دولتی انجام دادند و از بودجه دولت برای آنها هزینه شد، در حالی که بسیاری از افرادی که ذی‌حق بودند، مراجعه نکردند. به طور مثال فردی که آرتروز دارد، باید عمل کند و پروتز بگذارد، اما بسیاری اصلا اطلاعی نداشتند که می‌توانند با کمترین هزینه درمان شوند، اما در مقابل افرادی که نیازی به عمل با هزینه کم نداشتند، این کار را انجام دادند.
او تاکید کرد:این مساله باعث شد که به طور ناگهانی اعمال جراحی بدون اندیکاسیونِ واقعی انجام شود و هم اینکه تعداد عمل‌هایی که یک دولت باید برای آن 5 سال هزینه کند، ظرف یک سال هزینه شد که باعث گرفتاری دولت شده و کمبود بودجه بوجود آمد.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران در ادامه گفته بود: مساله دیگر این است که وزارت بهداشت با حرکت‌های به ظاهر مردمی قصد دارد آرای مردمی را جلب کند. نمی‌دانم در وزارتخانه‌ای که موظف به کار علمی آموزشی و درمانی کشور است این همه سیاسی کاری برای چیست؟! در واقع هزینه‌هایی که برای طرح تحول سلامت پرداخت کردند، باید در بالا بردن تجهیرات و کارآمد کردن بیمارستان‌های دولتی و پرداخت حقوق مکفی به کادر بیمارستان‌های دولتی صرف می‌شد تا خدمات بیمارستان‌های دولتی را بالا برده و کیفیت و استاندارد بیشتری وجود داشته باشد تا در نهایت نیاز به مراجعه به بخش خصوصی وجود نداشته باشد.

به گفته او چون بیمارستان‌های دولتی این توان را ندارند، مردم برای درمان به بخش‌های خصوصی مراجعه می‌کنند. در واقع مسئولان امر جوابی برای عدم کارایی بخش دولتی ندارند و فشار را به بخش خصوصی می‌آورند تا آنها را هم با تحت کنترل خود قرار دادن تحت تاثیر قرار دهند، در صورتی که اگر فقط بخش دولتی را تقویت کنند نیازی نیست، برای بخش خصوصی نرخ تعیین کنند. در این صورت بیماران بخش خصوصی کم شده و مراکز درمانی خصوصی مجبور می‌شوند، در رقابت با بازار نرخ را پایین آورده تا مردم با این وضعیت اقتصادی به مطب‌های خصوصی و بیمارستان‌ها‌ی خصوصی مراجعه نکنند. باید این سوال را از خود بپرسند که چرا بخش دولتی ضعیف است که موجب شده مردم برای درمان به بخش‌های خصوصی مراجعه کنند.

از سویی دیگر وزارت بهداشت به دلیل اینکه نتوانست منابع مالی طرح تحول سلامت را به درستی صرف تجهیز مراکز دولتی کرده و کیفیت و رضایت بیماران را از این مراکز جلب کند به دنبال فشار به بخش خصوصی است، متاسفانه این موضوع در کشور ما نهادینه شده است و کسانی که کار نمی‌کنند مزاحم کار دیگران می‌شوند. این نوع عملکرد باعث فرار بیماران از بخش دولتی به بخش خصوصی شده است، در صورتی که می‌توانست با فعال کردن بخش دولتی از مراجعه بیماران به بخش خصوصی جلوگیری کند تا مردم از جیب خرج نکنند.

این فقط یکی از اظهار نظرات در خصوص این طرح است. شاید لازم است صبر کرد و دید عاقبت طرح تحول سلامت به کجا می رسد و قرار است چه تغییرات دیگری در آن صورت بگیرد. فعلا که بیش از گذشته از جیب مردم هزینه می شود و این طرح به اهداف واقعی خود نرسیده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.