​​​​​​​نامه شهردار به شورا برای ساخت و ساز در باغات / تشکیل 47 پرونده جدید

​​​​​​​نامه شهردار به شورا برای ساخت و ساز در باغات / تشکیل 47 پرونده جدید
شهردار تهران که بارها اعلام کرده است با تغییر کاربری هیچ باغی موافقت نمی کند در نامه ای به رییس شورای شهر تهران درخواست کرده است املاک باغاتی که نسبت به ارائه نقشه و پرداخت عوارض صدور پروانه اقدام کرده اند و باغاتی که دارای رای قضایی هستند را مشخص کند . 
پنجشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب: ۱۴۰۴۴
Share
به گزارش اسکان نيوز ، از زمانی که مصوبه برج باغ ها در اسفند سال گذشته لغو شد تا به امروز  47 پرونده برای ساخت و ساز در باغات تهران تشکیل شده است،مصوبه ای که از زمان تصویب تا ابلاغ آن دو ماهی فاصله افتاد.

زهرا صدر اعظم نوری رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در این رابطه می گوید مصوبه برج باغ ها 22 اسفند سال گذشته به تصویب شورا رسید اما تا زمان ابلاغ دو ماه اجرای آن به تعویق افتاد که مورد اعتراض کمیسیون سلامت و کمیسیون معماری و شهرسازی شورا قرار گرفت. قبل از این تاریخ، ۲۶۸ پلاک پرونده شهرسازی شان تشکیل شده بود از ۲۲ اسفند تا ۹ اردیبهشت ۲۵ پرونده دیگر تشکیل شده و از ۹ اردیبهشت تا هفته اول شهریورماه  ۲۲ پرونده دیگر در این رابطه تشکیل شده و شهردار تهران درخواست کرده است در خصوص آن تعیین تکلیف شود.

او ادامه می دهد:  طی ۱۰ سال گذشته ۴۹۳ پروانه از این محل صادر شده که ۱۲۸ هکتار اراضی ارزشمند شهر را نابود کرده است که این میزان تنها یک درصد درآمد شهرداری طی ۱۰ سال گذشته را تأمین کرده ،برخی از این پلاک ها از سه طبقه تا بیش از ۷ طبقه زیر زمین پروانه داشتند و در این عمق، چیزی از ریشه درختان باقی نمی ماند.

قرار است تا دو هفته دیگر جایگزین مصوبه برج باغ ها که به مصوبه باغ کشی در پایتخت معروف بوده است  به صحن شورای شهر تهران بیاید . به گفته رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای تهران رایزنی های لازم با وزیر راه و شهرسازی برای جایگزینی در طرح تفصیلی نیز انجام شده است . 

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در این رابطه توضیح می دهد  در پیشنهاد جایگزین شهرداری تهران در بحث مصوبه برج باغات به موضوعات مختلفی از جمله تشویقات، فضای کاربردی و جلوگیری از ساخت و ساز در بحث باغات اشاره شده است و امیدواریم با تصویب پیشنهاد شهرداری در بحث باغات بتوانیم به نحو مطلوب‌تر از آن استفاده کنیم.

در پیشنهاد جدید شهرداری تهران ماکسیسم تراکم در باغات ۸۰ درصد است که در مقایسه با مدیریت سابق که این عدد به ۶۰۰ تا ۸۰۰ درصد رسید قابل توجه است، ضمن اینکه در پیشنهاد جدید قطع اشغال، طبقات و زیرزمین به طور محسوس کاهش پیدا کرده است.قطعا این پیشنهاد باعث تخریب باغات نمی‌شود با اینکه ما باید بتوانیم در بحث ساخت و ساز در باغات نیز از روش‌های جدید استفاده کنیم. در این بستر به دنبال جذب سرمایه‌گذار در باغات خواهیم بود.

وی با اشاره به دیدگاهی که معتقد است نباید هیچ ساخت و سازی در باغ ها صورت بگیرد به شوخی گفت : باغی که در آن ساخت و ساز نشود به درد سیزده به در می خورد .

 به نظر می رسد طولانی شدن زمان بررسی این لایحه فرصت را برای مناطقی که تلاش می کنند بر اساس قوانین گذشته مجوز ساخت و ساز بدهند را فراهم می کند . 

پیگیری قضایی برخی مالکان و نگاهی که نهادهای قضایی به حقوق مالکانه افراد دارند این باغات را در معرض تهدید جدی قرار داده است وبا توجه به نامه شهردار تهران نیز احتمال دارد بر اساس همان قوانین گذشته مجوز ساخت و ساز در این باغات صادر شود . 
 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.