اهالی، چشم به راه حکم عادلانه دستگاه قضا درباره متخلفان کارخانه سرب دماوند(دونای سابق)

سد پسماند سرب "کلاونگاه" دوباره شکست

سد پسماند سرب "کلاونگاه" دوباره شکست
یکسال پس از حادثه شکست سدخاکی پسماند "کارخانه سرب دماوند(دونای سابق)"، اینبار این سد در ضلع جنوبی شکست و حجم عظیمی از پساب آلوده به سرب را که طی 50 سال فعالیت در درون خود داشت به سمت اراضی پایین دست و رودخانه ای که دور سد را گرفته درگیر کرد؛ به گونه ای که رنگ رودخانه در بخش جنوبی تغییر کرده است و حدود 1500 مترمربع زمین های کشاورزی نیز به سرب آلوده شده اند. این حادثه توسط مسوولان محیط زیست مازندران به قوه قضایی گزارش شده و حالا بر مسوولان این قوه است که در قبال سلامت شهروندان تصمیم بگیرند.
يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۵۶
کد مطلب: ۱۴۱۲۱
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: آبان ماه سال گذشته بود که تلنبار شدن پسماند "کارخانه سرب دماوند(دونای سابق)"، سد خاکی منطقه " دیماردنی" در روستای "کلاونگاه" از توابع نور آمل در استان مازندران را شکست و پساب کارخانه سرب دماوند (دونای سابق) که طی سالیان طولانی به دریاچه و زمین های اطراف تخلیه می‌شد به زمین های کشاورزی، اراضی مرتعی و دشت های حاشیه روستا سرازیر شده و آنها را آلوده کرد.

بیشتر بخوانید:
سد پسماند "سرب" در بلده شکست/ خطر شیرابه های سربی برای خزر

این حادثه که در پایین دست "کارخانه سرب دماوند(دونای سابق) در روستای "کلاونگاه" رخ داد و نزدیک به 4 کیلومتر از اراضی و مراتع اطراف را درگیر و آلوده کرد. اگر چه این رخداد، در ظاهر خسارت جانی نداشت؛ اما آلودگی های خاک، محصولات کشاورزی و هوا و سفره های زیرزمینی آب، آثار زیانباری بر سلامت و بهداشت محیط و شهروندان برجا گذاشت.
 
از سوی دیگر مشخص شد که این کارخانه، طی سال های متمادی فعالیت و سود اقتصادی کلان در منطقه، نه تنها سیستم تصفیه فاضلاب نداشته که پساب های آلوده به سرب خود را به اطراف و زمین های کشاورزی پایین دست که تنها چند متر با آن فاصله دارند رها کرده است. این در حالی است که سرب یکی از مواد بسیار خطرناک است.

با ورود محیط زیست و تشکیل پرونده قضایی موضوع به نقاط امیدبخشی برای مردم "کلاونگا" رسید. آنها امیدوار شدند که دستگاه قضایی حتما از حق سلامت و حیات آنها نخواهد گذشت و به تخلفات این شرکت که از شرکت های اقماری بنیاد مستضعفان است رسیدگی خواهد کرد.
 

جوی هایی که از مزارع کشاورزی عبور می کنند و آنرا سیراب می کنند نیز در معرض آلودگی قرار گرفته اندتعهداتی که عملی نشد

ورود مسوولان محیط زیست و دستگاه قضایی ختم به گرفتن تعهداتی از مسوولان کارخانه فوق شد؛ مردم کلاونگاه اما می گویند مسوولان کارخانه سرب دماوند، به تعهدات خود در قبال این تخریب ویرانگر عمل نکردند. برای مثال قرار بود بین بستر رودخانه و سد را با دیواره ای بتونی یا سنگ ملاتی بچینند تا فضا جدا شود؛ اما این کار انجام نشد و سد هم که قبلا بارها نشتی داشت بالاخره شکست.

همچنین به گفته روستاییان شرکت سرب دماوند، زیر بار پرداخت خسارت مالی زمین ها نرفتند؛ برای مثال یکی از مالکان اراضی فوق که گل لاله می کاشت پیازهای لاله هایش همه در زیر پسماند سرب شرکت مذکور، مدفون شد و خسارتی هم به او داده نشد.
 
درگیری اهالی با شرکت متخلف

با گذشت نزدیک به یکسال از شکست سد سرب، اخبار موثق حاکی از آن است در ادامه درگیری های حقوقی بین شرکت سرب دماوند و اهالی روستای کلاونگا، عدم وفاداری شرکت و تحقق نیافتن قول های داده شده به اهالی روستا منجر به اعتراض روستاییان شده است.

مردم کلاونگا می گویند که با وجود گذشت یکسال از این موضوع و علی رغم بازدید مسوولان رده بالای شرکت و الزام آن از سوی قوه قضا، هنوز هیچ اقدامی برای جلب رضایت مردم انجام نشده است.
ایمان تورانی عضو شورای اسلامی روستای کلاونگا بخش بلده شهرستان نور در اینباره به اسکان نيوز گفت:« با گذشت یکسال، خسارت ها همچنان باقی است و منطقه آلوده شده است. به طوری که آثار سبزی در آن منطقه دیده نمی شود و گیاهانی که قبلا  سراسر آن منطقه به چشم می خورد دیگر وجود ندارند.»

تورانی تاکید می کند که اگر چه اخیرا شرکت سرب دماوند اقداماتی برای به روزسانی دستگاه های خود انجام داده اما این ها کافی نیست. ضمن اینکه شاید از این به بعد بتوان گفت سرب پسماندها  گرفته می شود؛ ولی تا امروز که پسماندها حاصل کار با دستگاه های قدیمی طی 60 سال گذشته است نمی توان چنین ادعایی کرد و قطعا میزان سرب قابل توجهی در پسماند کنونی این کارخانه وجود داشته و دارد که چنین اثری را بعد از شکستن و رسوب به زمین های اطراف، بر آنها گذاشته است.»

عضو شورای اسلامی روستای کلاونگا تاکید کرد:« از سوی دیگر این ها گفته اند می خواهند این پساب ها را بفروشند؛ اگر واقعا سرب ندارد، چرا عده ای آنرا می خرند؟ این یعنی در این پساب هنوز مقدار قبل توجهی سرب هست که برخی افراد یا شرکت ها آنها را خریداری کرده و از سرب آن استفاده می کنند.»

تورانی می گوید که درباره مشکلات این شرکت، حقایق از مردم و مسوولان این روستا و حتی بخش پنهان شده است. به گونه ای که هنوز از جواب آزمایش نمونه ها، نه شورای کلاونگا و نه  بخشداری و فرمانداری نیز مطلع نشده اند.

او می گوید:«هنوز به طور رسمی پاسخی به ما نداده اند. ما حتی نمی دانیم که چه سازمان یا ارگانی به آنها مجوز فعالیت مجدد داده است؟ دادستانی نور اظهار بی اطلاعی می کند و اداره محیط زیست چالوس نیز در مراجعه حضوری بنده گفتند که از سازمان محیط زیست کشور دستور آمده است که کارخانه مجددا بازگشایی شود. با اینهمه بخشدار منطقه می گوید که من تاکنون نامه ای از محیط زیست یا دادستانی برای بازگشایی این شرکت، ندیده ام.»

تورانی افزود:« دادگاه شرکت در حالی برگزار شد که وکیل این شرکت مدعی شد این روستا در قبال این معدن به وجود آمده است. درحالی که تاریخ 2800 ساله روستای "کلاونگا" همه جا ثبت شده است. با نگاهی به قبرستان این روستا نیز این مساله به سادگی قابل اثبات است. ما حتی از زمان پیش از اسلام نیز در آن روستا تاریخچه و مدارک تاریخی داریم.»

عضو شورای اسلامی روستای کلاونگا همچنین گفت:« مسوولان شرکت کلاونگا گفته اند شورا به این مسائل چه کار دارد و وظیفه شورا نیست که در این حوزه ها ورود کند. من از مسوولان می پرسم آیا مساله ای که زندگی و حیات تمام اهالی روستا را درگیر می کند مساله شورای روستا نیست و نباید به آن ورود کند؟!»

اما موضوعی که مسوولان شرکت دماوند(دونای سابق) به آن توجه ندارند این است که حتی اگر این روستا یک سال هم تاسیس شده باشد ارتباطی به وظیفه شرکت فوق، که ضابطه مند کردن فعالیت خود و به روز رسانی روش ها و دستگاه های آن است، ندارد. مطابق قوانین صریح کشور، یک صنعت، تنها می تواند با رعایت استانداردها و الزامات قانونی پابرجا باشد و هیچ شرکت و کارخانه ای نمی تواند به دلیل داشتن قدمت، از قوانین کشور تخلف کند.

به بیان دیگر اینکه حتی اگر روستا و مردمان آن در آن منطقه نبودند نیز این کارخانه ناگزیر به رعایت الزامات و استانداردهای محیط زیست طبیعی و بهداشت محیط بوده و اجازه نداشت محیط زیست و طبیعت و آب و خاک منطقه را آلوده کند.
 
مدیرکل محیط زیست مازندران: گزارش را به قوه قضاییه داده ایم!

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در اینباره به اسکان گفت:« ما طبق ضوابط عمل می کنیم. سال گذشته نیز به موضوع شکست سد سرب کلاونگا ورود کرده و تمام الزامات قانونی را در آنجا انجام دادیم. الان نیز از رخداد جدید شکست سد، گزارش تهیه کرده ایم و هم برای سازمان حفاظت محیط زیست در تهران و هم مراجع قضایی ارسال کرده ایم.»

او افزود:« در این گزارش، تمام تخلف های کارخانه فوق به مرجع قضایی تدوین شده و تا آنجا که تکالیف قانونی مان اقتضا می کرده، انجام وظیفه کرده ایم. برای ما فرقی ندارد متخلف کیست و هر که باشد به وظیفه خود عمل می کنیم و اجازه نخواهیم داد محیط زیست را تخریب کنند.»

 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.