حکم تخلیه شهرداری برای آشپزخانه طراوت و کارگاه سپیدختِ جمعیت امام علی(ع)

حمایت از سازمان‌های مردم نهاد در شهرداری تهران: تناقض شعار و عمل

حمایت از سازمان‌های مردم نهاد در شهرداری تهران: تناقض شعار و عمل
سازمان خدمات اجتماعی شهرداری منطقه 4 تهران حکم به تخلیه آشپزخانه طراوت و کارگاه سپیدخت جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی(ع) تا 15 مهرماه داده است.
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۳۵
کد مطلب: ۱۴۵۰۴
Share
به گزارش اسکان نيوز، علی رغم آنکه مدیران مختلف شهرداری تهران و اعضای شورای شهر اعم از معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری، رئیس سازمان خدمات اجتماعی، معاونت برنامه ریزی،توسعه شهری و امور شورا، معاونت معماری و شهرسازی، رئیس ستاد مدیریت محلات، رئیس ستاد حمایت و توان افزایی سازمانهای مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر، رئیس کمیته اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران و رئیس شورای اسلامی شهر تهران به صورت مکرر از حمایت از سازمانهای مردم نهاد به ویژه در حوزه آسیبهای اجتماعی سخن میدگویند و ضرورت واگذاری فضاها و مراکز شهرداری را به این نهادهای مدنی خاطرنشان می سازند و این موضوع جزء احکام، راهبردها،سیاستها و اهداف کمی برنامه سوم شهرداری آمده است اما در عمل رویه دیگری اتفاق می افتد.

این موضوع یعنی حمایت شهرداری در قالب اختصاص فضا برای سازمان های مردم نهاد در حوزه آسیبهای اجتماعی جزء تکالیف قانونی شهرداری نیز هست و دستورالعمل های شفافی در این زمینه وجود دارد که از آن جمله می توان به آئین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان و دستورالعمل طرح پرتو اشاره کرد.

نیما مختاریان نماینده  جمعیت امداد دانشجویی - مردمی امام علی(ع) از صدور حکم تخلیه آشپزخانه طراوت و کارگاه سپیدخت جمعیت امداد دانشجویی- مردمی  امام علی(ع) تا 15 مهرماه توسط سازمان خدمات اجتماعی شهرداری منطقه 4 تهران خبر می دهد و می گوید که این تنها مرکز جمعیت امام علی است که فضای آن متعلق به شهرداری است و مابقی ۳۰ و اندی مرکز جمعیت که در سطح کشور گسترده هستند با کمکهای خیرین تأمین شده اند.

به گفته مختاریان، راه اندازی این مرکز در 4-3 سال پیش با اصرار شهرداری تهران و در چارچوب طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان انجام شد که براساس آن نسبت به کارآفرینی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش اقدام شود تا به ازای آن کودکان آنان به سرکار نروند و بتوانند مدرسه رفته و کودکی را تجربه کنند و شهرداری نیز با معضلات اجتماعی ناشی از حضور کودکان کار در خیابان ها مواجه نباشد.

با اشتغالزایی برای هر مادر می توان از کارکردن چندین کودک جلوگیری کرد.

مختاریان در معرفی آشپزخانه طراوت و کارگاه سپیدخت مطرح کرد که در آشپزخانه طراوت، زنان به تهیه و فروش غذا،شیرینی،دسر و نظایر آن پرداخته و برای دختران نوجوان نیز کارگاه های آموزشی در این زمینه دایر است و در کارگاه سپیدخت نیز این فعالیت در زمینه بافت و صنایع دستی انجام می شود. این فعالیت در زمره کارآفرینی اجتماعی است که داوطلبان جمعیت امام علی به صورت داوطلبانه و رایگان به آموزش زنان و دختران، بازاریابی محصولات و اداره مرکز مشغول هستند و تمامی گزارش های مالی آشپزخانه و کارگاه به صورت شفاف در اینترنت موجود است.

همچنین مادران و کودکان خدمات مختلف دیگری مانند سواد آموزی، حمایت های حقوقی، مددکاری و مشاوره ای دریافت می کنند.

مختاریان روند منجر به صدور حکم تخلیه را چنین شرح می دهد که با تغییر ریاست سازمان خدمات اجتماعی منطقه ۴ سخت گیری ها بر جمعیت افزوده شود که برای مثال اگر نیروها و اعضای تحت پوشش را در برنامه های سفارشی ما نیاورید، حمایتها قطع می شود. سپس به بهانه اینکه این فعالیت که ماهیت عام المنفعه و کارآفرینی اجتماعی دارد، تجاری است، قبض های سنگین آب و برق و گاز با رقم تجاری صادر شد و از 1 ماه و نیم گذشته نیز تماس ها برای تخلیه مرکز شروع شده است که در آخرین آن اعلام شده است که تا 15 مهرماه که مدت تفاهنامه است، تخلیه صورت گیرد.

نماینده جمعیت امام علی(ع) در تشریح پیگیری های جمعیت مطرح کرد که با رئیس سازمان خدمات اجتماعی مذاکره کردیم و ایشان هم براساس ابلاغیه دستورالمعل طرح پرتو برای امسال که همکاری با جمعیت امام علی در آن قید شده است اعلام کرد که دستور همکاری داده است و از طریق رئیس ستاد مدیریت محلات نیز پیگیری انجام شده است اما در هر دو مورد مدیران شهرداری منطقه 4 حاضر به همکاری نیستند.

به گفته نیما مختاریان، این اتفاق در سایر محلات برای سازمانهای مردم نهاد دیگری نیز در حال اتفاق است و مساله جمعیت امام علی فقط حفظ مرکز خود نیست بلکه رویه و نحوه مواجهه فعلی شهرداری تهران با سازمانهای مردم نهاد است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.