مجوز کیلویی افشانی از شورا / وعده سرخرمن به شرکت های دانش بنیان

مجوز کیلویی افشانی از شورا / وعده سرخرمن به شرکت های دانش بنیان
قرار است شهرداری تهران ساختمان‌های بلااستفاده خود در بافت های ناکارآمدی شهری را به شرکت های دانش بنیان اختصاص دهد ،این وعده ای بود که شهردار تهران در جریان امضای تفاهنامه شهردارتهران با معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری داده است . هرچند این تعهد در جزییات تعهدات شهرداری نیامده است .
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب: ۱۴۶۶۵
Share
به گزارش اسکان نيوز، صبح امروز شهردار تهران تفاهمنامه‌ای با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا کرد؛ تفاهمنامه‌ای که اعضای شورا از آن اطلاعی نداشتند اما برای شهر تهران تعهدآور بود. بر اساس وعده‌ای که شهردار تهران در این جلسه تفاهمنامه داد، شهرداری برخی از املاک خود را در محدوده بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری به شرکت‌های دانش‌بنیان می‌دهد و به عنوان سهامدار در این شرکت‌ها حضور دارد.

در دوره جدید مدیریت شهری قرار است هر گونه حق بهره برداری از املاک شهرداری در صحن شورای شهر تهران به رای گذاشته شود .

 شهردار تهران در این خصوص توضیح می‌دهد: این املاک در مالکیت شهرداری باقی می‌ماند زیرا شرکت‌های دانش‌بنیان از لحاظ مالی توان خرید ملک را ندارند و تنها این املاک برای بهره‌برداری به این شرکت‌ها واگذار می‌شود.

او در خصوص حساسیت‌های شورا هم می‌گوید: واگذاری نداریم و مجوز حق بهره‌برداری‌ها را هم یکجا از شورا می‌گیریم.

حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران در این خصوص به اسکان نيوز توضیح می‌دهد: در جریان این تفاهمنامه نبودیم اما اگر قرار به واگذاری املاک شهر تهران به شرکت‌های دانش‌بنیان باشد، باید شهرداری لایحه‌ای در این خصوص به شورا بیاورد، در غیر این صورت این موضوع خلاف قانون است اما علی‌القاعده این هماهنگی‌ها در زمانی که تفاهمنامه وارد فاز اجرایی شود، انجام خواهد شد.

حسن رسولی نیزدر خصوص این تفاهنامه به اسکان نيوز می گوید :  امضای تفاهمنامه ضرورتی به کسب اجازه از شورای شهر تهران ندارد اما اگر وارد وضعیت اجرا و قرارداد شود که این قراردادها تعهدآور است باید یا در قالب قوانین و مصوباتی باشد که پیش از این در شورا به تصویب رسیده یا اگر موضوع جدیدی است، باید در قالب لایحه به شورا ارسال و مجوز لازم گرفته شود.

تمام تفاهنامه های بی سرانجام شهرداری

پیش از این نیز تفاهمنامه‌هایی میان دستگاه‌های مختلف از جمله   معاونت علمی و فناوری به امضا رسیده  بود. در زمان محمد باقر قالیباف، این تفاهمنامه برای ایجاد پارک علم و فناوری در بوستان ولایت بسته شد که هرگز این تفاهمنامه وارد فاز اجرایی نشد. همچنین در دوران مدیریت گذشته شهر تهران تفاهمنامه‌هایی نیز میان وزارت ارشاد و شهرداری در خصوص مجتمع نمایشگاهی شهر آفتاب انجام شده بود که آن هم به سرانجام نرسید.

تفاهمنامه با وزارت بهداشت و رئیس سازمان انرژی هسته‌ای برای احداث بیمارستان هسته‌ای در بوستان ولایت، از دیگر تفاهمنامه‌های بی‌سرانجام شهرداری بود. تفاهمنامه‌هایی که پیش از بررسی، همه جوانب آن تنها به امضا می‌رسند اما در نهایت به قراردادهای اجرایی ختم نمی‌شوند.

به نظر می رسد شرکت های دانش بنیان  نیابد به این زودی ها دلشان را به تحقق این وعده آقای شهردار خوش کنند .

جزییات تفاهنامه شهرداری

در تفاهم نامه ای که امروز میان شهردار تهران و معاون علمی فناوری ریاست جمهوری به امضاء رسید شهرداری تهران، هشت تعهد داده است. نخست شناسایی و معرفی فضاهای مطلوب برای راه  اندازی مجتمع های فناوری، کارخانه های استارتاپی در بافت فرسوده و ناکارآمد، تبیین واگذاری اراضی و ابنیه به شتاب دهنده ها و صندوق های جسورانه و خطرپذیر با نظارت و تأیید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری. در بند سوم تسهیل بهره برداری استارتاپ ها از املاک و ساختمانهای در بخش خصوصی با صدور مجوز تعمیر، ساخت و احداث ابنیه جدید تا زمان تأیید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره شده است.

نیاز سنجی دانشی برای استقرار کسب و کارهای دانش بنیان و نوین در راستای توسعه تهران، شهروندان و منفعت عمومی، معرفی زمین ها، بناها و فضاهای مناسب در بافت فرسوده و ناکارآمد دارای پتانسیل استفاده برای کسب و کارهای نوین و شرکت های دانش بنیان، ارائه خدمات و معرفی استانداردهای فناوری اطلاعات شهرداری تهران برای مطابقت کسب و کارهای دانش شهری، تشکیل کارگروه متناسب برای تعیین فرآیندها و سازکارهای همکاری بین بخشی و فرابخشی. معیارهای تشخیص زمین ها و فضاها و شرایط بهره برداری و کمک به ترویج و فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و علم و فناوری از طریق برگزاری رویدادهای فناورانه و فرهنگی و هنری با بهره گیری از امکانات شهرداری تهران، تعهدات دیگر شهرداری در این تفاهم نامه است.

سازمان نوسازی، سازمان فناوری اطلاعات شهری و مرکز مطالعات برنامه ریزی شهر تهران، سه سازمانی هستند که در این تفاهم نامه مسئولیت دارند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.