بالاخره باران به داد "تالاب بزرگ" رسید

مسوولان سازمان محیط زیست عاجز از حل بحران "هورالعظیم"

مسوولان سازمان محیط زیست عاجز از حل بحران "هورالعظیم"
در پی بارش باران در روز دوشنبه، شعله‌های آتش هورالعظیم پس از سه ماه و نیم، خاموش شد و شهروندان خوزستان پس از سه ماه و اندی، اندکی نفس تازه کردند. آنها درحالی دیشب را به صبح رساندند که بیش از یکصد روز وشب را با دود ناشی از سوختن نیزارهای هورالعظیم سپری کرده بودند و بسیاری نیز به دلیل تنفس در دود در این سه ماه سیاه، راهی بیمارستان شده بودند.به گفته اهالی شهرها و روستاهای همجوار و حتی دورتر، دود غلیظ و خفه کننده آتش هور، حتی در درون اتاق‌ها هم نفوذ می‌کرد که این مسئله برای مردم مخصوصا آنهایی که مشکلات تنفسی دارند بسیار مشکل ساز شده بود؛ تا آنجا که مدیرکل هواشناسی استان خوزستان در اینباره گفت که « به دلیل دود غلیظ، دید افقی در بعضی از روزها به کمتر از ۵۰ متر رسیده است.»
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۷
کد مطلب: ۱۴۸۷۲
Share
به گزارش اسکان نيوز، علاوه بر آتش سوزی چهارماهه تالاب بین المللی "هورالعظیم" خوزستان چند سال خشک و پرخاک را تجربه می کند. سال هایی که در نهایت تمام برنامه ریزی ها و بودجه گذاری های دولت های مختلف، نه تنها بحران را حل نکرده است که در نهایت هر روز بر تعداد مشکلات این استان نیز افزوده و حالا 4 ماه است که علاوه بر ریزگرد، سنگینی دود آتش سوزی بزرگ ترین تالاب استان را نیز بر دوش کشیده است.

حالا باران باریده و آتش هور، خاموش شده است. این تجربه را در آتش سوزی های جنگل های باستانی شمال کشور نیز داشته ایم و اگر باران رحمت الهی به داد جنگل ها نمی رسید، کمبود تجهیزات و فقدان طرح مدیریت درست، هزاران هکتار بیشتر در آتش خاکستر می شدند.

 به نظر می رسد سپردن کار حل بحران ها به دست آسمان وزمین در زیست بوم های ارزشمند ایران، حتی آنها که در کنوانسیون های جهانی ثبت شده اند در حال تبدیل شدن به یک رویه در محیط زیست کشور است. برای نمونه درمدت سوختن هورالعظیم، هیچ اقدام موثر و برنامه علمی و حتی قانونی از سوی متولیان به اجرا در نیامد و غالب فعالیت ها مبتنی بر "رفع تکلیف" و "سلیقه ای" بود.

این نکته می تواند در شرایط کنونی برای ایران خشک، علاوه بر خطرهای اکولوژیک، موجب بی اعتباری در جهان و قرار گرفتن تالاب های بیشتری از کشور در "لیست مونترو" کنوانسیون رامسر باشد. کنوانسیونی که پس از "کنفرانس استکهلم" منعقد شد و به عنوان یکی از مهم ‌ترین کنوانسیون‌های ‌محیطزیستی جهان مطرح است که هدف از آن حفاظت از تالاب‌های بین‌المللی است.

به گفته فرهاد دبیری معاون محیط طبیعی وقت سازمان حفاظت محیط زیست در سال 95، از مجموعه 24 تالاب بین‌المللی کشور،  6 تای آن در فهرست مونترو قرار دارند. تالاب های ثبت شده در لیست مونترو تالاب‌هایی هستند که به لحاظ حفاظت و شرایط زیست ‌محیطی در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌برند و یا در معرض خشک شدن قرار دارند.

تالاب انزلی، هامون (دهانه جنوبی پوزک)، هامون (صابوری و هیرمند)، تالاب نیریز و کمجان و تالاب شورگل، یادگارلو و دورگه سنگی، 6 تالابی هستند که در لیست مونترو قرار دارند. حالا باید تالاب هورالعظیم را نیز به این فهرست افزود و اگر برنامه مدیریت تالاب ها به این شیوه پیش برود تالاب های بسیاری در این لیست قرار خواهند گرفت.
کارشناسان تاکید می کنند از آنجا که "کنوانسیون رامسر" به نام یکی از شهرهای کشور ما به ثبت رسیده، ایران یک موقعیت خاص در این کنوانسیون دارد و بارها از سوی مقام های محیط زیست سایر کشورها مورد تاکید قرار گرفته است. بر این اساس این توقع وجود دارد که کشور ما در زمینه حفاظت تالاب‌ها عملکرد بهتری داشته و در مدیریت بحران های آنها فعالانه‌تر ورود کند.

هورالعظیم، بزرگ ترین تالاب استان خوزستان و آخرین بازمانده تالاب‌های "بین‌النهرین" یا "میان رودان" در جنوب غربی ایران، در استان خوزستان است که یک سوم آن در ایران و دو سوم آن در عراق واقع شده است. این تالاب از رودخانه "کرخه" و "دجله" آب می‌گیرد؛ اما در سال‌های اخیر و در اثر توسعه کشاورزی غیربومی مانند نیشکر و نیز توسعه صنایع آب بر، حق‌آبه آن به شدت کاهش یافته است. تابستان امسال هیچ آبی از کرخه به این تالاب وارد نشده و بخش عراقی آن نیز کاملا خشک شده است و برای همین نیز نزدیک به 4 ماه درگیر با آتشی بود که دیروز با بارش باران به پایان رسید.

آیا می توان امیدوار بود که تا تابستان سال بعد برنامه مدیریتی برای تکرار نشدن چالش آتش و کم آبی در هورالعظیم از سوی سازمان متولی تهیه و تدوین و اجرایی شود؟!
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.