پیروزی فعالان محیط زیست شاهرود پس از 3 سال دوندگی

"معدن بوکسیت تاش"به دلیل تخلف محیط زیستی وتخریب"شاهوار"تعطیل می شود

"معدن بوکسیت تاش"به دلیل تخلف محیط زیستی وتخریب"شاهوار"تعطیل می شود
سه سال تلاش و کشمکش برای نجات کوهستانی که هزاران سال آب، هوا، و در یک کلام حیات تمدنی کهن در قلب یکی از خشک ترین استان های ایران را تامین کرده حالا به نتیجه رسیده است. "شاهوار"، بزرگ ترین کانون آبساز در البرز شرقی به لطف فعالان محیط زیست حالا می خواهد نفسی تازه کند ... بالاخره تلاش های فعالان محیط زیست شاهرود پس از 3 سال نتیجه داد و معاون استاندارو فرماندار شاهرود خبر از توقف فعالیت "معدن بوکسیت تاش" تا زمان عمل به تعهدات از سوی "شرکت آلومینا" داد.
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب: ۱۵۴۲۰
Share
به گزارش اسکان نيوز، این خبر یک نقطه عطف در تاریخ جنبش محیط زیست ایران به حساب می آید. جنبشی که با بدنه ای نحیف و دستانی خالی یک تنه در برابر مافیای معدنکاوی ایستاد و توانست مطالبات به حق و قانونی خود را به دست آورد.
 
در روزهای اخیر از سوی مسوولان استانداری سمنان وفرمانداری شاهرود اعلام شد که با توجه به نشست 25 شهریور امسال که با هدف بررسی وضعیت این معدن و با حضور مدیرعامل "شرکت آلومینای ایران" برگزار شد، شرکت بهره بردار تعهداتی در زمینه حفظ محیط زیست، بازسازی واحیای منابع طبیعی، کنترل کیفیت آب، کمک به اجرای کانال روستای "تاش" و تعریض راه از سه راهی "مجن" به "توسکستان" به طول 9 کیلومتر داد.

اما مسوولان استان به رسانه ها اعلام کرده اند که در نشستی که پنجشنبه اخیر برگزار شد، تعهدات داده شده این شرکت مورد بررسی قرار گفت و مشخص شد این تعهدات فقط بر روی کاغذ بوده است و نه تنها اجرایی نشده که عزمی نیز برای اجرای آنها وجود ندارد.

فعالان محیط زیست نیز اعلام کردند که از سال 92 تاکنون نشست های بسیاری درباره این تخلف ها و تخریب سرزمین توسط این شرکت معدنی صورت گرفته و حتی پای معاون وزیر صنعت نیز به منطقه باز شده و قول مساعد برای رسیدگی به این تخلف ها داده است؛ اما با اینهمه هیچیک از این قول ها و مصوبه های جلسات، عملی و اجرایی نشده و "شاهوار" بزرگ ترین کانون آبساز البرز شرقی همچنان در دست تخریب است.

به گفته معاون استاندار سمنان براساس ماده 14 این مصوبات، فرماندار شاهرود اختیار دارد چنانچه هر یک از مصوبات فوق اجرا نشود از ادامه فعالیت این معدن جلوگیری کرده ومراتب را به استانداری سمنان اعلام کند.

محمدی گفته است با توجه به شرایط موجود، توقف فعالیت "شرکت آلومینا" در معدن بوکسیت تاش تا حصول تمامی تعهداتی که در نشستی با حضور وزیر سابق صمت و نماینده مردم شاهرودو میامی داده شد، مورد نظر فرمانداری ویژه شاهرود است.
 
واکنش فرماندار شاهرود

از سوی دیگر فرماندار شاهرود نیز دراین باره گفته است که انجام ندادن تعهدات موجب تعطیلی معدن بوکسیت تاش می شود و تا زمانی که شرکت آلومینا به تعهداتش عمل نکند، این معدن باید تعطیل باشد.

او تاکید کرد که بهره برداری از معدن بوکسیت تاش و تخریب قله شاهوار شاهرود توسط بهره برداران، موجب نارضایتی بسیاری از علاقمندان به محیط زیست منطقه و مردم محلی شده است. به عقیده آن ها برداشت مواد معدنی از کوه شاهوار آسیب های جدی در پی دارد، آلودگی ذخایر آبی، تغییر شیب زمین، کم شدن منابع آب و حضور ریزگردها در منطقه شمالی شاهرود بخشی از آسیب هایی است که به آن ها اشاره می شود.

 کوه شاهوار با ارتفاع بیش از 4 هزارمتر، در شمال شهرستان شاهرود و در مرز استان های سمنان و گلستان قرار گرفته است که ارزش این کوه برای مردم شاهرود، همچون دماوند برای ایران است؛ به گونه ای که بسیاری از شرکت ها و واحدهای اقتصادی این شهرستان بخشی از نام خود را از این قله مرتفع وام گرفته اند.

بی توجهی به این کانون آبساز در خشک ترین استان ایران که حالا از کم آبی، جرقه طرح انتقال آب از بزرگ ترین دریاچه جهان را به قیمت از دست رفتن سه استان شمالی و خزر و جنگل های هیرکانی آن، به ذهن برخی زده می تواند جاهلانه ترین و خطرناک ترین طرح صنعتی و از مصادیق بارز توسعه ناپایدار به حساب بیاید.

هفته گذشته فعالان محیط زیست شاهرود با ارسال نامه ای خطاب به رییس مرکز پژوهش های مجلس که خود از اهالی استان یسمنان است از او درخواست تعطیلی معدن بوکسیت تاش را کردند. استناد آنها به گزارشی بود که این مرکز اخیرا درباره فعالیت های شرکت آلومینا در شاهوار منتشر کرد و در آن تخریب و تخلف های گستره در شاهوار را تایید کرد.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.